fbpx
string(19) "2023-09-21 00:00:00"

European Vegan Summit 2023

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

The future is… vegan!

European Vegan Summit 2023 (19-21 września, online) to jedyne takie globalne wydarzenie, na którym osoby decyzyjne, środowisko naukowe, ludzie biznesu, osoby aktywistyczne mogą się spotkać, by rozmawiać o prawach do życia wszelkich istot czujących – ludzi i zwierząt pozaludzkich. Działania z globalnymi ekspertami ds. sprawiedliwej transformacji systemu żywności są dla nas bardzo ważne, wierzymy, że wspólnie możemy naprawić #brokenfoodsystem.

Green REV Institute stworzył wirtualną przestrzeń, gdzie otwarcie mówi się o zagrożeniach spowodowanych przez współczesny system żywności i rolnictwo zwierzęce. Naszą misją jest tworzenie przestrzeni, w której eksperci z różnych dziedzin mogą podyskutować o możliwościach naprawy i budowania nowej przyszłości dla zwierząt, dla ludzi i planety.

 

 

#Welcome – sesję powitalną otworzą trzy postacie, które od lat budują i wdrażają bezkompromisowe rozwiązania w obszarze: rzecznictwa i współpracy NGO dla praw zwierząt i zielonego rolnictwa, biznesu, który angażuje się w naprawę świata, polityki – która wprowadza nowe legislacje, rezygnuje ze wspierania sektora hodowlanego i stawia na prawa człowieka, prawa zwierząt i ochronę zasobów.

W sesji powitalnej 19 września o godzinie 16:00 (CEST) wezmą udział:

Sylwia Spurek – doktora nauk prawnych, Posłanka do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodnicząca Komisji FEMM PE, była Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce, członkini Rady Eksperckiej European Fem Institute, autorka Białej Księgi Sektora Hodowlanego: Smród, krew i łzy, autorka projektu rezolucji Wolni od Ferm – wzywającej Komisję Europejską do ochrony osób mieszkających w pobliżu ferm przemysłowych.

Sebastiano Cossia Castiglioni – wegański inwestor, przedsiębiorca, aktywista i doradca, prezes zarządu i dyrektor Natural Order Acquisition Corp., założyciel Plant-Based Empowerment Foundation, właściciel i honorowy prezes Querciabella oraz współzałożyciel Bontasana. Sebastiano zasiada w zarządzie oraz radach doradczych kilku organizacji zajmujących się ochroną przyrody i prawami zwierząt

Philip Lymbery – globalny dyrektor Compassion in World Farming (CIWF), profesor wizytujący na University of Winchester w Wielkiej Brytanii, prezes organizacji parasolowej z siedzibą w Brukseli, zrzeszającej prawie 100 wiodących NGO zajmujących się dobrostanem zwierząt w Europie, Eurogroup for Animals, oraz członkiem-założycielem World Federation for Animals (WFA), globalnej organizacji członkowskiej reprezentującej ruch ochrony zwierząt na szczeblu międzyrządowym.

Dołącz do EVS! Poznaj nasz program i weź udział w globalnej dyskusji dla nowego, sprawiedliwego dla wszystkich mieszkańców planety systemu żywności.

 

Tegoroczny European Vegan Summit otwiera sesja plenarna “The Future Is…”, na którą zaproszone zostały osoby eksperckie z całego świata. Mówczynie to globalne aktywistki, działaczki, filantropki podzielą się swoją strategią dla przyszłości.

19 września 2023, online o godzinie 17:00 spotkacie:

Dr Anita Krajnc, założycielka Toronto Pig Save oraz dyrektorka wykonawcza Animal Save Movement. Jest także koordynatorką globalnych kampanii i projektów, między innymi Plant Based Treaty. Otrzymała tytuł doktorski z nauk politycznych na Uniwersytecie Toronto oraz jest adiunktem na Queen’s University. Prowadziła tam liczne kursy uniwersyteckie dotyczące taktyki oraz strategii ruchów społecznych. Plant Based Treaty wyznacza dzisiaj kierunek transformacji. Traktat został już przyjęty przez samorządy w Wielkiej Brytanii i jest podstawą do renegocjacji systemu żywności i przywracania dzikiej przyrody i bioróżnorodności.

Dr Krista Hiddema jest filantropką, aktywistką akademicką, mówczynią publiczną, eko-feministką, ale przede wszystkim jest także działaczką wielu organizacji na rzecz ochrony praw zwierząt. Przez wiele lat pracowała dla Mercy for Animals, międzynarodowej organizacji non-profit, zajmującej się ochroną praw zwierząt “hodowlanych”. Zajmowała się także ujawnianiem prawdy o warunkach hodowli przemysłowej. Odkrycia Kristy stały się punktem zwrotnym dla sytuacji zwierząt tzw. hodowlanych i doprowadziły do pięciu expose CTV’sW5 oraz CBC Marketplace, a także w wielu innych programach prasowych.

Jasmijn de Boo to aktywistka działająca na rzecz promocji weganizmu, broniąca praw zwierząt oraz profesjonalna edukatorka. Przez 12 lat pracowała na kilkunastu stanowiskach kierowniczych na całym świecie. Obecnie zajmuje stanowisko Dyrektorki Generalnej w ProVeg International. Jest współprzewodniczącą Komitetu Sterującego Europejskiego Sojuszu na rzecz Żywności Roślinnej (EAPF), członkinią zarządu European Vegetarian Union (EVU).

Oliwia Myczkowska, działaczka Green REV Institute, młoda aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, absolwentka Green Advocacy Academy. Organizuje także wiele wydarzeń, między innymi: TEDx III Mickiewicz School Conference oraz School Climate Conference. Jest również założycielką NO PAIN IN YOUR BRAIN initiative.

Oliwia Myczkowska, aktywistka, Green REV Institute:

“wierzę, że European Vegan Summit 2023 to wydarzenie inicjujące kluczowe, merytoryczne dyskusje o etyce, świadomości społecznej, konsekwencjach obecnego funkcjonowania systemu i aktualnych wyzwaniach. Chciałabym wnieść w nie wartościową perspektywę dzieląc się moimi doświadczeniami jako młoda aktywistka. Swoimi wypowiedziami chciałabym zachęcić do refleksji i przekonać, że warto podjąć działania. Mam nadzieje, że dzięki obecności niesamowitych ekspertek panel The Future is… będzie pełen nieoczywistych wniosków i stanie się źródłem inspiracji dla wszystkich osób w nim uczestniczących.”

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem Parlamentu Europejskiego.

Panel ten jest organizowany w partnerstwie z The Vegan Society, pierwszą instytucją skupiającą wegan i weganki oraz Abillion – aplikacją, która stanowi bazę danych wegańskich punktów na mapie całego świata. Pomaga znaleźć przyjazne punkty usługowe, od restauracji po sklepy, a jej celem jest ułatwienie odkrywania zrównoważonego jedzenia, kosmetyków, ale także mody dzięki stale poszerzającej się wegańskiej i świadomej swoich wyborów konsumenckich społeczności internetowej.

 

 

Panel pierwszy European Vegan Summit pt. “Broken food system. List of major sins” odbędzie się 19 września 2023 roku w przestrzeni wirtualnej. Osoby uczestniczące w panelu będą przede wszystkim rozmawiać o tym, dlaczego obecny system żywienia się nie sprawdza ze względu na jego szkodliwość dla zdrowia ludzkiego, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Podczas dyskusji rozważane będą alternatywne opcje dla obecnego stylu życia. Chcemy pokazać, że dieta oparta na produktach zwierzęcych wcale nie musi być domyślnym wyborem XXI wieku.

W panelu gościć będziemy takie osobistości jak:

Profesora doktora habilitowanego Piotra Skubałę, profesora nauk biologicznych Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, który na co dzień zajmuje się ekologią i systematyką roztoczy Oribatida. Jest autorem wielu prac naukowych, monografii oraz tekstów popularnonaukowych, mających na celu propagowanie myśli ekologicznych. Działa także w licznych ruchach proekologicznych w tym w Klubie Myśli Ekologicznej, jest aktywistą klimatycznym, liderem Climate Reality.

Peter Carter, M.D, emerytowanego lekarza rodzinnego, jednocześnie dyrektora-założyciela CAPE (Canadian Association of Physicians for the Environment) oraz Climate Emergency Institute. Zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi zmian klimatu w Ameryce Północnej i Południowej, Europie i Azji, a także związanymi ze zrównoważonym rozwojem, środowiskową polityką zdrowotną i bioróżnorodnością. Jego misją jest rozpowszechnianie pełnej prawdy o skali zagrożenia spowodowanego przez zmiany klimatyczne.

Giulia Laganà – Interim Lead w Healthy Food Healthy Planet. Wcześniej, od grudnia 2016 r. do maja 2022 r., Giulia kierowała analizą i rzecznictwem Open Society European Policy Institute w zakresie polityki UE dotyczącej migracji, praw pracowniczych i systemów rolno-spożywczych. Była także starszą doradczynią przewodniczącego włoskiej Izby Deputowanych w Rzymie ds. migracji, azylu, UE i spraw międzynarodowych. Pracowała również w Organizacji Narodów Zjednoczonych dla UNHCR i UNDP we Włoszech i Brukseli, często podróżując do Afryki.

Axel Andersa, który studiował psychologię, dramaturgię, lingwistykę i administrację biznesową we Francji i Niemczech. W 2016 roku rozpoczął działania mające na celu promowanie kuchni wegańskiej, połączył niemieckich interesariuszy rolnictwa wegańskiego z Biocyclic Network w Grecji / na Cyprze, inicjując w ten sposób rozwój “Biocyclic Vegan Agriculture“. Jest także założycielem Adolf Hoops Society.

Alexander Huntley dołączył do The Vegan Society w 2022 r. po ukończeniu studiów magisterskich z zakresu polityki konfliktów, praw i sprawiedliwości w The School of Oriental and African Studies (SOAS), gdzie pracuje jako asystent ds. badań i zajmuje się koordynacją sieci badawczych. Opublikował także we współpracy kilka publikacji dotyczących weganizmu, w tym raportu politycznego 2023 Catering for Everyone, poświęconego wegańskim usługom gastronomicznym w brytyjskim sektorze publicznym.

Ana Béiar jest członkinią zarządu hiszpańskiej partii politycznej na rzecz zwierząt PACMA, zarządzającą obszarami administracji i stosunków międzynarodowych. Współpracowała z różnymi organizacjami ekologicznymi i kampaniami na rzecz praw zwierząt. W 2011 r. wraz z innymi aktywistami i działaczkami utworzyła grupę praw zwierząt w ramach ruchu 15-M, zwanego także hiszpańską rewolucją, który był punktem zwrotnym dla ruchu na rzecz praw zwierząt w tym kraju.

Panel poprowadzi studentka LL.M. European and Transnational Law of Intellectual Property and Information Technology na Georg-August Universitat Goettingen Lena Anna Kuklińska. Obecnie pracuje jako Project Manager w Federacji Europejskich Młodych Zielonych i współprzewodniczy Ostrej Zieleni – Polscy Młodzi Zieloni. Odbyła staż w Parlamencie Europejskim w biurze Posłanki do Parlamentu Europejskiego dr. Sylwii Spurek.

Lena Anna Kuklińska:

“Trwająca już katastrofa klimatyczna to problem globalny i wielowątkowy. European Vegan Summit to wydarzenie, które pozwala na zaadresowanie jej w odpowiedni sposób – uwzględniając perspektywy wszystkich, od Ameryk po Afrykę, systemowo, wskazując na niesprawiedliwości społeczne, międzygatunkowe, ekonomiczne. Dzięki doświadczeniu i wiedzy eskpertów, osób związanych z polityką, biznesem, szkolnictwem, aktywizmem możemy szukać rozwiązań adekwatnych dla obecnego statusu quo”.

 

Panel został objęty partnerstwem Healthy Food Healthy Planet, ogólnoeuropejski ruch zrzeszający obywateli i założycieli fundacji w walce z obecnym systemem żywienia poprzez promowanie zdrowego i zrównoważonego stylu życia.

 

20 września 2023 roku o godzinie 16:00 odbędzie się drugi panel dyskusyjny. Dyskusja prowadzona będzie przez Morgan Janowicz – członkinię zarządu i koordynatorkę do spraw partnerstwa dla Green REV Institute oraz rzeczniczkę Future Food 4 Climate. Morgan jest współzałożycielką Green REV oraz Green Advocacy Academy, programu dla młodych ludzi, którzy chcą zmienić system żywienia i działać rzeczniczo. Prowadzony przez nią panel Animals in the food system. Advocacy successes and failures? obejmie prawne aspekty obecnego systemu żywności. Przede wszystkim skupi się na systemowych zmianach prawa dotyczącego hodowli przemysłowej. Zmiany prawa są kluczem dla lepszej przyszłości dla wszystkich istot żyjących – ludzi oraz zwierząt pozaludzkich. Debata obejmie także podsumowanie ostatnich czterech lat sytuacji prawnej zwierząt tzw. hodowlanych. Porozmawiamy też o tym, co przynieść nam może rok 2024.

Na panel zaproszone zostały następujące osoby:

Profesor Andrzej Elżanowski – zoolog, bioetyk, autor ponad stu prac naukowych, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Etycznego, współpracownik Wydziału “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego i członek 1 Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach (w latach 2020-2023).

Olga Kikou – dyrektorka Compassion in World Farming, międzynarodowej organizacji zajmującej się podniesieniem dobrostanu zwierząt, której celem jest zniesienie hodowli przemysłowej i osiągnięcie do zrównoważenia przemysłu żywnościowego. Jest zaangażowana w pracę rzeczniczą na poziomie europejskim. Kluczowymi działaniami w jej pracy jest połączenie wielu aspektów ochrony środowiska i walki o prawa zwierząt.

Olivier Morice – rzecznik organizacji zajmującej się ochroną zwierząt L214. Organizacja powstała w 2008 przez działającą wtedy grupę “Stop Gavage”, która walczyła o przede wszystkim o zaprzestanie nieetycznej produkcji foie gras.

Matteo Cupi – wiceprzewodniczący Animal Equality International. Założył Animal Equality Italy w 2012 i pomógł organizacji stać się siłą, której zadaniem jest ochrona praw zwierząt przede wszystkim we Włoszech, ale także w całej Europie.

Catalina Lopez – dyrektorka Aquatic Animal Alliance, koalicji zrzeszającej ponad 130 organizacji w 67 krajach, skupiającej się na ochronie praw zwierząt wodnych do godnego życia bez cierpienia. Pracowała także dla ruchu działającego na rzecz ochrony praw zwierząt tzw. hodowlanych, a wcześniej przewodziła kampaniom promującym zakaz hodowli klatkowej w Corporate Engagement oraz w Mercy For Animals Latin America.

Morgan Janowicz:

“European Vegan Summit jest kluczowym wydarzeniem mającym na celu poszerzenie debaty na temat praw zwierząt, a także zwiększenie świadomości, dlaczego transformacja systemu żywnościowego jest integralną częścią radzenia sobie z dzisiejszymi i przyszłymi wyzwaniami. EVS to platforma łącząca głosy ze świata nauki, polityki i aktywizmu na rzecz zmian, począwszy od poziomu lokalnego, a skończywszy na poziomie krajowym i międzynarodowym.”

 

Panel powstał we współpracy z Linfa Milano oraz Aquatic Animal Alliance.

 

20 września 2023 roku o godz. 20:00 odbędzie się trzeci panel dyskusyjny pt. ”Plant Based Sector 2023. Where are we now? Where do we want to be?”. Poprowadzi go Hanna Barakat, studentka psychologii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, która specjalizuje się w psychologii zdrowia. Jako Syryjka z pochodzenia skupia się na podniesieniu świadomości o prawach człowieka na Bliskim Wschodzie. Podczas dyskusji porozmawiamy o obecnych i przyszłych trenach na rynku żywności, o potencjale wegańskich biznesów, ale także o roli jaką pełnią w transformacji systemu żywnościowego. Zapytamy o główne motywacje stojące za budowaniem etycznych marek i o różnice we wsparciu, jakie otrzymują wegańskie przedsiębiorstwa w porównaniu z sektorem żywności pochodzenia zwierzęcego.

W panelu udział wezmą:

Claire Ogley – Dyrektorka ds. kampanii, polityki i badań dla The Vegan Society. Wcześniej pracowała przez pięć lat jako doradczyni w zakresie polityki i komunikacji, gdzie zarządzała doradztwem strategicznym, udziałowcami, spotkaniami oraz różnymi projektami, a także analizą polityki i mediów klientów. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących zdrowia, FMCG, działań charytatywnych oraz sektorem technologicznym.

Edoardo Valsecchi – założyciel i właściciel restauracji Linfa – Eat Different, znajdującej się w Milanie, gdzie serwuje nie tylko włoską, ale także międzynarodową kuchnię w wegańskim wydaniu. Linfę otworzył w roku 2021, kierując się zasadą, że jedzenie powinno być nie tylko smaczne, ale także zdrowe oraz zrównoważone. Od tamtej pory promuje dietę wegańską a także redukcję negatywnego wpływu restauracji na środowisko naturalne.

Elena Ciavarella – jest Senior Associate w Vegan Capital, gdzie zajmuje się alternatywnymi źródłami białka, wolnymi od okrucieństwa i wegańskimi firmami i produktami, a także zrównoważonymi inwestycjami. Promuje świat, w którym każda istota czująca ma prawo do życia, a wykorzystywanie zwierząt jest już tylko przeszłością. Elena z zaangażowaniem analizuje globalny rynek w poszukiwaniu nieodkrytych miejsc, które mogą stać się okazjami inwestycyjnymi.

Iga Czubak – założycielka i prezeska Roślinnego Kurczaka – Apollo. Produkty Apollo dzięki połączeniu białek roślinnych z fasoli oraz pszenicy zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Iga to także neurokognitywistka, laureatka wielu nagród m.in. dla najbardziej kreatywnych osób w biznesie, Foodtech 500.

Rosella D’angeli – CEO of Vegan Finest Foods, która z markami Vegan Zeastar, Beastie Plants, IMelt4u and Vegan Junkstar oferuje największą gamę produktów roślinnych. Vegan Finest Foods został założony w 2019 roku, obecnie produkty są znane i sprzedawane na rynku międzynarodowym.

Panel prowadzony będzie w ramach współpracy z Essere Animali and FoodTech.ac.

 

 

21 września 2023 roku o godzinie 16:00 odbędzie się czwarty panel z udziałem osób eksperckich, decyzyjnych oraz aktywistycznych. Dyskusja pt. “Food system transition. The invisible hand of the market? Politicians? Both?” będzie poświęcona transformacji systemu żywności oraz temu, jak powinno wyglądać liderstwo na rzecz zrównoważonego systemu żywnościowego. Panel zostanie poprowadzony przez Milenę Kubiczek – studentkę Stosunków Międzynarodowych UMK, toruńską działaczkę, współtwórczyni RUCHU zaNIEdbani, asystentkę społeczną, absolwentkę pierwszej edycji Green Advocacy Academy.

W panelu udział wezmą:

Eleonora Evi – członkini the Italian Parliament oraz współrzeczniczka “Europa Verde”. Jako członkini Parlamentu Europejskiego walczyła o prawa zwierząt, a także o zmianę systemu żywienia.

MEP Francisco Guerreiro – niezależny portugalski członek Parlamentu Europejskiego z Grupy Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie. Jest członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE (AGRI).

Mark de Haan – jako senior member ds. Unii Europejskiej, jest aktywnie zaangażowany w TAPP Coalition, koalicję skoncentrowaną na wypracowaniu sprawiedliwych cen produktów pochodzenia zwierzęcego.

Matthias Lambrecht jest działaczem w zespole ds. rolnictwa Greenpeace w Niemczech. Zarządza kampaniami ukierunkowane na zredukowanie udziału zwierząt tzw. hodowlanych w rolnictwie oraz nadmiernej konsumpcji mięsa i nabiału.

Ronja Berthold – jest dyrektorką do spraw publicznych European Vegetarian Union’s (EVU). Ronja ma tytuł magistry z zarządzania organizacjami Non-profit i z zarządzania publicznego.

Ziggy Klazes – jest dziennikarką i członkinią Rady Miasta Haarlem od 2014 roku. Jest wiceprzewodniczącą rady miejskiej i członkinią prezydium. Jej główne działania skoncentrowane są na zrównoważonym rozwoju środowiska miejskiego.

Podczas panelu podsumujemy kończącą się kadencję Parlamentu Europejskiego w zakresie podejmowania działań na rzecz transfomracji systemu żywnościowego, klimatu, bioróżnorodności, praw człowieka oraz zwierząt. Porozmawiamy także o tym, jakie rozwiązania mogą zostać wprowadzone w życie, aby ceny na półkach sklepowych odzwierciedlały realny wpływ żywności pochodzenia zwierzęcego na środowisko oraz zapytamy o rolę organizacji społeczeństwa obywatelskiego w wypracowywaniu rozwiązań dla naszej wspólnej przyszłości.

Panel ten został zorganizowany we współpracy z TAPPC oraz European Vegan Union.

 

Tegoroczna edycja European Vegan Summit będzie w pełni w języku angielskim. Streaming dostępny będzie na stronie European Vegan Summit oraz FB Green REV Institute.

Dołącz do nas online!

 

[zdjęcie i opis pochodzą od Organizatora]

 

Szczegóły

Data wydarzenia:

19.09.2023 - 21.09.2023

Miejsce:

https://vegansummit.eu/

Organizator:

Green REV Institute

Strona wydarzenia:

https://vegansummit.eu/

Wstęp:

Bezpłatny

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

26 Paź

Wege Festiwal Kraków (październik 2024)

Wege Festiwal to mnóstwo pysznych stoisk z całego kraju! Roślinne burgery, hot dogi pełne chrupiących warzyw, zdrowa pyszna kuchnia uliczna dla wszystkich.

Hala Cracovia, al. Focha 40, Kraków

14 Wrz

Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2024

Sytuacja zwierząt jest dramatycznie zła, a zmiany dzieją się bardzo powoli – wymagają codziennej pracy. Jednak duże wydarzenie uliczne jest bardzo potrzebne – i zwierzętom i nam samym.

Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie, ul. Nowy Świat 69

01 Sie

Wegańskie słodkości w stylu zero waste – warsztaty edukacyjno-kulinarne

Poprzez rozrywkę i angażujące zadania praktyczne dzieci poznają nowe przepisy oparte na ekologicznych, sezonowych i lokalnych składnikach oraz fakty ze świata nowoczesnej dietetyki i ekonomii jedzenia.

MBP w Sosnowcu, ul. Kościelna 11