fbpx

O CO CHODZI?

Celem serwisu InfoVege jest przede wszystkim tworzenie bazy wiedzy na temat produktów, usług, miejsc czy wydarzeń związanych z ideą weganizmu i wegetarianizmu. Korzystając ze znajdującej się na stronie wyszukiwarki dowiesz się m.in.:

 • gdzie w mieście A znajdują się wegańskie restauracje
 • czy w mieście B jest przedszkole z opcją wegetariańską
 • gdzie w województwie C znajdują się gospodarstwa agroturystyczne z menu dla wegan
 • czy w mieście D lub okolicach jest firma oferująca wegetariański catering
 • jakie organizacje promujące weganizm znajdują się w państwie E
 • gdzie w mieście F znajduje się sklep z wegetariańskimi i wegańskimi produktami

SKĄD BIORĄ SIĘ PREZENTOWANE W SERWISIE INFORMACJE?

Na zawartość serwisu InfoVege składają się przede wszystkim treści proponowane przez samych użytkowników. Oznacza to, że każdy odwiedzający może zarówno czerpać z informacji znajdujących się już w katalogu, jak i dzielić się z innymi własną wiedzą i doświadczeniami. Jeśli więc np. skorzystałeś gdzieś z usługi lub byłaś/byłeś w miejscu przyjaznym weganom i wegetarianom – zrób tej usłudze / temu miejscu reklamę! Niech inni też się o nich dowiedzą.

A CO Z FIRMAMI?

Firmy oferujące usługi/produkty wegańskie i/lub wegetariańskie mogą publikować w InfoVege swoje “wizytówki”, które stanowią dopełnienie informacji przekazanych przez użytkowników. Firmowa wizytówka jest zawsze wyraźnie oznakowana, dzięki czemu łatwo ją odróżnić od wpisów bazujących na danych przekazanych przez użytkowników.

DLACZEGO MUSZĘ SIĘ REJESTROWAĆ?

Wymóg rejestracji konta został wprowadzony dla zapewnienia wysokiej jakości i wiarygodności oraz bezpieczeństwa serwisu. Zakładamy, że większość osób odwiedzających stronę InfoVege, korzystających z jej zasobów oraz publikujących treści robi to w dobrej wierze, jednak na wypadek wystąpienia naruszeń regulaminu, prawa, czy dobrych obyczajów musimy mieć możliwość zidentyfikowania osoby, która się tych naruszeń dopuściła. Udostępnione podczas rejestracji imię, nazwisko i adres e-mail zostaną przypisane do utworzonego konta, ale pozostaną niewidoczne dla pozostałych użytkowników, natomiast wybrany pseudonim (nick) pojawi się pod każdym opublikowanym wpisem użytkownika.

DLACZEGO WPISY SĄ MODEROWANE?

Zakładamy, że każda firma oferująca wegańskie i/lub wegetariańskie produkty czy usługi ucieszy się z faktu polecenia jej w serwisie, jednak nie zamierzamy uszczęśliwiać nikogo na siłę. Dlatego też w przypadku każdego nowego obiektu zaproponowanego przez użytkownika będziemy próbowali skontaktować się z firmą oferującą dany produkt czy usługę i uzyskać jej zgodę na publikację. Ewentualna odmowa, bez względu na jej powód, będzie bezwzględnie respektowana.

CO TO JEST WERYFIKACJA WPISU?

Dane zgłoszone przez użytkownika, prawdziwe w momencie ich publikowania, mogą się z czasem zdezaktualizować – np. gdy dana restauracja czy sklep przestaną istnieć, lub gdy zrezygnują z oferowania wegańskich/wegetariańskich produktów i usług. Dlatego też, chcąc zapewnić poprawność i aktualność danych zawartych w katalogu, wprowadziliśmy mechanizm ich weryfikacji. Przez cały okres “życia” wpisu pod jego treścią dostępne są przyciski umożliwiające głosowanie na tak lub nie, gdzie “tak” oznacza, że dany obiekt istnieje i jest wegański/wegetariański, a “nie”, że dany obiekt nie istnieje lub nie jest wegański/wegetariański. Nowy wpis traci status niezweryfikowanego w momencie uzyskania 10 głosów, z czego co najmniej 75% jest na “tak”, natomiast wpisy zweryfikowane mogą stracić swój status w momencie gdy osiągną co najmniej 25% głosów na “nie”. Mechanizm weryfikacji nie dotyczy wizytówek firmowych.
Uwaga! Proszę nie mylić opcji weryfikacji wpisu (ocena obiektywna) z opcją oceny obiektu (ocena subiektywna).

CO TO JEST OCENA OBIEKTU?

Wszystkie znajdujące się w katalogu obiekty (czyli restauracje, sklepy, usługi itp.) mogą być przez użytkowników oceniane za pomocą komentarzy oraz systemu gwiazdkowego. Przyznawane obiektom gwiazdki mają charakter subiektywny i wyrażają jak bardzo dany produkt czy usługę lubimy/cenimy/polecamy.
Uwaga! Proszę nie mylić opcji oceny obiektu (ocena subiektywna) z opcją weryfikacji wpisu (ocena obiektywna).

JAK NALEŻY ROZUMIEĆ KATEGORIE:
a) WEGAŃSKA,
b) WEGETARIAŃSKA,
c) Z OPCJĄ WEGAŃSKĄ,
d) Z OPCJĄ WEGETARIAŃSKĄ?

W celu przyporządkowania dodawanego obiektu do którejś z wymienionych kategorii należy posiłkować się poniższymi wskazówkami:
a) usługa, produkt itp. muszą być w 100% wegańskie
b) usługa, produkt itp. muszą być w 100% wegetariańskie
c) restauracja, przedszkole, agroturystyka itp. muszą mieć wyraźnie wyodrębnioną i odpowiednio opisaną opcję wegańską
d) restauracja, przedszkole, agroturystyka itp. muszą mieć wyraźnie wyodrębnioną i odpowiednio opisaną opcję wegetariańską
Uwaga! Fakt, że np. dana restauracja ma w ofercie dania bezmięsne, lub że przedszkole od czasu do czasu serwuje posiłki nie zawierające mięsa nie oznacza, że można je tym samym przyporządkować do kategorii “z opcją wegańską/wegetariańską”. W kategorii tej powinny się znaleźć wyłącznie te usługi, w których oferta dla wegan i wegetarian została wyraźnie wyodrębniona, np.:

 • restauracja oznaczyła w menu wszystkie dania wegańskie odpowiednimi grafikami
 • gospodarstwo agroturystyczne zawarło w ofercie informację o możliwości wykupienia posiłków wegańskich
 • sklep ma wyraźnie wyodrębniony dział z produktami dla wegan i wegetarian

JAK DEFINIUJEMY WEGANIZM I WEGETARIANIZM?

W celu uniknięcia nieporozumień ustalamy, że:

 • wegetarianizm to styl życia polegający na wykluczeniu mięsa,

 • weganizm to styl życia polegający na wykluczeniu mięsa oraz wszelkich innych produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym m.in. nabiału, jajek, miodu itp.,

 • mięso to produkt spożywczy wytworzony z tkanek martwych zwierząt, tj. kręgowców (ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb), lub bezkręgowców (w tym mięczaków takich jak małże i ślimaki, czy stawonogów takich jak raki i homary).

W związku z powyższym menu, w którym weganom i wegetarianom proponuje się ryby czy skorupiaki, nie może być uznawane za menu bezmięsne, a co za tym idzie oferujący je hotel czy bar nie powinny się znaleźć w naszym katalogu.