fbpx

“SMAK ZAGŁADY”. FILM O CHCIWOŚCI I APETYCIE ZABIJAJĄCYM PLANETĘ

"Smak Zagłady" to oszałamiający wizualnie, mocny, pełnometrażowy film dokumentalny, którego narratorką i producentką wykonawczą jest nagrodzona Oscarem® aktorka Kate Winslet. Film odkrywa szokującą prawdę i porusza najbardziej palący problem naszych czasów, tj. katastrofę ekologiczną, a ...

TwitCount Button

“Smak Zagłady” to oszałamiający wizualnie, mocny, pełnometrażowy film dokumentalny, którego narratorką i producentką wykonawczą jest nagrodzona Oscarem® aktorka Kate Winslet.

Film odkrywa szokującą prawdę i porusza najbardziej palący problem naszych czasów, tj. katastrofę ekologiczną, a także analizuje sposób, w jaki nasze nawyki żywieniowe wpływają na przyszłość planety. “Smak Zagłady” to obowiązkowy film dla fanów “The Game Changers”, “Ginącego Świata”, “The Inconvenient Truth” oraz wszystkich zainteresowanych prawdziwym kosztem tego co jemy.

Trailer:

 

“Jeśli kosztem jedzenia jest planeta, kto zapłaci cenę?”

Gerard Wedderburn-Bisshop, były główny naukowiec rządu stanu Queensland w Australii, który pojawia się w dokumencie, komentuje:

Naukowcy przewidzieli, że za nieco ponad dwie dekady wymieranie gatunków będzie tak duże, że nie będziemy mogli się odrodzić i Ziemia dozna ekologicznej zapaści, a najważniejszą rzeczą, jaką Ty i ja możemy zrobić, aby to zmienić jest zmiana tego, co jemy”.

“Smak Zagłady” zabiera widzów w filmową podróż dookoła świata. Od głębin amazońskich lasów deszczowych po tajwańskie góry, mongolską pustynię, amerykańską Dust Bowl, norweskie fiordy i szkockie wybrzeża; opowiada historię naszej planety poprzez relacje rdzennej ludności, która jest najbardziej dotknięta zmianami dokonującymi się na naszej planecie, a także za pomocą głosów znanych na całym świecie postaci.

Ponadto w filmie udział biorą światowej sławy eksperci naukowi, tacy, jak dr Sylvia Earle (odkrywczyni, główna badaczka Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej USA), prof. Olivier de Schutter (były specjalny sprawozdawca ONZ) i wielu innych.

Dzięki czołowym ekspertom naukowym i wielu światowej sławy współpracownikom, w tym Sir Richardowi Bransonowi i Tony’emu Robbinsowi, dokument niesie też przesłanie nadziei.

 

Przyszłe pokolenia marzą o tym, by dziś wszyscy zobaczyli ten film” Leonardo DiCaprio

Smak Zagłady - Leonardo di Caprio

 

Twórcy filmu

Produkcja jest współreżyserowana przez Otto i Ludovica Brockwayów, a producentami są Mark Galvin, Kian Tavakkoli i Ludovic Brockway.
Producentami wykonawczymi filmu są Kate Winslet, Sir Richard Branson, Ivan Orlic z wytwórni Seine Pictures, Lauren Mekhael, James Wilks, Joseph Pace oraz Susan Vitka.

Polską wersję filmu czyta Magdalena Popławska, a za jej udźwiękowieniem stoi Piotr Przedbora.

 

Magdalena Popławska na gali BNP Paribas Green Film Festival

Magdalena Popławska na gali BNP Paribas Green Film Festival, fot. BNP Paribas Green Film Festival

 

Dostępność filmu

Dokument pierwotnie ukazał się w 2021 roku na różnych płatnych platformach, takich jak Amazon Prime, Apple TV i VUDU, a obecnie jest dostępny bezpłatnie na YouTube. Można go oglądać także bezpośrednio na stronie www.SmakZaglady.pl :

 

 

Więcej informacji, materiałów, a także wskazówek dotyczących weganizmu znajdziecie na stronie www.eating2extinction.com.

 

Nagrody

Film otrzymał już szereg nagród, w tym:

  • Suncine Film Festival – Winner Golden Sun Award
  • PETA – OSCAT Winner
  • Cinemare Film Festival – The Ocean Conservation Award
  • Cinemare Film Festival – The German Ocean Film Award
  • BNP Paribas Green Film Festival – Winner best Feature Documentary
  • BNP Paribas Green Film Festival – Winner Audience Choice Award

 

Smak Zagłady - gala BNP Paribas Green Film Festival

Producenci “Smaku Zagłady” Patrick Finnegan i Mark Galvin, narratorka Magdalena Popławska oraz aktywista dla zwierząt i środowiska Bart Heart na gali BNP Paribas Green Film Festival, fot. BNP Paribas Green Film Festival

 

Pod tym linkiem można obejrzeć wystąpienia narratorki, Magdaleny Popławskiej, oraz tłumacza i współtwórcy polskojęzycznej wersji filmu, aktywisty dla zwierząt i środowiska Barta Hearta, które miały miejsce na gali BNP Paribas Green Film Festival.

 

Co dalej?

Nadszedł czas, by człowiek opanował się w swojej chciwości i otworzył oczy na zagrożenia, których sam jest autorem, a których ofiarą może wkrótce paść.

“Smak zagłady” jest dokumentem mającym pomóc widzom – w tym zarówno “zwykłym” konsumentom, jak i  liderom branży spożywczej – w dostrzeżeniu konsekwencji własnych działań oraz w zmianie dotychczasowych, zdawałoby się niewielkich, ale jak widać brzemiennych w skutki wyborów.

Pamiętajcie o tym za każdym razem, gdy wraz ze swoimi dziećmi siadacie do posiłku.

Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, lecz pożyczamy ją od naszych dzieci”, Antoine de Saint-Exupéry

 

Smak Zagłady - gala BNP Paribas Green Film Festival

“Smak Zagłady” na BNP Paribas Green Film Festival, fot. BNP Paribas Green Film Festival

 


Artykuł został opracowany na podstawie materiałów otrzymanych od Barta Hearta, za które ogromnie dziękujemy.

 

Zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki vege-wydarzeń oraz z vege-katalogu, w którym znajdziecie m.in. gospodarstwa agroturystyczne i hotele oferujące wegetariańskie i wegańskie wyżywienie. Zachęcamy też do przysyłania za pośrednictwem specjalnego formularza propozycji nowych obiektów.

 

Najnowsze artykuły

Międzynarodowy Dzień Hummusu 2024

Hummus pochodzi Bliskiego Wschodu, a jego głównymi składnikami są: gotowana ciecierzyca, tahini (czyli pasta sezamowa), sok z cytryny, czosnek i oliwa z oliwek. Jego korzenie sięgają starożytnego Egiptu, natomiast współcześnie jest on nie tylko nieodłącznym elementem kuchni krajów arabskich ...

czytaj dalej >

“PRZEBUDZENIA”, CZYLI PODRÓŻ W PRZYSZŁOŚĆ Z WWI

  Z jakiego powodu ludzie najczęściej przechodzą na weganizm?   Przechodzenie na weganizm może wynikać z różnych powodów. Oto kilka najczęstsze z nich: Względy etyczne: Niektórzy przechodzą na weganizm ze względów etycznych, uważając, że wykorzystywanie zwierząt do ...

czytaj dalej >

WIELKANOC W WERSJI WEGE – OFERTA ŚWIĄTECZNA 2024

Wielkanoc, obchodzona przez miliony ludzi na całym świecie, jest nie tylko czasem refleksji i celebracji, lecz także okazją do przeżywania wartości, które kształtują nasze relacje z innymi istotami. Choć tradycyjne potrawy związane z tym świętem bazują w dużej mierze na produktach pochodzenia ...

czytaj dalej >