fbpx

GREAT APE PROJECT, CZYLI PROJEKT NA RZECZ DUŻYCH MAŁP CZŁEKOKSZTAŁTNYCH

GAP Project (Great Ape Project), czyli  Projekt na rzecz Dużych Małp Człekokształtnych, został założony przez Petera Singera - etyka oraz Paolę Cavalieri - filozofkę w 1994 roku. Obecnie organizacja działa w 13 państwach: Brazylii, Chile, Urugwaju, Argentynie, Meksyku, Kostaryce, Hiszpanii, ...

TwitCount Button
GAP Project (Great Ape Project), czyli  Projekt na rzecz Dużych Małp Człekokształtnych, został założony przez Petera Singera – etyka oraz Paolę Cavalieri – filozofkę w 1994 roku. Obecnie organizacja działa w 13 państwach: Brazylii, Chile, Urugwaju, Argentynie, Meksyku, Kostaryce, Hiszpanii, Niemczech, UK, Francji, Portugalii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Japonii.

[źródło: Pixabay.com, autor: sasint]

Projekt wzywa do przyznania człowiekowatym, czyli szympansom (w tym bonobo), gorylom oraz orangutanom, podstawowych praw ze względu na ich bliskie pokrewieństwo genetyczne z ludźmi, podobne zdolności intelektualne, emocjonalne i społeczne. Celem projektu jest zagwarantowanie małpom prawa do życia, ochrony wolności jednostki, a także wprowadzenie zakazu tortur.

Podobieństwo genetyczne między człowiekiem a człekokształtnymi to (według różnych metod obliczeń) od 93,5% do 99,4% genów (co ciekawe dwoje ludzi może różnić się między sobą o 0,5% genów). Uderzające podobieństwa występują w anatomii, w budowie układu nerwowego i mózgu. Dzisiaj wiemy również, iż mamy wspólnego przodka.

Ambasadorem projektu GAP jest Szympans Tom . W wieku ok. 3 lat, w 1967 roku, Tom został zamknięty w laboratorium, gdzie przez trzydzieści lat był wielokrotnie zarażany coraz bardziej zjadliwymi szczepami wirusa HIV i zapalenia wątroby typu B oraz poddawany niezliczonym badaniom. Przeżył ponad 63 biopsje wątroby, szpiku i węzłów chłonnych. Był pozbawiony przytomności przynajmniej 369 razy.
Pod koniec życia żył w azylu Fauna w Kanadzie, w którym zmarł kilka lat temu.

Szympans Tom, fot. ze strony Fauna Foundation (https://www.faunafoundation.org/chimps/chimps-in-remembrance/tom/)

Największym zagrożeniem dla człekokształtnych jest człowiek, w tym przede wszystkim kłusownictwo i handel zwierzętami na potrzeby laboratoriów, cyrków i ogrodów zoologicznych oraz ich sprzedaż jako “zwierzęta domowe”. Kolejnym problemem jest wycinka i wypalanie lasów w Azji i Afryce, eksploatacja dzikich terenów, przemysł (m.in. wydobywczy) oraz ludzkie choroby zakaźne.

[źródło: Pixabay.com, autor: herbert2512]

Autorką tekstu 🐒 jest Angelika Gucwa

Zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki vege-wydarzeń oraz z vege-katalogu, w którym znajdziecie m.in. producentów oferujących wegetariańskie i wegańskie produkty. Zachęcamy też do przysyłania za pośrednictwem specjalnego formularza propozycji nowych obiektów.

Najnowsze artykuły

Smród, krew i łzy

“SMRÓD, KREW I ŁZY. WŁĄCZ MYŚLENIE, BĄDŹ ZMIANĄ”. RAPORT O SEKTORZE HODOWLANYM

"Według prognoz do 2030 r. liczba osób dotkniętych głodem może przekroczyć 840 mln. Problem ten nie wynika tylko z braku właściwej dystrybucji pożywienia. Oszacowano, że gdyby model diety charakterystyczny obecnie dla państw Unii Europejskiej, w tym Polski, a więc silnie oparty na produktach ...

czytaj dalej >

“THE GREAT DIVIDE”. PIERWSZY POLSKI KLIP PORUSZAJĄCY TEMAT DYSKRYMINACJI GATUNKOWEJ

"The Great Divide" projektu Mike Ohio to pierwszy polski klip poruszający temat dyskryminacji gatunkowej. Jest to także hołd dla aktywistów i aktywistek prozwierzęcych. Zapraszamy do obejrzenia teledysku, a także do przeczytania wywiadu przeprowadzonego przez Hannę Mazurek z autorem ...

czytaj dalej >
Protest przeciwko ubojowi rytualnemu

PROTEST PRZECIWKO UBOJOWI RYTUALNEMU. KRAKÓW 27.08.2022

W sobotę 27.08.2022 r. na krakowskim Kazimierzu - w miejscu symbolicznym, bo tuż obok Synagogi Remu i ławeczki Karskiego – odbył się protest przeciwko ubojowi rytualnemu. W akcji uczestniczyła kilkunastoosobowa grupa wegan. Część przechodniów przystawała na chwilę, by przeczytać teksty na ...

czytaj dalej >