fbpx

GREAT APE PROJECT, CZYLI PROJEKT NA RZECZ DUŻYCH MAŁP CZŁEKOKSZTAŁTNYCH

GAP Project (Great Ape Project), czyli  Projekt na rzecz Dużych Małp Człekokształtnych, został założony przez Petera Singera - etyka oraz Paolę Cavalieri - filozofkę w 1994 roku. Obecnie organizacja działa w 13 państwach: Brazylii, Chile, Urugwaju, Argentynie, Meksyku, Kostaryce, Hiszpanii, ...

TwitCount Button
GAP Project (Great Ape Project), czyli  Projekt na rzecz Dużych Małp Człekokształtnych, został założony przez Petera Singera – etyka oraz Paolę Cavalieri – filozofkę w 1994 roku. Obecnie organizacja działa w 13 państwach: Brazylii, Chile, Urugwaju, Argentynie, Meksyku, Kostaryce, Hiszpanii, Niemczech, UK, Francji, Portugalii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Japonii.

[źródło: Pixabay.com, autor: sasint]

Projekt wzywa do przyznania człowiekowatym, czyli szympansom (w tym bonobo), gorylom oraz orangutanom, podstawowych praw ze względu na ich bliskie pokrewieństwo genetyczne z ludźmi, podobne zdolności intelektualne, emocjonalne i społeczne. Celem projektu jest zagwarantowanie małpom prawa do życia, ochrony wolności jednostki, a także wprowadzenie zakazu tortur.

Podobieństwo genetyczne między człowiekiem a człekokształtnymi to (według różnych metod obliczeń) od 93,5% do 99,4% genów (co ciekawe dwoje ludzi może różnić się między sobą o 0,5% genów). Uderzające podobieństwa występują w anatomii, w budowie układu nerwowego i mózgu. Dzisiaj wiemy również, iż mamy wspólnego przodka.

Ambasadorem projektu GAP jest Szympans Tom . W wieku ok. 3 lat, w 1967 roku, Tom został zamknięty w laboratorium, gdzie przez trzydzieści lat był wielokrotnie zarażany coraz bardziej zjadliwymi szczepami wirusa HIV i zapalenia wątroby typu B oraz poddawany niezliczonym badaniom. Przeżył ponad 63 biopsje wątroby, szpiku i węzłów chłonnych. Był pozbawiony przytomności przynajmniej 369 razy.
Pod koniec życia żył w azylu Fauna w Kanadzie, w którym zmarł kilka lat temu.

Szympans Tom, fot. ze strony Fauna Foundation (https://www.faunafoundation.org/chimps/chimps-in-remembrance/tom/)

Największym zagrożeniem dla człekokształtnych jest człowiek, w tym przede wszystkim kłusownictwo i handel zwierzętami na potrzeby laboratoriów, cyrków i ogrodów zoologicznych oraz ich sprzedaż jako “zwierzęta domowe”. Kolejnym problemem jest wycinka i wypalanie lasów w Azji i Afryce, eksploatacja dzikich terenów, przemysł (m.in. wydobywczy) oraz ludzkie choroby zakaźne.

[źródło: Pixabay.com, autor: herbert2512]

Autorką tekstu 🐒 jest Angelika Gucwa

Zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki vege-wydarzeń oraz z vege-katalogu, w którym znajdziecie m.in. producentów oferujących wegetariańskie i wegańskie produkty. Zachęcamy też do przysyłania za pośrednictwem specjalnego formularza propozycji nowych obiektów.

Najnowsze artykuły

WEGAŃSKA MODA. INSPIRACJE 2023

Weganizm to styl życia polegający na minimalizacji uczestnictwa w eksploatacji zwierząt, co oznacza nie tylko wykluczenie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego, ale też sprzeciw wobec wykorzystywania zwierząt do doświadczeń, czy w celach rozrywki, a także wobec ich hodowli z przeznaczeniem ...

czytaj dalej >

KOTLET SOJOWY A SPRAWA POLSKA

Janusz gastronomii, pokazując menu, pyta kelnera: „Ten kotlet sojowy to jest mielony czy schabowy?”. Tak mógłby brzmieć kolejny mem o januszach i grażynach, ale kwestia takich połączeń wyrazowych jak to z cytatu jest zbyt ważna, by z niej żartować. To znaczy – żartować warto z wielu rzeczy, bo ...

czytaj dalej >

WIELKANOC W WERSJI WEGE – OFERTA ŚWIĄTECZNA 2023

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że głowy wielu z Was zaprzątać będą teraz żurki, mazurki, pasztety i baby. Część wegan i wegetarian szuka już inspiracji i produktów do stworzenia roślinnych wersji tych świątecznych potraw, inni natomiast rozglądają się za ofertami ...

czytaj dalej >