fbpx

GREAT APES PROJECT, CZYLI PROJEKT NA RZECZ DUŻYCH MAŁP CZŁEKOKSZTAŁTNYCH

ShareTweetPin0sharesGAP Project (Great Apes Project), czyli  Projekt na rzecz Dużych Małp Człekokształtnych, został założony przez Petera Singera – etyka oraz […]

GAP Project (Great Apes Project), czyli  Projekt na rzecz Dużych Małp Człekokształtnych, został założony przez Petera Singera – etyka oraz Paolę Cavalieri – filozofkę w 1994 roku. Obecnie organizacja działa w 13 państwach: Brazylii, Chile, Urugwaju, Argentynie, Meksyku, Kostaryce, Hiszpanii, Niemczech, UK, Francji, Portugalii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Japonii.

[źródło: Pixabay.com, autor: sasint]

Projekt wzywa do przyznania człowiekowatym, czyli szympansom (w tym bonobo), gorylom oraz orangutanom, podstawowych praw ze względu na ich bliskie pokrewieństwo genetyczne z ludźmi, podobne zdolności intelektualne, emocjonalne i społeczne. Celem projektu jest zagwarantowanie małpom prawa do życia, ochrony wolności jednostki, a także wprowadzenie zakazu tortur.

Podobieństwo genetyczne między człowiekiem a człekokształtnymi to (według różnych metod obliczeń) od 93,5% do 99,4% genów (co ciekawe dwoje ludzi może różnić się między sobą o 0,5% genów). Uderzające podobieństwa występują w anatomii, w budowie układu nerwowego i mózgu. Dzisiaj wiemy również, iż mamy wspólnego przodka.

Ambasadorem projektu GAP jest Szympans Tom . W wieku ok. 3 lat, w 1967 roku, Tom został zamknięty w laboratorium, gdzie przez trzydzieści lat był wielokrotnie zarażany coraz bardziej zjadliwymi szczepami wirusa HIV i zapalenia wątroby typu B oraz poddawany niezliczonym badaniom. Przeżył ponad 63 biopsje wątroby, szpiku i węzłów chłonnych. Był pozbawiony przytomności przynajmniej 369 razy.
Pod koniec życia żył w azylu Fauna w Kanadzie, w którym zmarł kilka lat temu.

Szympans Tom, fot. ze strony Fauna Foundation (https://www.faunafoundation.org/chimps/chimps-in-remembrance/tom/)

Największym zagrożeniem dla człekokształtnych jest człowiek, w tym przede wszystkim kłusownictwo i handel zwierzętami na potrzeby laboratoriów, cyrków i ogrodów zoologicznych oraz ich sprzedaż jako “zwierzęta domowe”. Kolejnym problemem jest wycinka i wypalanie lasów w Azji i Afryce, eksploatacja dzikich terenów, przemysł (m.in. wydobywczy) oraz ludzkie choroby zakaźne.

Czy uważasz, że szympansom, gorylom i orangutanom należą się prawa? Czy projekt GAP powinien wejść w życie? Jeśli nie, jaką widzisz alternatywę dla ochrony naczelnych?

Jeśli chcesz wyrazić swój pogląd, to zapraszamy do wzięcia udziału w naszej ankiecie dostępnej na stronie: https://www.facebook.com/InfoVege/

[źródło: Pixabay.com, autor: herbert2512]

Autorką tekstu 🐒 jest Angelika Gucwa

Najnowsze artykuły

“OBIEKTY TESTOWE”. FILM O SZCZURACH I O ROBIENIU DOBREJ NAUKI

“Test Subjects” to nowy film Alexa Lockwooda, poruszający temat testów na zwierzętach. Dokument pokazuje zjawisko presji wywieranej na aspirujących naukowców, […]

czytaj dalej >

BRIGITTE BARDOT I JEJ MANIFEST W OBRONIE ZWIERZĄT

„Ofiarowałam kiedyś swoją młodość i urodę mężczyznom. Dziś ofiarowuję swoją mądrość i to co we mnie najlepsze zwierzętom” powiedziała 17 […]

czytaj dalej >

ONI WAS ZAINSPIRUJĄ! 👉 TADEUSZ MAJEWSKI

Ta historia przyszła do nas sama i od razu pomyśleliśmy, że koniecznie musimy się nią z Wami podzielić. Kto wie, […]

czytaj dalej >