fbpx

DEMONSTRACJE ANTYFUTRZARSKIE. WARSZAWA 25.11.2023

W sobotę, 25 listopada 2023 r., odbyły się w Warszawie trzy demonstracje zatytułowane Koniec z cierpieniem zwierząt dla mody. Protesty odbyły się przed sklepami Hermès , MaxMara oraz Louis Vuitton. Wymienione marki odzieżowe nadal sprzedają skóry i futra ze zwierząt zabitych w okrutny ...

TwitCount Button
W sobotę, 25 listopada 2023 r., odbyły się w Warszawie trzy demonstracje zatytułowane Koniec z cierpieniem zwierząt dla mody. Protesty odbyły się przed sklepami Hermès , MaxMara oraz Louis Vuitton. Wymienione marki odzieżowe nadal sprzedają skóry i futra ze zwierząt zabitych w okrutny sposób.

Każdego roku na całym świecie dla futer zabija się około 100 milionów zwierząt. W Polsce jest to ok. 8 milionów zwierząt. To właśnie na przełomie listopada i grudnia rozpoczyna się rzeź lisów, jenotów, szynszyli, norek i innych zwierząt niewolonych na fermach futrzarskich. Norki zabijane są w komorach gazowych, a lisy i jenoty rażone prądem. Do momentu śmierci codziennością zwierzęcia niewolonego na fermie futrzarskiej są: stres, cierpienie, rozpacz, depresja oraz różne choroby zakaźne. U większości zwierząt pojawiają się zaburzenia. Można je rozpoznać m.in. po tzw. stereotypii ruchowej, która objawia się tym, że zwierzęta powtarzają nieustannie ten sam ruch lub tę samą czynność, np. kręcą się w kółko, kiwają się z boku na bok, wylizują się do krwi. U wielu zwierząt dochodzi do aktów autoagresji, np. lisy rzucają się o ściany klatki, wygryzają sobie rany w skórze, podgryzają ogon, a nawet celowo ranią się w łapy lub w brzuch. Aktywiści zaznaczyli również, że dla futer zabija się także dzikie zwierzęta, które umierają w męczarniach w zastawionych sidłach.

25 listopada obchodzono 29. rocznicę ustanowienia w Polsce „Dnia Bez Futra”, który został zapoczątkowany w 1994 r. przez aktywistów i aktywistki z Frontu Wyzwolenia Zwierząt.

Osoby aktywistyczne, które wzięły udział w sobotnich protestach podkreślają, że nie tylko noszenie futer ze zwierząt jest płaceniem za okrucieństwo wobec nich, ale jest nim również noszenie skór. Od wielu lat w społeczeństwie panuje przekonanie, że skóry to uboczny produkt przemysłu mięsnego. Jednak dla skór również specjalnie zabija się i niewoli zwierzęta w hodowlach. Przykładem są hodowle krokodyli różańcowych dla galanterii skórzanej, sprzedawanej w sklepach Hermèsa. Zwierzęta żyją w tragicznych warunkach i są zabijane w wieku już ok. 2-3 lat. Aż trzy krokodyle zabija się dla jednej torebki Hermesa. Podczas demonstracji podkreślano, że krokodyle tak samo jak inne zwierzęta są zdolne do odczuwania bólu, strachu i cierpienia.

Akcje zostały zorganizowane w ramach globalnej akcji #DROPCROC oraz we współpracy z międzynarodową organizacją AFW (Abolish Fur Worldwide; wcześniej CAFT Europe). Demonstracje inspirowane są tzw. „kampaniami ciśnieniowymi” („pressure campaigns”). W przeszłości, dzięki tego typu kampaniom udało się przekonać projektantów i projektantki do wycofania futer ze zwierząt w swoich kolekcjach. Saint Laurent, Zegna, Moncler, Oscar de la Renta, Rebecca Minkoff, Marcus Neiman, Saks, Alice+Olivia, Monique Lhuillier – to przykłady marek/projektantów/projektantek, które zrezygnowały z używania futer ze zwierząt w swoich kolekcjach pod wpływem kampanii ciśnieniowych. Pełną listę marek oraz projektantów można znaleźć na stronie Sklepy Wolne Od Futer.

Nie były to ostatnie protesty przed sklepami Hermes, MaxMara i Louis Vuitton. Aktywiści zapowiadają, że będą tam wracać dopóki te sklepy nie przestaną zarabiać na cierpieniu zwierząt. Podobne protesty odbywają się również w innych krajach Europy (w Niemczech, w Danii, w Holandii, we Francji, w Austrii, w Belgii, we Włoszech), a także w Stanach Zjednoczonych.

Przekaz aktywistów jest następujący: „Protestujemy w obronie zwierząt, bo w XXI w. nie ma żadnych argumentów usprawiedliwiających zabijanie i niewolenie zwierząt dla potrzeb ludzi, którzy myślą, że kradzież piękna innym istotom uczyni ich samych piękniejszymi ludźmi. Zwierzęta czują ból tak jak my! Noszenie na sobie futer i skór ze zwierząt to żaden powód do dumy. To przyzwolenie na przemoc. Nie ma humanitarnych metod zabijania zwierząt, bo nie można humanitarnie zabić kogoś, kto chce żyć”.

 

Autorka tekstu: Joanna Krakowiecka
Autor zdjęć: Edwin Radzikowski.

Dziękujemy organizatorom i organizatorkom za udostępnienie relacji oraz materiałów.

 

Demonstracje antyfutrzarskie. Warszawa, 25.11.2023. Fot. Edwin Radzikowski

 

Zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki vege-wydarzeń oraz z vege-katalogu, w którym znajdziecie m.in. osoby i organizacje działające na rzecz idei wegetarianizmu i weganizmu. Zachęcamy też do przysyłania za pośrednictwem specjalnego formularza propozycji nowych obiektów.

 

Najnowsze artykuły

Międzynarodowy Dzień Hummusu 2024

Hummus pochodzi Bliskiego Wschodu, a jego głównymi składnikami są: gotowana ciecierzyca, tahini (czyli pasta sezamowa), sok z cytryny, czosnek i oliwa z oliwek. Jego korzenie sięgają starożytnego Egiptu, natomiast współcześnie jest on nie tylko nieodłącznym elementem kuchni krajów arabskich ...

czytaj dalej >

“PRZEBUDZENIA”, CZYLI PODRÓŻ W PRZYSZŁOŚĆ Z WWI

  Z jakiego powodu ludzie najczęściej przechodzą na weganizm?   Przechodzenie na weganizm może wynikać z różnych powodów. Oto kilka najczęstsze z nich: Względy etyczne: Niektórzy przechodzą na weganizm ze względów etycznych, uważając, że wykorzystywanie zwierząt do ...

czytaj dalej >

WIELKANOC W WERSJI WEGE – OFERTA ŚWIĄTECZNA 2024

Wielkanoc, obchodzona przez miliony ludzi na całym świecie, jest nie tylko czasem refleksji i celebracji, lecz także okazją do przeżywania wartości, które kształtują nasze relacje z innymi istotami. Choć tradycyjne potrawy związane z tym świętem bazują w dużej mierze na produktach pochodzenia ...

czytaj dalej >