fbpx
Zwierzęta

CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA ZWIERZĄT ? ŚWIŃSKIE OBYCZAJE

Świnie tworzą określoną hierarchię socjalną w swoich stadach. Przez większość dnia są bardzo aktywne spędzając swój czas ryjąc, kopiąc doły, badając otoczenie, jedząc. Nie posiadają gruczołów potowych, dlatego też kochają kąpać się w błocie – sprawia im to nie tylko ulgę, ale też dużą przyjemność.

[źródło: Pixabay.com, autor: Jai79]

Mają cztery palce u każdej stopy, ale chodzą tylko na dwóch, które połączone są w raciczkę. Swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają z dala od swojego legowiska i wbrew powszechnej opinii są ogromnymi czyściochami. Mają słaby wzrok, ale za to świetnie rozwinięty węch i słuch. Posiadają własny język. Zidentyfikowanych zostało ponad 20 rodzajów pochrząkiwań, chrumkań i pisków odnoszących się do różnych sytuacji. Budują wspólne legowiska, przytulają się do siebie, kiedy śpią i śnią tak jak ludzie.

[źródło: Pixabay.com, autor: Gellinger]

Mają 15 000 kubków smakowych, uwielbiają różnorodną kuchnię, wypijają przy tym do 14 litrów wody dziennie. Podobnie jak człowiek widzą w kolorach i są ciepłolubne. Są zwierzętami żyjącymi od 10 do 13 lat, ale mogą żyć nawet 20 lat. Ciąża trwa średnio 114 dni (3 miesiące, 3 tygodnie, 3 dni). Przed porodem matki budują własne gniazdo, wykopując dołek i moszcząc go trawą i gałązkami. Po porodzie śpiewają młodym w czasie karmienia. Nowo narodzone prosięta uczą się głosów swoich matek i rozpoznają swoje imiona, nadane przez matkę.

[źródło: Pixabay.com, autor: Daniel Kirsch]

Świnie są towarzyskie, wrażliwe, inteligentne, skore do zabaw i ciekawe świata. Zawierają przyjaźnie, cierpią po stracie potomstwa i innych bliskich. Mają fenomenalną wprost pamięć, szybko się uczą i chętnie bawią.

Świnia według chińskiego horoskopu symbolizuje łagodność, dobroduszność, pogodę ducha i skromność. Ma również wpływ na finanse i często jest amuletem przynoszącym szczęście w tej właśnie dziedzinie.

[źródło: Pixabay.com, autor: david watts]

Ciekawostki ze świata zwierząt ? przygotowuje dla was Angelika Gucwa.

O autorze

Podobne wpisy

Pozostaw komentarz

Pozostaw komentarz