fbpx
liczba zabijanych zwierząt a populacja ludzi

LICZBY TRUDNE DO WYOBRAŻENIA: ZWIERZĘTA ZABIJANE NA MIĘSO A LUDZKA POPULACJA

Teoretycznie duże liczby robią duże wrażenie, zatem informacja o 77 miliardach hodowlanych zwierząt lądowych zabijanych rocznie na mięso powinna nas zaskoczyć, oszołomić czy wręcz przerazić, ale jak słusznie zauważył Erich Maria Remarque w "Czarnym obelisku": Jedna śmierć to tragedia – milion ...

TwitCount Button

Teoretycznie duże liczby robią duże wrażenie, zatem informacja o 77 miliardach hodowlanych zwierząt lądowych zabijanych rocznie na mięso powinna nas zaskoczyć, oszołomić czy wręcz przerazić, ale jak słusznie zauważył Erich Maria Remarque w “Czarnym obelisku”:

Jedna śmierć to tragedia – milion to statystyka.

Tragedia pojedynczej śmierci przemawia do nas, bo ma twarz konkretnej istoty. Bo ma indywidualną historię. Bo tę jedną śmierć potrafimy odczuć w kategorii osobistej straty. Ale ból po milionie śmierci nigdy nie będzie bólem milionów strat. Będzie dużą, ale jednak anonimową tragedią. I raczej nie zwiększy się, gdy śmierci będzie miliard.

Jak zatem przedstawić dane o zabijanych zwierzętach, by wielkie liczby choć trochę przemówiły do naszych głów i serc? Jak sprawić, by milion choć na chwilę przestał być statystyką, a stał się tragedią?

Zanim podejmiemy tę próbę zacytujemy jeszcze Alberta Einstaina, który miał powiedzieć, że:

Nie wszystko, co można policzyć, się liczy, i nie wszystko, co się liczy, może być policzone.

Dane, na których się oprzemy, są szacunkowe i oparte na wyliczeniach FAO (tj. Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Przyjęliśmy te najbardziej optymistyczne dla rodzaju ludzkiego, tj. obejmujące wyłącznie zwierzęta lądowe hodowane na mięso. Przyjęta do obliczeń liczba nie obejmuje zatem zwierząt dzikich, ryb, czy owoców morza, a także zwierząt zabijanych w celach innych niż konsumpcyjne (np. na futra lub z powodu przeprowadzanych na nich badań laboratoryjnych).

Bazując zatem na szacunkowej liczbie 77 miliardów hodowlanych zwierząt lądowych zabijanych rocznie na mięso oraz danych mówiących o 7,7 miliardowej populacji ludzi zamieszkujących obecnie ziemię obliczyliśmy, że

gdyby ludzie odchodzili z tego świata w takim tempie, w jakim zabijają wyżej wymienione zwierzęta hodowlane, to po 40 dniach ludzkość przestałaby istnieć.

A gdyby dodać do tego stworzenia morskie, leśne i inne niewymienione w powyższej statystyce, to wymazanie ludzi z powierzchni ziemi nastąpiłoby w niecały tydzień.

Czy taka perspektywa coś zmieni? Mamy nadzieję, że dla kogoś tak. Liczymy też na to, że dla wielu osób będzie ona pomocna w mierzeniu się z argumentami o racjonalności i naturalności ludzkich działań w zakresie “produkcji mięsa”, którym naszym zdaniem jednak dużo bliżej jest do wynaturzenia…

liczba zabijanych zwierzat

 

Zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki vege-wydarzeń oraz z vege-katalogu, w którym znajdziecie m.in. restauracje i bary oferujące wegańskie i wegetariańskie posiłki. Zachęcamy też do przysyłania za pośrednictwem specjalnego formularza propozycji nowych obiektów.

 

Najnowsze artykuły

BOŻE NARODZENIE W WERSJI WEGE – OFERTA ŚWIĄTECZNA 2024

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi czas na spotkania przy stole wypełnionym zarówno tradycyjnymi jak i bardziej współczesnymi daniami. Wiele osób coraz chętniej sięga po roślinne wersje świątecznych potraw, które nie tylko wspaniale smakują, ale też doskonale ...

czytaj dalej >

Międzynarodowy Dzień Hummusu 2024

Hummus pochodzi Bliskiego Wschodu, a jego głównymi składnikami są: gotowana ciecierzyca, tahini (czyli pasta sezamowa), sok z cytryny, czosnek i oliwa z oliwek. Jego korzenie sięgają starożytnego Egiptu, natomiast współcześnie jest on nie tylko nieodłącznym elementem kuchni krajów arabskich ...

czytaj dalej >

“PRZEBUDZENIA”, CZYLI PODRÓŻ W PRZYSZŁOŚĆ Z WWI

  Z jakiego powodu ludzie najczęściej przechodzą na weganizm?   Przechodzenie na weganizm może wynikać z różnych powodów. Oto kilka najczęstsze z nich: Względy etyczne: Niektórzy przechodzą na weganizm ze względów etycznych, uważając, że wykorzystywanie zwierząt do ...

czytaj dalej >