fbpx
string(0) ""

Wyrzuć marnowanie żywności do kosza. Debata online

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

🟢 Koalicja Future Food 4 Climate zainicjowana i koordynowana przez Green REV Institute oraz FoodSharing Warszawa zapraszają na okrągły stół nt. marnowania żywności! To kolejna debata o filarach zrównoważonego systemu żywnościowego, włączająca stronę samorządową, aktywistyczną i trzeci sektor do dyskusji o legislacji i zmianach systemowych dla budowania Sustainable Food System!

👉Podczas spotkania z ekspertami i ekspertkami, osobami aktywistycznymi, partnerami koalicji Future Food 4 Climate i stroną samorządową będziemy rozmawiać jak przeciwdziałać marnowaniu żywności na poziomie globalnym i lokalnym. Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), wyrzucana na skalę światową żywność mogłaby wyżywić 1,2 mld ludzi! Jednocześnie 3,1 mld ludzi na naszej planecie jest pozbawionych dostępu do zdrowej i zrównoważonej diety.

📣Jaką rolę powinien pełnić samorząd w walce z marnowaniem żywności? Jak budować skuteczną współpracę pomiędzy stroną aktywistyczną, organizacjami pozarządowymi i samorządem w tej tematyce? Jak skutecznie podnosić kwestię marnowania żywności w debacie publicznej? Jak zwiększyć systemową odpowiedzialność samorządów i dlaczego tak istotne jest łączenie kropek pomiędzy prawami człowieka, prawami zwierząt, klimatem i bioróżnorodnością w zakresie marnowania żywności?

🌱W okrągłym stole udział wezmą:

🗣Radna Irena Fluder-Kudzia – Radna Miasta Cieszyn, Wiceprezeska Zarządu Fundacji „Miejski nurt”. Z wykształcenia pedagożka społeczna, terapeutka środowiskowa, zajęciowa, asystentka osoby z niepełnosprawnością, hortiterapeutka. Pracuje w Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie. Społeczniczka, aktywistka, działa na rzecz osób wykluczonych społecznie. Żywo interesuje się problemami ludzi, zwierząt oraz otaczającej nas przyrody. Zaangażowana w akcję na rzecz ochrony drzew przed wycinkami oraz w akcję „Ruch społeczny – Ratujmy drzewa na Śląsku Cieszyńskim”. Interesuje się tematem głodu oraz marnotrawieniem żywności w Polsce i na świecie;

🗣Radny Michał Braun – Radny Miasta Kielce, praktyk i ekspert w dziedzinie partycypacji publicznej. Był członkiem zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych i prezesem Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi w wielu krajach w Europie, Azji i Afryce realizując projekty edukacyjne;

🗣Joanna Kowalczyk-Bednarczyk (FoodSharing Warszawa) – Biolożka, dr n. med z zakresu biologii medycznej, autorka publikacji naukowych oraz edukacyjnych książek dla dzieci o zwierzętach. Członkini Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” i Stowarzyszenia „Nasz Bóbr”. Działa w Foodsharing Polska na rzecz niemarnowania żywności. Pisze dla Magazynu Vege i prowadzi bloga Bieganizm. Członkini Rady Eksperckiej Green REV Institute;

🗣Daria Rogowska – Ekoedukatorka i autorka bloga ekocentryczka.pl. Promuje dietę roślinną, ekologię i ideę zero waste. Od kilku lat prowadzi warsztaty kulinarne, ucząc jak przygotowywać pyszne, roślinne potrawy. Pokazuje, że dieta roślinna jest prosta i nie wymaga wiele czasu;

🗣Joanna Kądziołka (Polskie Stowarzyszenie Zero Waste) – Rzeczniczka prasowa i członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką Festiwalu Zero Waste oraz kampanii edukacyjnej Wrzucam. Nie wyrzucam, postulującej wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce. Autorka projektu #blisko – map zero waste, stworzonych dla mieszkańców Krakowa (3 nagroda, Climathon 2019 r.). Działa na rzecz wprowadzania w Polsce zasad gospodarki o obiegu zamkniętym;

🗣Natalia Boitot – Koordynatorka projektu Food Trails, w ramach którego powstał Warszawski Food Lab. Koordynuje również projekt „Food Wave: Inspirowanie młodzieży do działań na rzecz klimatu”. Od 2019 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącej Grupy Roboczej ds. Żywności sieci miast EUROCITIES. Zainicjowała i przeprowadziła pilotaż ograniczenia marnowania żywności na miejskich targowiskach, którego kontynuacją jest projekt realizowany stale, na wielu targowiskach m.st. Warszawa.

🗣Milena Kubiczek (Ruch zaNIEdbani) – Lokalna działaczka, współtwórczyni RUCHU zaNIEdbani. W swoich działaniach łączy kropki pomiędzy klimatem, bioróżnorodnością, prawami człowieka i zwierząt.

✌️Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

✅Zapraszamy na streaming na profilu FB Green REV Institute!

🟢 O Future Food 4 Climate: to największa, pierwsza w Polsce koalicja rzecznicza działająca dla naprawy systemu żywności i sprawiedliwej transformacji. Łączymy kropki na mapie praw człowieka, praw zwierząt i środowiska. Budujemy debatę publiczną o wpływie żywności na nasze życie, zdrowie, klimat, środowisko. Włączamy organizacje, ruchy obywatelskie, osoby eksperckie, aktywistyczne i osoby decydenckie do zmian systemowych. Future Food 4 Climate zrzesza 76 organizacji społeczeństwa obywatelskiego z Polski i Ukrainy. Jesteśmy ośrodkiem rzecznictwa, działań strażniczych, edukacji i mobilizacji.

 

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

Szczegóły

Data wydarzenia:

21.02.2023

Godzina rozpoczęcia:

18:00

Miejsce:

Facebook

Organizator:

Green REV Institute

Współorganizatorzy:

Foodsharing Warszawa

Strona wydarzenia:

https://fb.me/e/5HAJmhJp5

Wstęp:

Bezpłatny

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

26 Paź

Wege Festiwal Kraków (październik 2024)

Wege Festiwal to mnóstwo pysznych stoisk z całego kraju! Roślinne burgery, hot dogi pełne chrupiących warzyw, zdrowa pyszna kuchnia uliczna dla wszystkich.

Hala Cracovia, al. Focha 40, Kraków

14 Wrz

Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2024

Sytuacja zwierząt jest dramatycznie zła, a zmiany dzieją się bardzo powoli – wymagają codziennej pracy. Jednak duże wydarzenie uliczne jest bardzo potrzebne – i zwierzętom i nam samym.

Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie, ul. Nowy Świat 69

01 Sie

Wegańskie słodkości w stylu zero waste – warsztaty edukacyjno-kulinarne

Poprzez rozrywkę i angażujące zadania praktyczne dzieci poznają nowe przepisy oparte na ekologicznych, sezonowych i lokalnych składnikach oraz fakty ze świata nowoczesnej dietetyki i ekonomii jedzenia.

MBP w Sosnowcu, ul. Kościelna 11