“Wokół sztuki zaangażowanej – o upamiętnieniach osób zwierzęcych. Spotkanie z drą Łucją Lange
Serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. „Wokół sztuki zaangażowanej — o upamiętnieniach osób zwierzęcych”, które rozpocznie się w czwartek (10 października) o godz. 18.00 w Pałacu Biedermanna. Zakończony kręgiem żałoby mini wykład poprowadzi dra Łucja Lange (Ek-Soc UŁ).
Prowadząca przybliży twórczość osób, dla których inne byty nie są obojętne, a troska o nie i świadomość ich cierpienia reprezentowane są w działaniach artystycznych — poprzez projekty fotograficzne, rysunek i malarstwo.
Spotkanie jest częścią programu towarzyszącego wystawie „UKRYTE – Zwierzęta w Antropocenie” , którą można zobaczyć w uniwersyteckiej galerii Wozownia 1/5 przy Pałacu Biedermanna do 20 października 2024.
Prowadząca wykład przybliży zebranym zagraniczną twórczość artystyczną, ze szczególnym uwzględnieniem:
• projektu fotograficznego „Allowed to Grow Old” Isy Leshko (projekt fotograficzny pokazujący starość osób zwierzęcych żyjących w sanktuariach),
• reportaży Aarona ‘Bertiego’ Gekoskiego, który rejestruje cierpienie i wykorzystanie zwierząt na całym świecie,
• innych projektów fotograficznych Jo-Anne McArthur i We Animals Media („We Animals”, „Captive”),
• projektów z pogranicza sztuki i nauki: Christieny Meindertsmy „Pig 05049” oraz Kathryny Gillespie „The Cow with ear tag #1389”.
oraz twórczość polska reprezentowaną przez:
• Edytę Kranc,
• Elwirę Sztetner,
• Michała Kortę.
„Wykład będzie przeglądem praktyk uświadamiania o cierpieniu, ale też upamiętniania jednostek zwykle bezimiennych i pozbawionych podstawowych praw”
– wyjaśnia dra Łucja Lange.
Krąg żałoby, który odbędzie się po wykładzie, kierowany jest do osób, które czują potrzebę wyrażenia swojej niezgody na cierpienie milionów istot. Zapraszamy wszystkich, którzy w bezpiecznej atmosferze chcieliby znaleźć dla swoich emocji ujście, a jednocześnie w pewien sposób nazwać i uczynić widocznymi te anonimowe byty, których życia codziennie gasną.
„W kręgach żałoby (ang. grief circles) otwieram przestrzeń, żeby uznać nasz ból, który nosimy indywidualnie i jako społeczeństwo. Spotkamy się z szacunkiem dla innych, by dać świadectwo odczuwanej straty. Jest to tym ważniejsze, w momencie, gdy brakuje przestrzeni na to, co czujemy w związku ze śmiercią społecznie niewidoczną — ukrytą, niewyrażoną. Kiedy zbieramy się jako wspólnota, żeby zobaczyć i uhonorować nawzajem nasz ból i smutek, tworzymy przestrzeń autentyczności i akceptacji. Wspólnota jest potrzebna, żeby transformować żałobę, która wreszcie zostanie uznana, zobaczona i współdzielona”
– dodaje prowadząca.
O PROWADZĄCEJ
Łucja Lange – pracownica Instytutu Socjologii UŁ i wykładowczyni akademicka na kierunku studiów Antropozoologia UW, psycholożka zwierząt, fototerapeutka wspierająca w żałobie, tanatolożka zajmująca się między innymi różnymi nieuznawanymi społecznie stratami oraz relacjami międzygatunkowymi, członkini Kolektywu Instytut Dobrej Śmierci oraz Międzynarodowego Towarzystwa Wegańskich Socjologów.
fot. Konrad Lozinski (We Animals)
[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]
Szczegóły
Data wydarzenia:
10.10.2024
Godzina rozpoczęcia:
18:00
Miejsce:
Pałac Biedermanna, Łódź, ul. Franciszkańska 1/5
Organizator:
Strona wydarzenia:
https://fb.me/e/4h0l8K1g0Wstęp:
Bezpłatny
Kategoria: