fbpx
string(0) ""

Wokół praw zwierząt w Polsce i w Niemczech. Dyskusja z F. Schmitz i D. Gzyrą

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

W dyskusjach o prawa zwierząt używa się różnych określeń mających podkreślić wagę istot, o których wiemy już, że potrafią odczuwać cierpienie, mimo że nie są ludźmi. Prawodawstwo w świecie zachodnim podąża w kierunku większej ochrony zwierząt, lecz zdaje się być bezradne wobec zwierząt hodowanych przemysłowo. Czy w Niemczech prawa zwierząt są lepiej chronione niż w Polsce? Jaka jest rola organów państwowych i organizacji pozarządowych, które dążą do trwałych zmian w prawie? Jak zrozumieć człowieczy dualizm, który czule opiekuje się własnym psem, a jednocześnie nie potrafi zrezygnować ze spożycia mięsa? Te tematy poruszą w rozmowie Friederike Schmitz, oraz Dariusz Gzyra,. Dyskusję poprowadzi Grzegorz Jankowicz.

Friederike Schmitz – niemiecka filozofka i publicystka. Przez wiele lat prowadziła badania i zajęcia dydaktyczne na różnych uniwersytetach. Od 2017 roku pracuje jako niezależna autorka i trenerka. Dr Friederike Schmitz specjalizuje się w prawach zwierząt i relacjach człowiek-zwierzę i jest zaangażowana w ruch na rzecz praw zwierząt oraz na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Opublikowała trzy książki poświęcone prawom zwierząt.

Dariusz Gzyra – działacz społeczny, publicysta, weganin, filozof, wykładowca. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Krytyka Polityczna, 2018). Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego, jeden z redaktorów czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Współtwórca Manifestu Wegańskiego. Prowadzi autorski podcast „Ważne nieważne” wydawany przez Krytykę Polityczną.

Grzegorz Jankowicz – aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, autor licznych publikacji, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury “Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego.
Dyskusja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.

 

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

Szczegóły

Data wydarzenia:

21.04.2023

Godzina rozpoczęcia:

18:00

Miejsce:

Goethe-Institut Krakau, ul. Podgórska 34, 31-536 Kraków

Strona wydarzenia:

https://fb.me/e/593F6n7p0

Wstęp:

Bezpłatny

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

17 Lis

Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Oddajmy głos rybom”

"Praktyki wobec zwierząt w XXI wieku" to organizowana cyklicznie, coroczna ogólnopolska konferencja naukowa. Temat przewodni tegorocznej konferencji to "Oddajmy głos rybom".

online via MS Teams

11 Lis

Wege Festiwal Kraków (listopad 2023)

Wege Festiwal to mnóstwo pysznych stoisk z całego kraju! Bezmięsna kuchnia koreańska, wietnamska, japońska, turecka gotowana przez prawdziwych pasjonatów.

Hala Cracovia, al. Focha 40, Kraków

21 Paź

Krakowski Klub Książki Wegańskiej #9 – “Zwierzęcy punkt widzenia” Éric Baratay

Autor podejmuje próbę uwolnienia historii od tradycyjnej wizji antropocentrycznej, skupia uwagę na towarzyszach człowieka, żywych istotach wokół nas – zwierzętach.

Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo, Kraków, Mały Rynek 4