fbpx
string(19) "2022-11-19 00:00:00"

Praktyki Wobec Zwierząt w XXI wieku. Ogólnopolska Konferencja Naukowa

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

Zapraszamy na kolejną edycję Konferencji!

Pomaganie zwierzętom: aspekty psychologiczne, społeczno- strukturalne oraz medyczne i weterynaryjne

Konferencja w trybie online

👉 Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy.
📌 Formularz zapisów: http://www.praktykiwobeczwierzat.pl/zapisy/

Altruizm i pomaganie zwierzętom jako zjawiska psycho-społeczne wynikające nie tylko z empatii. Są osadzone w złożonych motywacjach i pełnią zróżnicowane funkcje: zwierzętom ratują życie i zdrowie, ale niejednokrotnie także stanowią formę terapii zajęciowej realizowanej przez osoby poszukujące zaspokojenia potrzeb psychologicznych i społecznych właśnie w relacjach ze zwierzętami. Wspieranie zwierząt generuje jednak także koszty bowiem pomaganie innym należy do takich rodzajów aktywności, które w znaczący sposób osłabiają zasoby jakimi dysponują osoby decydujące się na pomaganie i opiekę nad potrzebującymi.

O ile w społecznej percepcji pomaganiem innym ludziom wiąże się z dużym uznaniem i zrozumieniem, to w dobie zmian relacji ludzko-nie-ludzkich ukierunkowanych na dostrzeganie potrzeb przedstawicieli gatunków pozaludzkich, coraz silniejszy jest społeczny trend pomagania przedstawicielom innych gatunków. Chociaż Polacy ten rodzaj aktywności obywatelskiej z jednej strony mocno wspierają, ale z drugiej jednak nadal traktują także nieco pobłażliwie.

Aktywiści i aktywistki pro zwierzęce muszą się mierzyć z licznymi wyzwaniami, których często nie są świadomi/e kiedy wkraczają na ścieżkę aktywizmu. Okazuje się, więc że tak zwane zmęczenie pomaganiem (ang. Compassion fatigue) dotyczy nie tylko pomagania innym ludziom, ale także pomagania zwierzętom. Szczególnie dlatego, że osoby angażujące się w działania na rzecz zwierząt rzadko mają do dyspozycji instytucjonalne wsparcie oferowane przez profesjonalistów. Jest to ważne o tyle, że nie uzupełnianie zasobów (psychicznych, społecznych ale także materialnych) osób, które są zaangażowane w pomaganie, prowadzić może do skutków negatywnych dla tychże pomagających. Z punktu widzenia całego społeczeństwa aktywność obywatelska o charakterze wolontariatu jest bardzo ważna i należy o nią dbać. Aktywiści jednak potrzebują wsparcia.

Pomaganie zwierzętom niesie więc emocje pozytywne, ale też generuje koszty. Ratuje życie zwierząt, ale zmusza do konfrontowania się z ich śmiercią oraz z okrucieństwem innych ludzi. Zmienia świat dla ratowanych zwierząt, ale zmusza do zderzenia z niezmiennością i oporem systemowych rozwiązań lub błędnych praktyk. Udzielanie pomocy zwierzętom stanowi działalność łączącą różne aspekty funkcjonowania ludzko-nie-ludzkich społeczeństw: wymaga znajomości prawa, weterynarii, psychologii ludzi i behawioryzmu zwierząt. Domaga się badania otoczenia społecznego osób zarówno krzywdzących jak i pomagających zwierzętom.

Pomaganie zwierzętom łączy się także z edukacją: kształtowaniem postaw i rozwijaniem empatii. Niesie jednak także zagrożenia: zmęczenia, wyczerpania, obniżonego nastroju, ale i somatycznych chorób wynikających z zarażenia się chorobami odzwierzęcymi, ukąszeń czy innych zranień.

 

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

Szczegóły

Data wydarzenia:

18.11.2022 - 19.11.2022

Godzina rozpoczęcia:

09:00

Miejsce:

Internet

Strona wydarzenia:

https://fb.me/e/2OW6wAX10

Wstęp:

Bezpłatny

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

26 Paź

Wege Festiwal Kraków (październik 2024)

Wege Festiwal to mnóstwo pysznych stoisk z całego kraju! Roślinne burgery, hot dogi pełne chrupiących warzyw, zdrowa pyszna kuchnia uliczna dla wszystkich.

Hala Cracovia, al. Focha 40, Kraków

26 Maj

15 Bieg Wegański

Zapraszamy na 15-tą edycję wydarzenia, gdzie bieganie spotyka się z dietą roślinną.

Wybrzeże Gdyńskie 4, 01-531 Warszawa

26 Maj

Spotkanie z Magazynem VEGE

Zapraszamy na spotkanie z... (werble) Katarzyną Puzyńską, naszą tegoroczną laureatką nagrody Grand Prix Magazynu VEGE 2024! Wydarzenie odbywa się w ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Wege organizowanego przez Fundację Viva!

ul. Bracka 20, 00-028 Warszawa