fbpx
string(19) "2022-11-19 00:00:00"

Praktyki Wobec Zwierząt w XXI wieku. Ogólnopolska Konferencja Naukowa

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

Zapraszamy na kolejną edycję Konferencji!

Pomaganie zwierzętom: aspekty psychologiczne, społeczno- strukturalne oraz medyczne i weterynaryjne

Konferencja w trybie online

👉 Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy.
📌 Formularz zapisów: http://www.praktykiwobeczwierzat.pl/zapisy/

Altruizm i pomaganie zwierzętom jako zjawiska psycho-społeczne wynikające nie tylko z empatii. Są osadzone w złożonych motywacjach i pełnią zróżnicowane funkcje: zwierzętom ratują życie i zdrowie, ale niejednokrotnie także stanowią formę terapii zajęciowej realizowanej przez osoby poszukujące zaspokojenia potrzeb psychologicznych i społecznych właśnie w relacjach ze zwierzętami. Wspieranie zwierząt generuje jednak także koszty bowiem pomaganie innym należy do takich rodzajów aktywności, które w znaczący sposób osłabiają zasoby jakimi dysponują osoby decydujące się na pomaganie i opiekę nad potrzebującymi.

O ile w społecznej percepcji pomaganiem innym ludziom wiąże się z dużym uznaniem i zrozumieniem, to w dobie zmian relacji ludzko-nie-ludzkich ukierunkowanych na dostrzeganie potrzeb przedstawicieli gatunków pozaludzkich, coraz silniejszy jest społeczny trend pomagania przedstawicielom innych gatunków. Chociaż Polacy ten rodzaj aktywności obywatelskiej z jednej strony mocno wspierają, ale z drugiej jednak nadal traktują także nieco pobłażliwie.

Aktywiści i aktywistki pro zwierzęce muszą się mierzyć z licznymi wyzwaniami, których często nie są świadomi/e kiedy wkraczają na ścieżkę aktywizmu. Okazuje się, więc że tak zwane zmęczenie pomaganiem (ang. Compassion fatigue) dotyczy nie tylko pomagania innym ludziom, ale także pomagania zwierzętom. Szczególnie dlatego, że osoby angażujące się w działania na rzecz zwierząt rzadko mają do dyspozycji instytucjonalne wsparcie oferowane przez profesjonalistów. Jest to ważne o tyle, że nie uzupełnianie zasobów (psychicznych, społecznych ale także materialnych) osób, które są zaangażowane w pomaganie, prowadzić może do skutków negatywnych dla tychże pomagających. Z punktu widzenia całego społeczeństwa aktywność obywatelska o charakterze wolontariatu jest bardzo ważna i należy o nią dbać. Aktywiści jednak potrzebują wsparcia.

Pomaganie zwierzętom niesie więc emocje pozytywne, ale też generuje koszty. Ratuje życie zwierząt, ale zmusza do konfrontowania się z ich śmiercią oraz z okrucieństwem innych ludzi. Zmienia świat dla ratowanych zwierząt, ale zmusza do zderzenia z niezmiennością i oporem systemowych rozwiązań lub błędnych praktyk. Udzielanie pomocy zwierzętom stanowi działalność łączącą różne aspekty funkcjonowania ludzko-nie-ludzkich społeczeństw: wymaga znajomości prawa, weterynarii, psychologii ludzi i behawioryzmu zwierząt. Domaga się badania otoczenia społecznego osób zarówno krzywdzących jak i pomagających zwierzętom.

Pomaganie zwierzętom łączy się także z edukacją: kształtowaniem postaw i rozwijaniem empatii. Niesie jednak także zagrożenia: zmęczenia, wyczerpania, obniżonego nastroju, ale i somatycznych chorób wynikających z zarażenia się chorobami odzwierzęcymi, ukąszeń czy innych zranień.

 

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

Szczegóły

Data wydarzenia:

18.11.2022 - 19.11.2022

Godzina rozpoczęcia:

09:00

Miejsce:

Internet

Strona wydarzenia:

https://fb.me/e/2OW6wAX10

Wstęp:

Bezpłatny

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

22 Maj

XVII Ogólnopolski Tydzień Wege

Ogólnopolski Tydzień Wege to największa i najstarsza impreza promująca weganizm w Polsce 🌱🥦🍎🍆 .Jej głównym celem jest promocja diety roślinnej i zdrowego stylu życia.

Polska

22 Kwi

Czas na naukę bez torturowania zwierząt. Globalny protest

24 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji. W tym miesiącu w różnych miastach całego świata odbędą się akcje w obronie ofiar szowinizmu gatunkowego, dręczonych w laboratoriach wiwisekcyjnych. Dołączcie do wydarzenia w obronie zwierząt torturowanych w laboratoriach!

Warszawa, ul. Nowy Świat 72

22 Kwi

Zwierzozbiórka na rzecz Schroniska w Korabiewicach

Serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w akcji, której celem jest zebranie pieniędzy na pomoc Schronisku w Korabiewicach. Miejsce to zapewnia dach nad głową ok. 300 zwierzętom różnych gatunków − nie tylko 🐶 i 😸, ale również 🐴, 🐐, 🐷, 🐑 i 🦊.

Allegro