fbpx
string(0) ""

Po cóż patrzeć na świnie – pokaz filmu „Gunda” i dyskusja

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

Zapraszamy na specjalny pokaz filmu „Gunda” Wiktora Kossakowskiego oraz dyskusję z udziałem osób specjalizujących się w krytycznych studiach nad zwierzętami – Dariusza Gzyry, dr Doroty Łagodzkiej i Michała Matuszewskiego.

Postaramy się przyjrzeć „Gundzie” uważnie, doceniając duże znaczenie tego filmu dla propagowania praw zwierząt oraz jego formalne nowatorstwo. Chcemy jednak także krytycznie przyjrzeć się temu, jak Kossakowski buduje przekaz oraz rozmontować pewne filmowe i myślowe klisze. Poparzymy na „Gundę” z pespektywy teorii kina, historii sztuki, współczesnej filozofii, ale też aktywizmu.

Tytułowa świnia Gunda mieszka na farmie i właśnie została mamą gromadki prosiąt. Kamera Kossakowskiego obserwuje z bliska pierwsze tygodnie ich życia: niezgrabne wspinaczki po potężnym ciele matki, przepychanki przy śniadaniu i radosne taplanie w błocie. Kamera pracuje na wysokości zwierzęcych oczu, więc i my przyjmujemy perspektywę prosiaków i ich mamy, a z czasem także krów i kur, które Kossakowski również filmuje. Jednonogi kogut spoglądający tęsknie za ogrodzenie podwórza, prosiaczek-ciapa, który zawsze zostaje z tyłu, wąchająca liście młodej brzozy krowa – każda z pokazanych tu istot ma swój charakter i temperament, swoją fascynującą historię. Pięknie sfilmowana czarno-biała „Gunda” to intymne spotkanie z istotami, które żyją obok nas.

Uczestnicy i uczestniczki dyskusji:

✔ Dariusz Gzyra – filozof, pisarz, wykładowca, działacz społeczny. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Prowadzi zajęcia na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku antropozoologia oraz w ramach studiów podyplomowych Prawa zwierząt na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Redaktor działu etyka praw zwierząt czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”.

✔ dr Dorota Łagodzka – historyczka sztuki, kulturoznawczyni, adiunkta na Wydziale Artes Liberales UW, współautorka i koordynatorka kierunku antropozoologia. Autorka licznych publikacji z zakresu kulturowych studiów nad zwierzętami i sztuki współczesnej, okazjonalnie kuratorka wystaw i krytyczka sztuki. Zrealizowała dwa projekty Narodowego Centrum Nauki: na temat kulturowych studiów nad zwierzętami oraz zwierząt w sztuce.

✔ Michał Matuszewski – kurator programu filmowego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Organizator i kurator wielu przeglądów i retrospektyw kina artystycznego i eksperymentalnego. Publikuje w czasopismach („Ekrany”, „Pleograf”, „Kwartalnik Filmowy”) i książkach zbiorowych („Cięcie ciał”, „Nowa Kinofilia”). Studiował polonistykę. Członek jury na międzynarodowych festiwalach, m. in. w Cannes, Berlinie, Wenecji i Oberhausen. Zainteresowany nowymi mediami oraz VR a szczególnie ich aspektem instytucjonalnym oraz nie-ludzką perspektywą w kinie. Stypendysta Culture & Animals Foundation. Pracuje nad projektem wizualno-badawczym poświęconym zwierzętom w filmach.

Współautorem pomysłu wydarzenia jest Koło Naukowe Animal Studies działające na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.

Bilety
16 zł normalny
14 zł ulgowy
10 zł z kartą widza
dostępne w kasie i online: https://u-jazdowski.pl/kino/repertuar/gunda-dyskusja

Dyskusja będzie nagrana i udostępniona na kanale YouTube Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

Szczegóły

Data wydarzenia:

08.12.2021

Godzina rozpoczęcia:

20:00

Miejsce:

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Współorganizatorzy:

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Gutek Film

Strona wydarzenia:

https://fb.me/e/2TR8FajuB

Wstęp:

Płatny

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

29 Lut

REIWA Pokaz filmu i panel dyskusyjny – w obronie delfinów (Kraków)

Reiwa to tytuł filmu dokumentalnego poruszającego temat polowań na delfiny w Japonii, procederu handlu dzikimi zwierzętami – Wild Life Trade oraz problemu zamykania delfinów w niewoli.

ul. Pijarska 5/20, 31-015 Kraków

25 Lut

Kuchnia społeczna nr 64 – Azyl Prosiaczka Chrumka

W lutym będziemy zbierać fundusze na Azyl Prosiaczka Chrumka, położony w okolicy Legnicy. Opiekuje się nimi Martyna, która przyjedzie opowiedzieć nam jak wspaniałe są to istoty.

Zament, Wrocław, ul. Księcia Witolda 78

24 Lut

Wege Festiwal Wrocław (luty 2024)

Wege Festiwal to najlepsza sposobność, żeby poznać nowe potrawy i zainspirować się barwną i zdrową kuchnią roślinną.

Instytut Automatyki Systemów Energetycznych (IASE), 51-618 Wrocław, ul. Wystawowa 1