fbpx
string(0) ""

Krakowski Klub Książki Wegańskiej #7 – “Dziękuję za świńskie oczy” D. Gzyry

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

29 kwietnia (sobota) o godz. 18:15 Krakowski Klub Książki Wegańskiej spotka się po raz trzeci w tym roku, a siódmy od rozpoczęcia działalności.

W ostatnią sobotę kwietnia spotkamy się, by porozmawiać o książce “Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” autorstwa Dariusza Gzyry (wydanej w 2018 r. przez Krytykę Polityczną).

Gościem specjalnym siódmego spotkania KKKW będzie Autor książki, o której będziemy dyskutować! Tak, Dariusz Gzyra we własnej osobie.

W opisie książki na stronie Wydawnictwa można przeczytać:

“Dariusz Gzyra uważa, że w świecie, w którym zło jest wszechobecne, widać wyraźnie, ile jest możliwości czynienia dobra. Weganizm postrzega jako kontestację systemu manipulującego ludźmi, a rozwijanie krytycznego myślenia jako podstawowy akt oporu. (…) Dziękuję za świńskie oczy to ważny głos w debacie na temat naszego stosunku do innych zwierząt. Autor nie tylko pokazuje, że zwierzęta są niezastąpionym źródłem wiedzy o świecie, w tym o ludziach, ale również jak bardzo potrzebna jest prowegańska polityka rozwoju”.

W jednej z recenzji napisano następujące słowa:

“Wydawało mi się, że jestem zorientowany w sytuacji zwierząt i głównym powodem, dla którego porzuciłem mięso, był sprzeciw wobec chowu przemysłowego. A mimo to książka Gzyry mną potrząsnęła. Nie wstrząsnęła (autor zdecydowanie unika taniego epatowania wszystkimi horrorami jakim poddajemy zwierzęta) ale właśnie potrząsnęła. Gzyra buduje bardzo spójny, sensowny i etycznie przekonujący światopogląd, w którego centrum są wszystkie zwierzęta (także ludzie). Pokazuje, jak poszczególne okołozwierzęce tematy (ubój rytualny, wędkarstwo, produkcja futer, zwierzęta w cyrku) są tylko instancjami znacznie szerszego problemu jakim jest miejsce zwierząt w kulturze, polityce, ekonomii, religii, tradycji. To spokojna (na tyle, na ile można na spokojnie pisać o nieskończonej krzywdzie zwierząt) prezentacja wizji bardziej sprawiedliwego, etycznego świata, w którym szanowana jest autonomia zwierząt”.

W innej natomiast, że to:

“Najpiękniejsza i najmądrzejsza książka o lubieniu zwierząt i prostej konsekwencji tego uczucia. Napisana przystępnym językiem, rzeczowa, bez zbędnego patosu czy grania na emocjach. Autor rozbiera na czynniki pierwsze szowinizm gatunkowy w naszym wykonaniu i zastanawia się nad jego przyczynami”.

Czy po pięciu latach od premiery książka “Dziękuję za świńskie oczy” wciąż potrząsa, a może wstrząsa? Czy weganizm to akt oporu? Czy musi się wiązać z sentymentalizmem? A może – jak napisał Jean Baudrillard – “nasz sentymentalizm w stosunku do zwierząt jest w szczególności swego rodzaju znakiem pogardy, jaką je darzymy”? Między innymi o tym porozmawiamy 29 kwietnia w gościnnych progach Księgarni i Kawiarni Podróżniczej Bonobo przy Małym Rynku 4.

Zapraszamy wszystkich!

 

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

Szczegóły

Data wydarzenia:

29.04.2023

Godzina rozpoczęcia:

18:15

Miejsce:

Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo, Kraków, Mały Rynek 4

Strona wydarzenia:

https://fb.me/e/2ndMOH15R

Wstęp:

Bezpłatny

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

29 Lut

REIWA Pokaz filmu i panel dyskusyjny – w obronie delfinów (Kraków)

Reiwa to tytuł filmu dokumentalnego poruszającego temat polowań na delfiny w Japonii, procederu handlu dzikimi zwierzętami – Wild Life Trade oraz problemu zamykania delfinów w niewoli.

ul. Pijarska 5/20, 31-015 Kraków

25 Lut

Kuchnia społeczna nr 64 – Azyl Prosiaczka Chrumka

W lutym będziemy zbierać fundusze na Azyl Prosiaczka Chrumka, położony w okolicy Legnicy. Opiekuje się nimi Martyna, która przyjedzie opowiedzieć nam jak wspaniałe są to istoty.

Zament, Wrocław, ul. Księcia Witolda 78

24 Lut

Wege Festiwal Wrocław (luty 2024)

Wege Festiwal to najlepsza sposobność, żeby poznać nowe potrawy i zainspirować się barwną i zdrową kuchnią roślinną.

Instytut Automatyki Systemów Energetycznych (IASE), 51-618 Wrocław, ul. Wystawowa 1