fbpx
string(0) ""

Krakowski Klub Książki Wegańskiej #7 – “Dziękuję za świńskie oczy” D. Gzyry

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

29 kwietnia (sobota) o godz. 18:15 Krakowski Klub Książki Wegańskiej spotka się po raz trzeci w tym roku, a siódmy od rozpoczęcia działalności.

W ostatnią sobotę kwietnia spotkamy się, by porozmawiać o książce “Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” autorstwa Dariusza Gzyry (wydanej w 2018 r. przez Krytykę Polityczną).

Gościem specjalnym siódmego spotkania KKKW będzie Autor książki, o której będziemy dyskutować! Tak, Dariusz Gzyra we własnej osobie.

W opisie książki na stronie Wydawnictwa można przeczytać:

“Dariusz Gzyra uważa, że w świecie, w którym zło jest wszechobecne, widać wyraźnie, ile jest możliwości czynienia dobra. Weganizm postrzega jako kontestację systemu manipulującego ludźmi, a rozwijanie krytycznego myślenia jako podstawowy akt oporu. (…) Dziękuję za świńskie oczy to ważny głos w debacie na temat naszego stosunku do innych zwierząt. Autor nie tylko pokazuje, że zwierzęta są niezastąpionym źródłem wiedzy o świecie, w tym o ludziach, ale również jak bardzo potrzebna jest prowegańska polityka rozwoju”.

W jednej z recenzji napisano następujące słowa:

“Wydawało mi się, że jestem zorientowany w sytuacji zwierząt i głównym powodem, dla którego porzuciłem mięso, był sprzeciw wobec chowu przemysłowego. A mimo to książka Gzyry mną potrząsnęła. Nie wstrząsnęła (autor zdecydowanie unika taniego epatowania wszystkimi horrorami jakim poddajemy zwierzęta) ale właśnie potrząsnęła. Gzyra buduje bardzo spójny, sensowny i etycznie przekonujący światopogląd, w którego centrum są wszystkie zwierzęta (także ludzie). Pokazuje, jak poszczególne okołozwierzęce tematy (ubój rytualny, wędkarstwo, produkcja futer, zwierzęta w cyrku) są tylko instancjami znacznie szerszego problemu jakim jest miejsce zwierząt w kulturze, polityce, ekonomii, religii, tradycji. To spokojna (na tyle, na ile można na spokojnie pisać o nieskończonej krzywdzie zwierząt) prezentacja wizji bardziej sprawiedliwego, etycznego świata, w którym szanowana jest autonomia zwierząt”.

W innej natomiast, że to:

“Najpiękniejsza i najmądrzejsza książka o lubieniu zwierząt i prostej konsekwencji tego uczucia. Napisana przystępnym językiem, rzeczowa, bez zbędnego patosu czy grania na emocjach. Autor rozbiera na czynniki pierwsze szowinizm gatunkowy w naszym wykonaniu i zastanawia się nad jego przyczynami”.

Czy po pięciu latach od premiery książka “Dziękuję za świńskie oczy” wciąż potrząsa, a może wstrząsa? Czy weganizm to akt oporu? Czy musi się wiązać z sentymentalizmem? A może – jak napisał Jean Baudrillard – “nasz sentymentalizm w stosunku do zwierząt jest w szczególności swego rodzaju znakiem pogardy, jaką je darzymy”? Między innymi o tym porozmawiamy 29 kwietnia w gościnnych progach Księgarni i Kawiarni Podróżniczej Bonobo przy Małym Rynku 4.

Zapraszamy wszystkich!

 

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

Szczegóły

Data wydarzenia:

29.04.2023

Godzina rozpoczęcia:

18:15

Miejsce:

Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo, Kraków, Mały Rynek 4

Strona wydarzenia:

https://fb.me/e/2ndMOH15R

Wstęp:

Bezpłatny

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

26 Paź

Wege Festiwal Kraków (październik 2024)

Wege Festiwal to mnóstwo pysznych stoisk z całego kraju! Roślinne burgery, hot dogi pełne chrupiących warzyw, zdrowa pyszna kuchnia uliczna dla wszystkich.

Hala Cracovia, al. Focha 40, Kraków

14 Wrz

Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2024

Sytuacja zwierząt jest dramatycznie zła, a zmiany dzieją się bardzo powoli – wymagają codziennej pracy. Jednak duże wydarzenie uliczne jest bardzo potrzebne – i zwierzętom i nam samym.

Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie, ul. Nowy Świat 69

01 Sie

Wegańskie słodkości w stylu zero waste – warsztaty edukacyjno-kulinarne

Poprzez rozrywkę i angażujące zadania praktyczne dzieci poznają nowe przepisy oparte na ekologicznych, sezonowych i lokalnych składnikach oraz fakty ze świata nowoczesnej dietetyki i ekonomii jedzenia.

MBP w Sosnowcu, ul. Kościelna 11