WPŁYW HODOWLI ZWIERZĄT NA KRYZYS KLIMATYCZNY
Energia odnawialna i transport bez emisji spalin są świetne i należy do nich zachęcać, ale nie rozwiążą one narastającego kryzysu klimatycznego. Nie można dłużej ignorować prawdziwej przyczyny zmian klimatycznych, jaką jest hodowla zwierząt. Czy do prawdziwości tej tezy może Was przekonać... ...
Energia odnawialna i transport bez emisji spalin są świetne i należy do nich zachęcać, ale nie rozwiążą one narastającego kryzysu klimatycznego. Nie można dłużej ignorować prawdziwej przyczyny zmian klimatycznych, jaką jest hodowla zwierząt.
Czy do prawdziwości tej tezy może Was przekonać… krowa? Sprawdźcie!
Dzięki uprzejmości założyciela i dyrektora wykonawczego organizacji Climate Healers, doktora Sailesha Rao, poniżej prezentujemy Wam fragmenty materiałów ze strony climatehealers.org/cop26, wraz z krótkim filmem, do którego przygotowaliśmy polskie napisy.
Czy wy, ludzie, wiecie, że przez ostatnie sto lat świat stracił tyle lasów, ile w ciągu poprzednich dziewięciu tysięcy lat? A wiecie dlaczego? Głównie po to, by stworzyć pastwiska dla nas, krów.
Więc dlaczego mi to przeszkadza? Przecież więcej trawy to więcej jedzenia dla mnie, prawda? Cóż, im więcej trawy my, krowy, jemy tym więcej metanu emitujemy dzięki tzw. fermentacji jelitowej i w ten sposób, wbrew własnej woli, przyczyniamy się do zmian klimatu.
Mówię “wbrew własnej woli”, bo przecież to nie nasz pomysł, by było nas aż miliard. To zdecydowanie za dużo krów. Przemysłowa hodowla zwierząt na tak masową skalę zabija planetę, na której wszyscy żyjemy.
I ta planeta umrze, jeśli teraz nie zaczniecie działać. Chodzi nie tylko o zbyt dużą ilość metanu, ale też o lasy, które tak bezwzględnie wycinacie, a które są jednymi z najlepszych wychwytywaczy CO2. Około połowa wagi drzewa to węgiel.
Wobec braku aktywnych wysiłków na rzecz ponownego zalesiania, CO2 – będąc długotrwałym gazem cieplarnianym – może utrzymywać się w atmosferze przez dziesiątki tysięcy lat. Brak lasów oznacza zatem więcej zmian klimatycznych, których skutkiem może być migracja ludzi, bieda, konflikty oraz głód, związane z powiększaniem się obszarów świata nienadających się do zamieszkania. A to wszystko jeszcze za życia obecnego pokolenia.
Wiem, że myślicie, że robicie już w tej kwestii wszystko, co w waszej mocy – tam, gdzie tylko możecie, decydujecie się na korzystanie z energii odnawialnej oraz transportu bez emisji spalin. Bardzo wam za to dziękuję, ale to niestety za mało. Musicie przestać jeść zwierzęta – nie tylko mnie, ale wszystkie zwierzęta.
Mam być maszyną do mięsa? Nie, dziękuję! A co z mięsem z laboratorium? Nie jestem naukowcem, ale czy może być lepsze rozwiązanie niż po prostu przekształcenie większej ilości ziemi wykorzystywanej obecnie do wypasu krów w ziemię pod uprawę żywności dla ludzi?
[Polskie napisy znajdują się na dolnej listwie menu pod przyciskiem “CC”]
Artykuł przedstawiający stanowisko Climate Healers, Animal Agriculture is the Leading Cause of Climate Change (czyli “Hodowla zwierząt jest główną przyczyną zmian klimatycznych”), został właśnie zrecenzowany i opublikowany przez Journal of Ecological Society w tomie 32 numeru z 2021 roku. Artykuł ten stanowi naukową podstawę stwierdzenia, że hodowla zwierząt odpowiada za co najmniej 87% emisji gazów cieplarnianych.
W 2006 roku w raporcie ONZ Livestock’s Long Shadow oszacowano, że hodowla zwierząt odpowiada za 18% emisji gazów cieplarnianych. Następnie, w 2009 r., raport World Watch Institute, autorstwa dwóch szanowanych specjalistów Banku Światowego ds. Oceny Środowiska (EA), zrewidował te szacunki, mówiąc, że hodowla zwierząt odpowiada za co najmniej 51% emisji gazów cieplarnianych. Obecnie szacunki te zostały jeszcze bardziej zrewidowane.
Co odpowiada za tak rozbieżne dane? Powodem jest sposób wykonania obliczeń. Wcześniejsze obliczenia nie uwzględniały negatywnego wpływu hodowli zwierząt na kwestię utraty lasów. Prawie połowa wszystkich wolnych od lodu gruntów jest w jakiś sposób wykorzystywana do hodowli zwierząt – albo do wypasu, albo do uprawy roślin z przeznaczeniem na pokarm dla osiemdziesięciu miliardów zwierząt hodowanych i zabijanych rocznie na żywność. Te zniszczone lasy nie mogą już magazynować i pochłaniać dwutlenku węgla, który jest głównym gazem ocieplającym planetę. Kluczową kwestią jest to, że drzewa magazynują dwutlenek węgla, czyli CO2. Na skutek eliminacji drzew wzrasta poziom dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. Ten kluczowy fakt nie jest prawidłowo uwzględniany w obliczeniach, które są powszechnie akceptowane przez rządy, organizacje pozarządowe, przemysł prywatny i media. Aby uzyskać więcej informacji, obejrzyjcie ten film autorstwa Gerarda Bisshopa lub ten film autorstwa Vegan Evan.
Co możemy zrobić, by zmniejszyć nasz negatywny wpływ na klimat?
Wystarczą trzy proste kroki:
1.
Śledźcie w mediach społecznościowych wegańskie przesłanie Climate Healers, nawołujące do zakończenia potworności związanych z hodowlą zwierząt. Instagram: @thecowintheroomcop26, Twitter: @thecowintheroomcop26
2.
Namówcie innych do śledzenia Climate Healers w mediach społecznościowych, a także do używania hashtagu #thecowintheroomcop26 i oznaczenia @thecowintheroomcop26. Im więcej ludzi przyłączy się do ruchu, tym lepiej będzie on słyszalny.
3.
Jeśli nie jesteście jeszcze w 100% weganami, to teraz jest idealny czas, by nimi zostać. Weganizm jest dobry nie tylko dla Was, ale dla wszystkich zwierząt i dla naszej planety.
Kim jest dr Sailesh Rao?
Dr Sailesh Rao jest założycielem i dyrektorem wykonawczym Climate Healers, organizacji non-profit, której celem jest uzdrowienie klimatu Ziemi.
Dr Rao jest specjalistą ds. systemów z tytułem doktora elektrotechniki na Uniwersytecie Stanforda, który po ukończeniu studiów przez dwadzieścia lat pracował nad infrastrukturą komunikacji internetowej. W 2006 roku zmienił kierunek swoich zainteresowań i zaangażował się w rozwiązywanie kryzysów środowiskowych dotykających ludzkość. Dr Rao jest autorem dwóch książek: Carbon Dharma: The Occupation of Butterflies oraz Carbon Yoga: The Vegan Metamorphosis, a także producentem wykonawczym czterech filmów dokumentalnych: The Human Experiment (2013), Cowspiracy: The Sustainability Secret (2014), What The Health (2017) i A Prayer for Compassion (2019).