fbpx

TEMAT DO ROZWA呕ENIA 馃憠 OBIAD Z LABORATORIUM

Spo偶ycie mi臋sa ro艣nie w zastraszaj膮cym tempie. Sklepowe p贸艂ki uginaj膮 si臋 od wszelkiej ma艣ci produkt贸w odzwierz臋cych, a wi臋kszo艣膰 spo艂ecze艅stwa nie wyobra偶a sobie dnia bez kotleta, kie艂basy czy szynki. Statystyki s膮 zatrwa偶aj膮ce. A poniewa偶 apetyt na mi臋so stale rosn膮cej populacji ludzkiej nie ...

TwitCount Button
Spo偶ycie mi臋sa ro艣nie w zastraszaj膮cym tempie. Sklepowe p贸艂ki uginaj膮 si臋 od wszelkiej ma艣ci produkt贸w odzwierz臋cych, a wi臋kszo艣膰 spo艂ecze艅stwa nie wyobra偶a sobie dnia bez kotleta, kie艂basy czy szynki. Statystyki s膮 zatrwa偶aj膮ce. A poniewa偶 apetyt na mi臋so stale rosn膮cej populacji ludzkiej nie s艂abnie i co roku zabija si臋 na cele konsumpcyjne 70 miliard贸w zwierz膮t (nie licz膮c zwierz膮t morskich), to naukowcy nieustannie poszukuj膮 alternatywnych rozwi膮za艅, kt贸re mog艂yby pom贸c w wykarmieniu ludzi.

[藕r贸d艂o: Pixabay.com, autor: Andrew Martin]

Pierwszego hamburgera wyhodowanego w laboratorium skonsumowano w 2013 roku w Wielkiej Brytanii.聽 Wydarzenie to okrzykni臋to najwi臋ksz膮 rewolucj膮 od czas贸w udomowienia byd艂a. Popularno艣膰 tego typu dzia艂a艅 wzrasta i obecnie wiele laboratori贸w pr贸buje uzyska膰 mi臋so wyhodowane ca艂kowicie w laboratorium.

Jak w skr贸cie wygl膮da hodowla mi臋sa w laboratorium? Kom贸rki macierzyste (maj膮ce mo偶liwo艣膰 przekszta艂cania si臋 w dowolne tkanki organizmu), pobrane od zwierz臋cia, umieszcza si臋 w odpowiedniej po偶ywce (zawieraj膮cej t艂uszcze, bia艂ka, cukry). Kom贸rki te namna偶aj膮 si臋, a偶 powstanie tkanka o r贸偶norodnej strukturze mi臋sa. Nast臋pnie dodaje si臋 do niej t艂uszcz oraz barwniki, poniewa偶 wyhodowana tkanka pozbawiona jest krwi. Przez ca艂y czas kom贸rki s膮 stymulowane do skurcz贸w i rozkurcz贸w, dzi臋ki czemu mi臋so ma odpowiedni膮 konsystencj臋. Warto wspomnie膰, 偶e hodowla tkankowa nie ma nic wsp贸lnego z modyfikacjami genetycznymi. DNA kom贸rek pozostaje nienaruszone.

[藕r贸d艂o: Pixabay.com, autor: Colin Behrens]

Zalet膮 mi臋sa z prob贸wki jest przede wszystkim ograniczenie negatywnego wp艂ywu na 艣rodowisko, tj.: mniejsze zu偶ycie wody i ziemi oraz mniejsza emisja gaz贸w cieplarnianych. Do tego mi臋so takie by膰 mo偶e b臋dzie zdrowsze (naukowcy dok艂adnie opracuj膮 jego sk艂ad) i pomo偶e ograniczy膰 zwierz臋ce choroby. Przede wszystkim jest ono jednak szans膮 dla miliard贸w wysy艂anych co roku na rze藕 zwierz膮t.

Jest te偶 druga strona medalu. Problemem s膮 ograniczone bud偶ety na badania i rozw贸j technologiczny, a tak偶e k艂opot z uzyskaniem odpowiedniej jako艣ci produkt贸w (po偶ywki nadal s膮 odzwierz臋ce, a kom贸rki dobrze rozwijaj膮 si臋, tylko je艣li maj膮 z nimi styczno艣膰). Wa偶na jest te偶 kwestia czasu, poniewa偶 wci膮偶 m贸wimy o pojedynczych pr贸bach, a nie produkcji na masow膮 skal臋. Naukowcy uwa偶aj膮, 偶e pr臋dzej czy p贸藕niej masowa produkcja mi臋sa kom贸rkowego stanie si臋 faktem, ale na chwil臋 obecn膮 trudno oszacowa膰 ile jeszcze na to potrzeba czasu. Najtrudniejsze mo偶e si臋 natomiast okaza膰 przekonanie spo艂ecze艅stwa do wprowadzenia laboratoryjnego mi臋sa do sklep贸w.

[藕r贸d艂o: Pixabay.com, autor: Pexels]

Pewne jest to, 偶e musimy ograniczy膰 spo偶ywanie mi臋sa do minimum. Nasza planeta jest w coraz gorszej kondycji i nie mo偶emy udawa膰, 偶e obecny model 偶ycia nie pozostaje dla 艣rodowiska oboj臋tny. Do tego wisi nad nami widmo kryzysu 偶ywno艣ciowego, kt贸ry absolutnie nie jest fikcj膮.

Jak s膮dzicie, czy mi臋so z laboratorium ma szans臋 rozwi膮za膰 globalne problemy 偶ywno艣ciowe? Czy spo艂ecze艅stwo przekona si臋 do spo偶ywania takiego mi臋sa?

[藕r贸d艂o: Pixabay.com, autor: Andrew Martin]

Autork膮 tekstu jest Angelika Gucwa 漏

Zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki vege-wydarze艅 oraz z vege-katalogu, w kt贸rym znajdziecie m.in. sklepy oferuj膮ce wegetaria艅skie i wega艅skie produkty. Zach臋camy te偶 do przysy艂ania za po艣rednictwem specjalnego formularza propozycji nowych obiekt贸w.

Najnowsze artyku艂y

Mi臋dzynarodowy Dzie艅 Hummusu 2024

Hummus pochodzi Bliskiego Wschodu, a jego g艂贸wnymi sk艂adnikami s膮: gotowana ciecierzyca, tahini (czyli pasta sezamowa), sok z cytryny, czosnek i oliwa z oliwek. Jego korzenie si臋gaj膮 staro偶ytnego Egiptu, natomiast wsp贸艂cze艣nie jest on nie tylko nieod艂膮cznym elementem kuchni kraj贸w arabskich ...

czytaj dalej >

“PRZEBUDZENIA”, CZYLI PODR脫呕 W PRZYSZ艁O艢膯 Z WWI

  Z jakiego powodu ludzie najcz臋艣ciej przechodz膮 na weganizm?   Przechodzenie na weganizm mo偶e wynika膰 z r贸偶nych powod贸w. Oto kilka najcz臋stsze z nich: Wzgl臋dy etyczne: Niekt贸rzy przechodz膮 na weganizm ze wzgl臋d贸w etycznych, uwa偶aj膮c, 偶e wykorzystywanie zwierz膮t do ...

czytaj dalej >

WIELKANOC W WERSJI WEGE – OFERTA 艢WI膭TECZNA 2024

Wielkanoc, obchodzona przez miliony ludzi na ca艂ym 艣wiecie, jest nie tylko czasem refleksji i celebracji, lecz tak偶e okazj膮 do prze偶ywania warto艣ci, kt贸re kszta艂tuj膮 nasze relacje z innymi istotami. Cho膰 tradycyjne potrawy zwi膮zane z tym 艣wi臋tem bazuj膮 w du偶ej mierze na produktach pochodzenia ...

czytaj dalej >