fbpx

“POSŁUCHAJ WEGAŃSKICH BIZNESÓW”, CZYLI KTO BUDUJE RYNEK WEGAŃSKIEJ ŻYWNOŚCI W POLSCE

"Posłuchaj Wegańskich Biznesów" to nowy dokument przygotowany przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Reportaż przybliża sylwetki osób budujących rynek zdrowej, wegańskiej żywności w Polsce, pokazując ich motywacje, marzenia i plany na przyszłość. Bohaterami filmu są ...

TwitCount Button

“Posłuchaj Wegańskich Biznesów” to nowy dokument przygotowany przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Reportaż przybliża sylwetki osób budujących rynek zdrowej, wegańskiej żywności w Polsce, pokazując ich motywacje, marzenia i plany na przyszłość.

Bohaterami filmu są przedstawiciele firm:

  • Listny Cud“: Matylda Szyrle, Izabela Zięcina
  • Polsoja” i “Well Well“: Katarzyna Gębala, Piotr Poniński
  • It’s Bean“: Paulina Barros, Kasia Siczek
  • Yoush“: Artur Wiktor, Zbyszek Skwarski
  • FoodTech ac.“: Piotr Grabowski, Michał Piosik

Przedstawione historie dowodzą, że dobry biznes nie musi mieć wymiaru wyłącznie finansowego. Wręcz przeciwnie – tworzenie i rozwijanie działalności może być kontynuacją osobistych pasji i przekonań, a jednocześnie inwestycją w lepszą, tj. bardziej ekologiczną, etyczną i zdrową przyszłość dla nas wszystkich.

 

 

Premiera filmu miała miejsce 4 lutego 2023 r., a spotkaniu offline, które odbyło się w Centrum Aktywizmu Gniazdo w Warszawie, towarzyszył Okrągły Stół na temat współpracy sektora samorządowego, biznesu oraz nauki dla naprawy systemu żywności. Organizatorką wydarzenia z ramienia Green REV Institute oraz koalicji Future Food 4 Climate była dr n. med. Joanna Kowalczyk-Bednarczyk, zwracająca uwagę na szereg istotnych kwestii związanych z transformacją żywnościową:

“Jestem głęboko przekonana, że obecny czas jest tym, który powinniśmy poświęcić tematyce żywności i żywieniowej edukacji. Bezpieczna żywność i transparentna wiedza na temat jej produkcji należy się każdemu obywatelowi i obywatelce. Powinniśmy mieć także prawo do wyboru tego co my i nasze dzieci chcemy/chcą jeść w placówkach publicznych. Sama Komisja Europejska w swojej ostatniej analizie systemu żywności i bezpieczeństwa żywności widzi potrzebę odchodzenia od spożywania produktów odzwierzęcych na rzecz produktów roślinnych. Zrównoważony System Żywności (SFS – Sustainable Food System) to propozycja unijnej legislacji, która ma powstać do 2023 roku, będąc tym samym realną szansą na poprawę m.in. jakości życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt z ferm przemysłowych”.

 

[fot. Karolina Krawczyk]

W Okrągłym Stole udział wzięli:

  • Dorota Łoboda – radna m.st. Warszawy, przewodnicząca Komisji Edukacji, prezeska fundacji Rodzice Mają Głos.
  • Iwona Kibil – dietetyczka specjalizująca się w dietach roślinnych. Pracuje z osobami z różnymi problemami zdrowotnymi, jak i zdrowymi. Konsultuje dietę kobiet w ciąży, a także małych dzieci jedzących wegańsko i wegetariańsko. Jest autorką publikacji naukowych, książek i e-booków na temat diety roślinnej.
  • Filip Pelc – niezależny radny dzielnicy Białołęka, wiceprezes stowarzyszenia Nasza Choszczówka, prywatnie: weganin.
  • Piotr Grabowski – współzałożyciel pierwszego w Polsce akceleratora startupów z branży spożywczej FoodTech (foodtech.ac), który wraz ze swoimi wspólnikami wyszukuje, szkoli i pomaga finansować oraz budować startupy, które dzięki nowym technologiom zmieniają branżę spożywczą na zdrowszą i bardziej przyjazną środowisku.

W dyskusji mocno wybrzmiały postulaty dotyczące konieczności wprowadzenia edukacji żywnościowej w placówkach oświatowych oraz pomysły na wsparcie systemowe dla roślinnych biznesów w Polsce i dla rozwoju start upów, które już dzisiaj zmieniają rynek spożywczy kierując się troską o prawa zwierząt i planetę. Prelegenci i prelegentki mówiły o własnych działaniach: interpelacjach na rzecz dostępności wegańskich posiłków w szkołach i przedszkolach (Filip Pelc), działaniach na rzecz osób, które są dyskryminowane ze względu na dietę (Dorota Łoboda), działaniach na rzecz budowania świadomości żywieniowej (Iwona Kibil) oraz budowaniu funduszu inwestycyjnego dla nowego systemu żywności (Piotr Grabowski).

 

Wszystkich, których zainteresował dokument “Posłuchaj wegańskich biznesów” oraz poruszony w nim temat firm prowadzonych w oparciu o idee weganizmu, zachęcamy też do obejrzenia pierwszego, niosącego ogromną dawkę optymizmu, reportażu Green REV Institute pt. “Wegańska Warszawa”:

 

 


Artykuł został opracowany na podstawie materiałów otrzymanych od Green REV Institute.

 

Zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki vege-wydarzeń oraz z vege-katalogu, w którym znajdziecie m.in. gospodarstwa agroturystyczne i hotele oferujące wegetariańskie i wegańskie wyżywienie. Zachęcamy też do przysyłania za pośrednictwem specjalnego formularza propozycji nowych obiektów.

 

Najnowsze artykuły

Międzynarodowy Dzień Hummusu 2024

Hummus pochodzi Bliskiego Wschodu, a jego głównymi składnikami są: gotowana ciecierzyca, tahini (czyli pasta sezamowa), sok z cytryny, czosnek i oliwa z oliwek. Jego korzenie sięgają starożytnego Egiptu, natomiast współcześnie jest on nie tylko nieodłącznym elementem kuchni krajów arabskich ...

czytaj dalej >

“PRZEBUDZENIA”, CZYLI PODRÓŻ W PRZYSZŁOŚĆ Z WWI

  Z jakiego powodu ludzie najczęściej przechodzą na weganizm?   Przechodzenie na weganizm może wynikać z różnych powodów. Oto kilka najczęstsze z nich: Względy etyczne: Niektórzy przechodzą na weganizm ze względów etycznych, uważając, że wykorzystywanie zwierząt do ...

czytaj dalej >

WIELKANOC W WERSJI WEGE – OFERTA ŚWIĄTECZNA 2024

Wielkanoc, obchodzona przez miliony ludzi na całym świecie, jest nie tylko czasem refleksji i celebracji, lecz także okazją do przeżywania wartości, które kształtują nasze relacje z innymi istotami. Choć tradycyjne potrawy związane z tym świętem bazują w dużej mierze na produktach pochodzenia ...

czytaj dalej >