fbpx

“OBIEKTY TESTOWE”. FILM O SZCZURACH I O ROBIENIU DOBREJ NAUKI

"Test Subjects" to nowy film Alexa Lockwooda, poruszający temat testów na zwierzętach. Dokument pokazuje zjawisko presji wywieranej na aspirujących naukowców, by eksperymentowali na zwierzętach w celu zdobycia dyplomów. Trzy byłe doktorantki wspominają swoją walkę z oczekiwaniami środowiska ...

TwitCount Button
“Test Subjects” to nowy film Alexa Lockwooda, poruszający temat testów na zwierzętach. Dokument pokazuje zjawisko presji wywieranej na aspirujących naukowców, by eksperymentowali na zwierzętach w celu zdobycia dyplomów.

Trzy byłe doktorantki wspominają swoją walkę z oczekiwaniami środowiska akademickiego i opowiadają o głęboko osobistych decyzjach, które ostatecznie zmieniły ich życie i karierę.

Film daje nam wgląd w świat, który niewielu kiedykolwiek widziało. Jego bohaterkami są:

1. Dr Frances Cheng

Pochodząca z Tajwanu Frances przyjechała do USA na studia doktoranckie. Została przeszkolona w badaniach biomedycznych przy użyciu konwencjonalnych modeli zwierzęcych, ale wkrótce dzięki własnym obserwacjom odkryła, że w związku z istnieniem znaczących różnic fizjologicznych między testowanymi zwierzętami a ludźmi istnieje wysoki odsetek niepowodzeń w badaniach na ludziach leków, które wydawały się działać w testach na zwierzętach. Odtąd celem, jaki jej przyświecał na drodze do ukończenia studiów, było działanie na rzecz zwierząt – zwłaszcza tych w laboratoriach.

W 2015 roku dołączyła do zespołu People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), gdzie obecnie pełni funkcję starszej doradczyni naukowej, współpracując z firmami spożywczymi, fundacjami, uniwersytetami i instytucjami rządowymi i zachęcając je do zaprzestania testowania na zwierzętach. Przekonała już General Mills, Kellogg Company, House Foods, The Hershey Company, Asahi Group Holdings i dziesiątki innych znanych marek, aby zaprzestały przeprowadzania eksperymentów na zwierzętach w celach badawczo-rozwojowych i na potrzeby badań podstawowych.

2. Dr Amy Clippinger

Dr Amy Clippinger jest dyrektorką Departamentu Badań Regulacyjnych PETA i przewodniczącą Międzynarodowego Konsorcjum Naukowego PETA Ltd. W 2009 roku otrzymała na Drexel University College of Medicine doktorat z biologii komórkowej i molekularnej oraz z genetyki, a od 2009 do 2012 roku była pracowniczką naukową na wydziale Cancer Biology Uniwersytetu Pensylwanii. Od momentu dołączenia do Konsorcjum Naukowego PETA współpracuje z przemysłem, środowiskiem akademickim i agencjami regulacyjnymi w celu promowania metod testowania nie angażujących zwierząt.

3. Dr Emily Trunnell

Urodzona w Atlancie dr Emily Trunnell uczęszczała na University of Georgia w Atenach – najpierw na studia licencjackie z zakresu nauk o żywieniu, a następnie na studia doktoranckie w dziedzinie neurologii. W 2016 r., zaraz po zakończeniu badań doktoranckich, które obejmowały wykorzystanie myszy i szczurów, rozpoczęła pracę w PETA jako współpracowniczka naukowa IACUC. Zadaniem tej komisji jest pilnowanie, aby każda instytucja wykorzystująca zwierzęta robiła to w zgodzie z Animal Welfare Act – jedynym prawem federalnym w USA, zapewniającym niektórym zwierzętom wykorzystywanym do eksperymentów minimalną ochronę.

 

Film publikujemy dzięki uprzejmości reżysera, Alexa Lockwooda, który podpiął w nim dla Was polskie napisy (znajdziecie je na dolnej listwie menu pod przyciskiem “CC”).

 

Test Subjects from Alex Lockwood on Vimeo.

 

Zachęcamy również do obejrzenia poprzedniego filmu Alexa Lockwooda, “73 krowy”, który znajdziecie pod tym linkiem.

 

Artykuł przygotowano na podstawie:

 

Zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki vege-wydarzeń oraz z vege-katalogu, w którym znajdziecie m.in. osoby i organizacje promujące dietę wegańską i wegetariańską. Zachęcamy też do przysyłania za pośrednictwem specjalnego formularza propozycji nowych obiektów.

Najnowsze artykuły

Międzynarodowy Dzień Hummusu 2024

Hummus pochodzi Bliskiego Wschodu, a jego głównymi składnikami są: gotowana ciecierzyca, tahini (czyli pasta sezamowa), sok z cytryny, czosnek i oliwa z oliwek. Jego korzenie sięgają starożytnego Egiptu, natomiast współcześnie jest on nie tylko nieodłącznym elementem kuchni krajów arabskich ...

czytaj dalej >

“PRZEBUDZENIA”, CZYLI PODRÓŻ W PRZYSZŁOŚĆ Z WWI

  Z jakiego powodu ludzie najczęściej przechodzą na weganizm?   Przechodzenie na weganizm może wynikać z różnych powodów. Oto kilka najczęstsze z nich: Względy etyczne: Niektórzy przechodzą na weganizm ze względów etycznych, uważając, że wykorzystywanie zwierząt do ...

czytaj dalej >

WIELKANOC W WERSJI WEGE – OFERTA ŚWIĄTECZNA 2024

Wielkanoc, obchodzona przez miliony ludzi na całym świecie, jest nie tylko czasem refleksji i celebracji, lecz także okazją do przeżywania wartości, które kształtują nasze relacje z innymi istotami. Choć tradycyjne potrawy związane z tym świętem bazują w dużej mierze na produktach pochodzenia ...

czytaj dalej >