GREAT APE PROJECT, CZYLI PROJEKT NA RZECZ DUŻYCH MAŁP CZŁEKOKSZTAŁTNYCH
GAP Project (Great Ape Project), czyli Projekt na rzecz Dużych Małp Człekokształtnych, został założony przez Petera Singera - etyka oraz Paolę Cavalieri - filozofkę w 1994 roku. Obecnie organizacja działa w 13 państwach: Brazylii, Chile, Urugwaju, Argentynie, Meksyku, Kostaryce, Hiszpanii, ...
GAP Project (Great Ape Project), czyli Projekt na rzecz Dużych Małp Człekokształtnych, został założony przez Petera Singera – etyka oraz Paolę Cavalieri – filozofkę w 1994 roku. Obecnie organizacja działa w 13 państwach: Brazylii, Chile, Urugwaju, Argentynie, Meksyku, Kostaryce, Hiszpanii, Niemczech, UK, Francji, Portugalii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Japonii.
Projekt wzywa do przyznania człowiekowatym, czyli szympansom (w tym bonobo), gorylom oraz orangutanom, podstawowych praw ze względu na ich bliskie pokrewieństwo genetyczne z ludźmi, podobne zdolności intelektualne, emocjonalne i społeczne. Celem projektu jest zagwarantowanie małpom prawa do życia, ochrony wolności jednostki, a także wprowadzenie zakazu tortur.
Podobieństwo genetyczne między człowiekiem a człekokształtnymi to (według różnych metod obliczeń) od 93,5% do 99,4% genów (co ciekawe dwoje ludzi może różnić się między sobą o 0,5% genów). Uderzające podobieństwa występują w anatomii, w budowie układu nerwowego i mózgu. Dzisiaj wiemy również, iż mamy wspólnego przodka.
Ambasadorem projektu GAP jest Szympans Tom . W wieku ok. 3 lat, w 1967 roku, Tom został zamknięty w laboratorium, gdzie przez trzydzieści lat był wielokrotnie zarażany coraz bardziej zjadliwymi szczepami wirusa HIV i zapalenia wątroby typu B oraz poddawany niezliczonym badaniom. Przeżył ponad 63 biopsje wątroby, szpiku i węzłów chłonnych. Był pozbawiony przytomności przynajmniej 369 razy.
Pod koniec życia żył w azylu Fauna w Kanadzie, w którym zmarł kilka lat temu.
Największym zagrożeniem dla człekokształtnych jest człowiek, w tym przede wszystkim kłusownictwo i handel zwierzętami na potrzeby laboratoriów, cyrków i ogrodów zoologicznych oraz ich sprzedaż jako “zwierzęta domowe”. Kolejnym problemem jest wycinka i wypalanie lasów w Azji i Afryce, eksploatacja dzikich terenów, przemysł (m.in. wydobywczy) oraz ludzkie choroby zakaźne.
Autorką tekstu jest Angelika Gucwa