fbpx

“FARMAGEDON. RZECZYWISTY KOSZT TANIEGO MIĘSA”. RECENZJA KSIĄŻKI.

Książka "Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa" Philipa Lymbery i Isabell Oakeshott to, jak pisze wydawca "wołanie do naszego sumienia, wezwanie do ujrzenia w hodowli przemysłowej jednej z najbardziej przerażających przyczyn marnowania żywności, cierpienia zwierząt, wymierania zagrożonych ...

TwitCount Button
Książka “Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa” Philipa Lymbery i Isabell Oakeshott to, jak pisze wydawca “wołanie do naszego sumienia, wezwanie do ujrzenia w hodowli przemysłowej jednej z najbardziej przerażających przyczyn marnowania żywności, cierpienia zwierząt, wymierania zagrożonych gatunków, zanieczyszczenia wód oraz rosnącej liczby chorób cywilizacyjnych”.

Co roku zabijamy ponad 70 miliardów zwierząt, nie wliczając w to zwierząt wodnych, których ilość liczy się w tonach. Jednocześnie marnujemy mięso z 11 600 milionów kurczaków, 270 milionów świń oraz 59 milionów bydła. Zwierzęta żyjące do niedawna na polach i łąkach zamknęliśmy w klatkach na mega fermach przemysłowych, bez dostępu słońca i świeżego powietrza. Traktujemy je jak naturalne maszyny, od których oczekujemy wydajności, pozbawiając jednocześnie indywidualności, naturalnych potrzeb i ignorując gatunkowe instynkty.

Philip Lymbery, Isabell Oakeshott “Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa”

 

Dyrektor międzynarodowej organizacji działającej na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych Compassion in World Farming – Philip Lymbery – kreśli przed czytelnikami przerażający obraz  świata ferm przemysłowych. Pokazuje, że tanie mięso na sklepowych półkach, tylko z pozoru jest tanie. Tak naprawdę jest przyczyną marnowania żywności, cierpienia zwierząt, wymierania gatunków, zanieczyszczenia wód, problemów lokalnych społeczności. To kosztuje.

Ta książka to okrutna i nienapawająca optymizmem wizja obecnego stanu rolnictwa. Wstrząsa, przeraża i nie pozostawia obojętnym.

Jeśli nic się nie zmieni, już wkrótce czeka nas istny Farmagedon.

 

Autorką recenzji jest Angelika Gucwa.


 

O negatywnym wpływie hodowli zwierząt na klimat przeczytacie też w artykuleWpływ hodowli zwierząt na kryzys klimatyczny“.

 

Wpływ hodowli zwierząt na środowisko

 

Zachęcamy ponadto do przeczytania wywiadu z autorem książki, Philipem Lymberym, który ukazał się w nr 10/2015 magazynu „Vege”.

Zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki vege-wydarzeń oraz z vege-katalogu, w którym znajdziecie m.in. producentów oferujących wegańskie i wegetariańskie produkty. Zachęcamy też do przysyłania za pośrednictwem specjalnego formularza propozycji nowych obiektów.

Najnowsze artykuły

“THE GREAT DIVIDE”. PIERWSZY POLSKI KLIP PORUSZAJĄCY TEMAT DYSKRYMINACJI GATUNKOWEJ

"The Great Divide" projektu Mike Ohio to pierwszy polski klip poruszający temat dyskryminacji gatunkowej. Jest to także hołd dla aktywistów i aktywistek prozwierzęcych. Zapraszamy do obejrzenia teledysku, a także do przeczytania wywiadu przeprowadzonego przez Hannę Mazurek z autorem ...

czytaj dalej >
Protest przeciwko ubojowi rytualnemu

PROTEST PRZECIWKO UBOJOWI RYTUALNEMU. KRAKÓW 27.08.2022

W sobotę 27.08.2022 r. na krakowskim Kazimierzu - w miejscu symbolicznym, bo tuż obok Synagogi Remu i ławeczki Karskiego – odbył się protest przeciwko ubojowi rytualnemu. W akcji uczestniczyła kilkunastoosobowa grupa wegan. Część przechodniów przystawała na chwilę, by przeczytać teksty na ...

czytaj dalej >

“SMAK ZAGŁADY”. FILM O CHCIWOŚCI I APETYCIE ZABIJAJĄCYM PLANETĘ

"Smak Zagłady" to oszałamiający wizualnie, mocny, pełnometrażowy film dokumentalny, którego narratorką i producentką wykonawczą jest nagrodzona Oscarem® aktorka Kate Winslet. Film odkrywa szokującą prawdę i porusza najbardziej palący problem naszych czasów, tj. katastrofę ekologiczną, a ...

czytaj dalej >