fbpx

“FARMAGEDON. RZECZYWISTY KOSZT TANIEGO MIĘSA”. RECENZJA KSIĄŻKI.

Książka "Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa" Philipa Lymbery i Isabell Oakeshott to, jak pisze wydawca "wołanie do naszego sumienia, wezwanie do ujrzenia w hodowli przemysłowej jednej z najbardziej przerażających przyczyn marnowania żywności, cierpienia zwierząt, wymierania zagrożonych ...

TwitCount Button
Książka “Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa” Philipa Lymbery i Isabell Oakeshott to, jak pisze wydawca “wołanie do naszego sumienia, wezwanie do ujrzenia w hodowli przemysłowej jednej z najbardziej przerażających przyczyn marnowania żywności, cierpienia zwierząt, wymierania zagrożonych gatunków, zanieczyszczenia wód oraz rosnącej liczby chorób cywilizacyjnych”.

Co roku zabijamy ponad 70 miliardów zwierząt, nie wliczając w to zwierząt wodnych, których ilość liczy się w tonach. Jednocześnie marnujemy mięso z 11 600 milionów kurczaków, 270 milionów świń oraz 59 milionów bydła. Zwierzęta żyjące do niedawna na polach i łąkach zamknęliśmy w klatkach na mega fermach przemysłowych, bez dostępu słońca i świeżego powietrza. Traktujemy je jak naturalne maszyny, od których oczekujemy wydajności, pozbawiając jednocześnie indywidualności, naturalnych potrzeb i ignorując gatunkowe instynkty.

Philip Lymbery, Isabell Oakeshott “Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa”

 

Dyrektor międzynarodowej organizacji działającej na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych Compassion in World Farming – Philip Lymbery – kreśli przed czytelnikami przerażający obraz  świata ferm przemysłowych. Pokazuje, że tanie mięso na sklepowych półkach, tylko z pozoru jest tanie. Tak naprawdę jest przyczyną marnowania żywności, cierpienia zwierząt, wymierania gatunków, zanieczyszczenia wód, problemów lokalnych społeczności. To kosztuje.

Ta książka to okrutna i nienapawająca optymizmem wizja obecnego stanu rolnictwa. Wstrząsa, przeraża i nie pozostawia obojętnym.

Jeśli nic się nie zmieni, już wkrótce czeka nas istny Farmagedon.

 

Autorką recenzji jest Angelika Gucwa.


 

O negatywnym wpływie hodowli zwierząt na klimat przeczytacie też w artykuleWpływ hodowli zwierząt na kryzys klimatyczny“.

 

Wpływ hodowli zwierząt na środowisko

 

Zachęcamy ponadto do przeczytania wywiadu z autorem książki, Philipem Lymberym, który ukazał się w nr 10/2015 magazynu „Vege”.

Zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki vege-wydarzeń oraz z vege-katalogu, w którym znajdziecie m.in. producentów oferujących wegańskie i wegetariańskie produkty. Zachęcamy też do przysyłania za pośrednictwem specjalnego formularza propozycji nowych obiektów.

Najnowsze artykuły

WEGAŃSKA MODA. INSPIRACJE 2023

Weganizm to styl życia polegający na minimalizacji uczestnictwa w eksploatacji zwierząt, co oznacza nie tylko wykluczenie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego, ale też sprzeciw wobec wykorzystywania zwierząt do doświadczeń, czy w celach rozrywki, a także wobec ich hodowli z przeznaczeniem ...

czytaj dalej >

KOTLET SOJOWY A SPRAWA POLSKA

Janusz gastronomii, pokazując menu, pyta kelnera: „Ten kotlet sojowy to jest mielony czy schabowy?”. Tak mógłby brzmieć kolejny mem o januszach i grażynach, ale kwestia takich połączeń wyrazowych jak to z cytatu jest zbyt ważna, by z niej żartować. To znaczy – żartować warto z wielu rzeczy, bo ...

czytaj dalej >

WIELKANOC W WERSJI WEGE – OFERTA ŚWIĄTECZNA 2023

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że głowy wielu z Was zaprzątać będą teraz żurki, mazurki, pasztety i baby. Część wegan i wegetarian szuka już inspiracji i produktów do stworzenia roślinnych wersji tych świątecznych potraw, inni natomiast rozglądają się za ofertami ...

czytaj dalej >