fbpx

CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA ZWIERZĄT 👉 ROŚLINOŻERNE KRĘTOROGIE: ŻUBR I BIZON

ShareTweetPin0sharesW Ameryce Północnej i Europie możemy spotkać największych przedstawicieli roślinożernych zwierząt. Niestety, destrukcyjna działalność człowieka doprowadziła oba gatunki do takiego […]

W Ameryce Północnej i Europie możemy spotkać największych przedstawicieli roślinożernych zwierząt. Niestety, destrukcyjna działalność człowieka doprowadziła oba gatunki do takiego stanu, że niewiele brakowało, a moglibyśmy ich już dziś nie oglądać. Kim są tajemnicze krętorogie?

Wizerunek bizona z hiszpańskiej jaskini Altamira [źródło: Pixabay.com, autor: janeb13]

W rodzinie wołowatych (dawniej krętorogich) spotkamy wiele dużych, parzystokopytnych ssaków roślinożernych. Wszystkie osobniki tych zwierząt mają rogi (nie poroże!) zbudowane z keratyny, które nie są rozgałęzione i nie są zrzucane na zimę. Żołądek jak u wszystkich przeżuwaczy jest czterokomorowy. Większość gatunków żyje w stadach.

[źródło: Pixabay.com, autor: Klaus Stebani]

Bizon amerykański (Bison bison) to największy ssak Ameryki Północnej. Pierwotnie występował w całej Ameryce Północnej, ale masowe polowania doprowadziły gatunek na skraj wymarcia. Biali myśliwi polowali na bizony bez opamiętania, przede wszystkim dla ich skór.

Bizon żywi się głównie trawą i ziołami latem oraz mchem i porostami zimą. Ma bardzo dobry wzrok, a jego ryk można usłyszeć nawet z odległości 5 km. Ma bardzo długie i gęste futro, na podbródku widoczna jest gęsta broda, a na grzbiecie garb. Samiec może ważyć nawet tonę.

Bizon tworzy stada liczące od kilku do kilkunastu tysięcy osobników. Żyje do 25 lat.

[źródło: Pixabay.com, autor: Marc Benedetti]

Żubr europejski (Bison bonasus) to największy dziki ssak europejski. Pierwotny zasięg występowania tego gatunku obejmował całą środkową i wschodnią Europę, jednak po tym, jak został silnie przetrzebiony, pod koniec XIX wieku zachował się już tylko w Puszczy Białowieskiej.

Obecnie żubr żyje tylko w Polsce (na wolności i w rezerwatach) oraz na Kaukazie i objęty jest całkowitą ochroną. Tworzy stada, natomiast stare samce żyją samotnie. Budowa ciała żubra jest masywna, linia grzbietu wznosi się w kłębie i stromo odpada ku tyłowi. Szyja jest krótka, pysk szeroki, ogon zakończony pędzlem. Rogi są krótkie, masywne, zwrócone ku przodowi i do środka.

Żubr zjada trawy, zioła i liście, a zimą żywi się głównie korą i gałązkami. Żyje do 25 lat.

Co ciekawe żubr i bizon mogą się krzyżować ze sobą (żubrobizon) oraz z innymi gatunkami bydła właściwego (żubroń i beefalo lub cattalo). Krzyżówki żubra i bizona dają płodne potomstwo.

[źródło: Pixabay.com, autor: Lubos Houska]

Ciekawostki ze świata zwierząt 🐃 przygotowuje dla was Angelika Gucwa.

Najnowsze artykuły

“OBIEKTY TESTOWE”. FILM O SZCZURACH I O ROBIENIU DOBREJ NAUKI

“Test Subjects” to nowy film Alexa Lockwooda, poruszający temat testów na zwierzętach. Dokument pokazuje zjawisko presji wywieranej na aspirujących naukowców, […]

czytaj dalej >

BRIGITTE BARDOT I JEJ MANIFEST W OBRONIE ZWIERZĄT

„Ofiarowałam kiedyś swoją młodość i urodę mężczyznom. Dziś ofiarowuję swoją mądrość i to co we mnie najlepsze zwierzętom” powiedziała 17 […]

czytaj dalej >

ONI WAS ZAINSPIRUJĄ! 👉 TADEUSZ MAJEWSKI

Ta historia przyszła do nas sama i od razu pomyśleliśmy, że koniecznie musimy się nią z Wami podzielić. Kto wie, […]

czytaj dalej >