fbpx

CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA ZWIERZĄT 👉 ROŚLINOŻERNE KRĘTOROGIE: ŻUBR I BIZON

W Ameryce Północnej i Europie możemy spotkać największych przedstawicieli roślinożernych zwierząt. Niestety, destrukcyjna działalność człowieka doprowadziła oba gatunki do takiego stanu, że niewiele brakowało, a moglibyśmy ich już dziś nie oglądać. Kim są tajemnicze krętorogie? [caption ...

TwitCount Button
W Ameryce Północnej i Europie możemy spotkać największych przedstawicieli roślinożernych zwierząt. Niestety, destrukcyjna działalność człowieka doprowadziła oba gatunki do takiego stanu, że niewiele brakowało, a moglibyśmy ich już dziś nie oglądać. Kim są tajemnicze krętorogie?

Wizerunek bizona z hiszpańskiej jaskini Altamira [źródło: Pixabay.com, autor: janeb13]

W rodzinie wołowatych (dawniej krętorogich) spotkamy wiele dużych, parzystokopytnych ssaków roślinożernych. Wszystkie osobniki tych zwierząt mają rogi (nie poroże!) zbudowane z keratyny, które nie są rozgałęzione i nie są zrzucane na zimę. Żołądek jak u wszystkich przeżuwaczy jest czterokomorowy. Większość gatunków żyje w stadach.

[źródło: Pixabay.com, autor: Klaus Stebani]

Bizon amerykański (Bison bison) to największy ssak Ameryki Północnej. Pierwotnie występował w całej Ameryce Północnej, ale masowe polowania doprowadziły gatunek na skraj wymarcia. Biali myśliwi polowali na bizony bez opamiętania, przede wszystkim dla ich skór.

Bizon żywi się głównie trawą i ziołami latem oraz mchem i porostami zimą. Ma bardzo dobry wzrok, a jego ryk można usłyszeć nawet z odległości 5 km. Ma bardzo długie i gęste futro, na podbródku widoczna jest gęsta broda, a na grzbiecie garb. Samiec może ważyć nawet tonę.

Bizon tworzy stada liczące od kilku do kilkunastu tysięcy osobników. Żyje do 25 lat.

[źródło: Pixabay.com, autor: Marc Benedetti]

Żubr europejski (Bison bonasus) to największy dziki ssak europejski. Pierwotny zasięg występowania tego gatunku obejmował całą środkową i wschodnią Europę, jednak po tym, jak został silnie przetrzebiony, pod koniec XIX wieku zachował się już tylko w Puszczy Białowieskiej.

Obecnie żubr żyje tylko w Polsce (na wolności i w rezerwatach) oraz na Kaukazie i objęty jest całkowitą ochroną. Tworzy stada, natomiast stare samce żyją samotnie. Budowa ciała żubra jest masywna, linia grzbietu wznosi się w kłębie i stromo odpada ku tyłowi. Szyja jest krótka, pysk szeroki, ogon zakończony pędzlem. Rogi są krótkie, masywne, zwrócone ku przodowi i do środka.

Żubr zjada trawy, zioła i liście, a zimą żywi się głównie korą i gałązkami. Żyje do 25 lat.

Co ciekawe żubr i bizon mogą się krzyżować ze sobą (żubrobizon) oraz z innymi gatunkami bydła właściwego (żubroń i beefalo lub cattalo). Krzyżówki żubra i bizona dają płodne potomstwo.

[źródło: Pixabay.com, autor: Lubos Houska]

Ciekawostki ze świata zwierząt 🐃 przygotowuje dla was Angelika Gucwa.

 

Zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki vege-wydarzeń oraz z vege-katalogu, w którym znajdziecie m.in. gospodarstwa agroturystyczne i hotele oferujące wegetariańskie i wegańskie wyżywienie. Zachęcamy też do przysyłania za pośrednictwem specjalnego formularza propozycji nowych obiektów.

Najnowsze artykuły

WEGAŃSKA MODA. INSPIRACJE 2023

Weganizm to styl życia polegający na minimalizacji uczestnictwa w eksploatacji zwierząt, co oznacza nie tylko wykluczenie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego, ale też sprzeciw wobec wykorzystywania zwierząt do doświadczeń, czy w celach rozrywki, a także wobec ich hodowli z przeznaczeniem ...

czytaj dalej >

KOTLET SOJOWY A SPRAWA POLSKA

Janusz gastronomii, pokazując menu, pyta kelnera: „Ten kotlet sojowy to jest mielony czy schabowy?”. Tak mógłby brzmieć kolejny mem o januszach i grażynach, ale kwestia takich połączeń wyrazowych jak to z cytatu jest zbyt ważna, by z niej żartować. To znaczy – żartować warto z wielu rzeczy, bo ...

czytaj dalej >

WIELKANOC W WERSJI WEGE – OFERTA ŚWIĄTECZNA 2023

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że głowy wielu z Was zaprzątać będą teraz żurki, mazurki, pasztety i baby. Część wegan i wegetarian szuka już inspiracji i produktów do stworzenia roślinnych wersji tych świątecznych potraw, inni natomiast rozglądają się za ofertami ...

czytaj dalej >