fbpx
string(0) ""

O cierpieniu zwierząt. Wystawa fotografii We Animals “Ukryte – Zwierzęta w antropocenie”

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

Zapraszamy na otwarcie międzynarodowej wystawy „UKRYTE – Zwierzęta w Antropocenie” (oryg. „Hidden – Animals in the Anthropocene”) stworzonej przez kanadyjską fotografkę i aktywistkę Jo-Anne McArthur z We Animals.

Ekspozycja obejmuje prace kilkunastu fotoreporterów zajmujących się tematyką zwierząt, którzy udokumentowali wykorzystywanie i cierpienie m.in. tak zwanych zwierząt gospodarskich.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek (12 września) o godz. 18.00 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 przy Pałacu Biedermanna. Wystawę będzie można oglądać do 20 października br.

 

DNI I GODZINY ZWIEDZANIA WYSTAWY

W dniach 13 września – 20 października wystawę można zobaczyć w galerii Wozownia 1/5 przy Pałacu Biedermanna w następujące dni:
* środa–piątek godz. 16.00–19.00
* sobota godz. 12.00–18.00
* niedziela (20.10.2024) godz. 12.00–18.00

W inne dni i godziny zwiedzanie możliwe po umówieniu się mailowo (komunikacja@uni.lodz.pl).

Wystawa została przygotowana we współpracy Uniwersytetu Łódzkiego ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki. Program towarzyszący wystawie obejmuje liczne wydarzenia, w tym pokazy filmów, spotkania poświęcone sztuce zaangażowanej, a także spotkania upamiętniające i kręgi żałoby.

 

ODWAGA I EMPATIA

Uniwersytet Łódzki, realizując swoją strategię i zapisane w niej wartości, takie jak: szacunek, współpraca, ciekawość, otwartość, odwaga i zaangażowanie, podejmuje ważny społecznie wątek dotyczący naszego stosunku do zwierząt oraz ich miejsca w kulturze antropocenu.
Wynikiem tych działań będzie półtora miesiąca jesiennych wydarzeń współorganizowanych z jedną z największych i najbardziej aktywnych organizacji prozwierzęcych w Polsce – Stowarzyszeniem Otwarte Klatki.

Główne wydarzenie projektu stanowi premierowa w Polsce odsłona międzynarodowej wystawy „HIDDEN – Animals in the Anthropocene”, którą stworzyła kanadyjska fotografka i aktywistka Jo-Anne McArthur przy udziale 40 fotografów dokumentujących wyzysk i cierpienie zwierząt tzw. hodowlanych.

Prace zebrane zostały w album fotograficzny, który zdobył szereg prestiżowych nagród na świecie (m.in. Photography Book of the Year 2020).

Szacuje się, że każdego roku ludzie wykorzystują i konsumują około 80 miliardów zwierząt lądowych. Większość tych zwierząt jest hodowana i zabijana w przemysłowych systemach rolniczych. Ryby i inne organizmy morskie są mierzone w tonach. Uniwersytet Łódzki włączył się w projekt, by szerzyć świadomość na temat procesów, wskutek których zwierzęta trafiają na nasze stoły, są przetwarzane na ubrania czy stają się testerami używanych przez nas kosmetyków i leków
– mówi Maciej Andrzejewski z CKiPR UŁ, który jest pomysłodawcą pokazania wystawy na UŁ i jednym z kuratorów ekspozycji.

Ludzie zamykają oczy, gdy widzą bitego psa, nie dostrzegają jednak problemu w ogromnym cierpieniu zwierząt na fermach przemysłowych czy wykorzystywanych w rozrywce. Chciałbym za pośrednictwem fotografii pokazać prawdę. Jeśli prawo dopuszcza cierpienie zwierząt, stawiam się ponad nim.
– tłumaczy Andrzej Skowron (drugi z kuratorów) ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, fotograf, którego prace ukażą się na wystawie.

 

WERNISAŻ WYSTAWY I PROGRAM TOWARZYSZĄCY

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 września (czwartek) o godz. 18.00 i towarzyszyć mu będzie otwarte spotkanie z Jo-Anne McArthur oraz aktywistami prozwierzęcymi zaangażowanymi w powstawanie projektu. Ekspozycja stanowi wydarzenie towarzyszące w programie odbywającej się w Warszawie konferencji Care 2024.

Program nawiązujący tematycznie do wystawy zostanie wypełniony spotkaniami, warsztatami oraz pokazami filmowymi organizowanymi we współpracy z naukowczyniami UŁ badawczo związanymi z prawami zwierząt: dr Łucją Lange z Katedry Socjologii Sztuki (Ek-Soc) oraz Patrycją Chuszcz, doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ.

W piątek (13 września) o godz. 17.00 będzie można odwiedzić wystawę i wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim.

W czwartek (19 września) o godz. 18.00 w Pałacu Biedermanna rozpocznie się projekcja filmu Stowarzyszenia Otwarte Klatki „Poza widokiem, na skraju lasu” w reżyserii Nadiny Dobrowolskiej. Po spotkaniu będzie można porozmawiać z przedstawicielami Stowarzyszenia.

W kolejny czwartek (26 września) o godz. 18.00 również w Pałacu odbędzie się spotkanie poświęcone książce Śmiałość i empatia autorstwa Elwiry Sztetner i Dariusza Gzyry. Spotkanie poprowadzi Łucja Lange.

Informacje na temat kolejnych wydarzeń towarzyszących będziemy publikować na bieżąco.

 

DOSADNA LEKCJA NA TEMAT CIERPIENIA

Historie zawarte w projekcie „HIDDEN” są brutalne i otwierają widzom oczy. Stanowią dowód na to, że zwierzęta na całym świecie znajdują się w sytuacji zagrożenia. Zebrane opowieści zapewniają cenny wgląd w cierpienie zwierząt, które wynika z działalności człowieka.

Antropocen to proponowana nazwa obecnej epoki geologicznej. W tej epoce działalność człowieka ma dominujący wpływ na klimat, środowisko i całe życie na Ziemi
– czytamy w opisie wystawy.

„HIDDEN” jest platformą dla niekiedy kontrowersyjnych fotografii, jednak to historie zbyt ważne, by można je było przeoczyć. Dzięki publikacji w formie wystawy obrazy te może zobaczyć szersze grono odbiorców. Projekt ma potencjał, by wpłynąć na dobrostan zwierząt i ludzkości.

„HIDDEN” stanowi historyczne świadectwo, jest aktem oskarżenia. Dowodem na to, co się dzieje, lecz nie powinno się więcej wydarzać.
– podsumowuje Jo-Anne McArthur.

 

BIOGRAM JO-ANNE MCARTHUR

Jo-Anne McArthur jest wielokrotnie nagradzaną fotoreporterką, twórczynią i współredaktorką „HIDDEN”. Od dwudziestu lat dokumentuje życie zwierząt – w tym celu odwiedziła ponad 60 krajów. Zasiadała w jury World Press Photo i MontPhoto, otrzymała wyróżnienia w konkursach: Wildlife Photographer of the Year, Nature Photographer of the Year, BigPicture, Pictures of the Year International (POYI) oraz the Global Peace Photo Award. Prace artystki zostały opublikowane w licznych mediach, a ona sama chętnie zabiera głos w sprawie relacji człowiek-zwierzęta, możliwych do wprowadzenia współcześnie zmian społecznych i roli empatii. „HIDDEN” to trzecia (po „We Animals” [2014] i „Captive” [2017]) książka fotografki.

Zdjęcie: Britta Jaschinski

 

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

 

Szczegóły

Data wydarzenia:

12.09.2024

Godzina rozpoczęcia:

18:00

Miejsce:

Pałac Biedermanna, Łódź, ul. Franciszkańska 1/5

Strona wydarzenia:

https://fb.me/e/adHijULi0

Wstęp:

Bezpłatny

Kategoria:

Inne

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

18 Sty

Punk rock dla zwierzaków – koncert charytatywny dla fundacji Peruna

Koncert charytatywny z okazji czwartych urodzin Fundacji Peruna, wspierający zwierzęta przebywające w fundacji.

Garage Pub, Kraków, ul. Piłsudskiego 27

17 Gru

Krakowska Vegilia 2024

To wydarzenie dla każdego, kto zmienił lub zmienia swoje nawyki żywieniowe w trosce o zwierzęta, naszą planetę i własne zdrowie.

no bones, Kraków, ul. Bracka 15

17 Gru

Warszawska Vegilia 2024

To wydarzenie, podczas którego smakujemy świąteczne dania kuchni roślinnej, dzielimy się przepisami i wiedzą. Na luzie, bez oceniania, w atmosferze inspiracji i wsparcia.

Vege Miasto, Warszawa, al. Solidarności 60a