fbpx

Międzynarodowy Dzień Hummusu 2024

Hummus pochodzi Bliskiego Wschodu, a jego głównymi składnikami są: gotowana ciecierzyca, tahini (czyli pasta sezamowa), sok z cytryny, czosnek i oliwa z oliwek. Jego korzenie sięgają starożytnego Egiptu, natomiast współcześnie jest on nie tylko nieodłącznym elementem kuchni krajów arabskich ...

TwitCount Button
Hummus pochodzi Bliskiego Wschodu, a jego głównymi składnikami są: gotowana ciecierzyca, tahini (czyli pasta sezamowa), sok z cytryny, czosnek i oliwa z oliwek. Jego korzenie sięgają starożytnego Egiptu, natomiast współcześnie jest on nie tylko nieodłącznym elementem kuchni krajów arabskich (zwłaszcza Libanu, Syrii i Izraela), ale też jednym z najbardziej lubianych i popularnych dań na świecie.

Jednak hummus to nie tylko kulinarna przyjemność – to także źródło licznych korzyści zdrowotnych. Bogaty w białko roślinne, błonnik, zdrowe tłuszcze i witaminy, hummus stanowi doskonałe źródło energii i składników odżywczych. Ponadto pasta tahini i oliwa z oliwek, zawarte w recepturze hummusu, są znane z korzystnego wpływu na kondycję układów sercowo-naczyniowego i nerwowego, czy na obniżenie poziomu cholesterolu.

Obchodzony w dniu 13 maja Międzynarodowy Dzień Hummusu to doskonała okazja by pokazać Wam, jak bardzo ten kremowy smakołyk inspiruje kucharzy, producentów i restauratorów oraz gdzie możecie się cieszyć jego smakiem.

 

 

W menu krakowskiej restauracji Veganic hummus gości na stałe, ale z okazji Międzynarodowego Dnia Hummusu poleca się też w specjalnej wersji świątecznej:

 

W restauracji Veganic hummus pojawia się w propozycjach śniadaniowych, jednak w odmienionej i nieoczywistej wersji. Inspiracją stało się połączenie dobrze znanej już przez Polaków pasty z cieciorki i tahiny oraz bobu przyrządzonego na sposób egipski w postaci Ful Medames. Delikatnie rozgniecione i doprawione chili, czosnkiem i kuminem ziarna lądują na aksamitnej powierzchni wraz z domową pitą. Całość śniadaniowej kompozycji wieńczy świeża kolendra. Hummus przeplata się też jednak regularnie w zestawach lunchowych, które zmieniamy co tydzień i które stanowią „budżetowe” opcje w porównaniu do pozycji z karty.

Na Międzynarodowy Dzień Hummusu planujemy wyjątkowe danie w postaci skrzydełek z kalafiora w panko na hummusowym spodzie wraz z pikantnymi nutami sosu zhoug i sałatką tabbouleh. Czujcie się więc zaproszeni na Święto Hummusu do Veganica, a na pewno odkryjecie jego nowe oblicze.

 

 

W Warszawie Veg4Seasons przygotowuje hummus w różnych wersjach smakowych, w tym:

▪︎ hummus classic
▪︎ hummus mango carry
▪︎ hummus green
▪︎ hummus zatter
▪︎ hummus z vege mieso

a zamawiać możecie go zarówno solo, jak i w wersjach z falafelem czy szarmą.

 

 

Na mieszkańców stolicy hummusowe przysmaki czekają ponadto w dwóch lokalach Shuk, tj. Mezze hummus & falafel oraz Shuk mezze & bar, a także w warszawskich sklepach:

Nasza historia zaczyna się 10 lat temu na warszawskim Mokotowie, gdzie powstała wegetariańska restauracja Mezze hummus & falafel, której myślą przewodnią była nowoczesna kuchnia bliskowschodnia. Autentyczny smak to efekt podróży właścicieli oraz szefa kuchni. Mezze hummus & falafel zdobyło serce naszych gości najwyższą jakością dań i szybkością serwisu. Dzisiaj można tu spróbować, oprócz hummusu klasycznego, także wersji z kolendrą, suszonym pomidorem, burakiem, z dodatkiem papryczek jalapeno albo zataru.
Cena dużej porcji hummusu z bliskowschodnią pitą wynosi od 24 do 25 zł.

Shuk mezze & bar to restauracja – tygiel smaków bliskiego wschodu i całego świata. Proponujemy autorskie koktajle, kompozycje wegetariańskich i wegańskich dań i nasz pierwszorzędny hummus w prawdziwie orientalnym wnętrzu. Tutaj spróbujecie także wersji z awokado czy z bobem egipskim.
Cena hummusu w formie mezze z bliskowschodnią pitą wynosi od 18 do 21 zł.

Pasja poparta doświadczeniem pozwoliła na otwarcie Mezze Foods, dzięki któremu klienci już ponad 50 sklepów w Warszawie mogą cieszyć się naszym hummusem.

 

 

Również bydgoska restauracja Naturalna zaprasza w swe progi oraz do sklepu internetowego, gdzie czekają na Was hummusowe przysmaki.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Hummusu, proponujemy kultową pastę, mającą swe korzenie w kuchni libańskiej, w kilku odsłonach. Ten zdrowy, roślinny przysmak, można z powodzeniem jeść prosto ze słoiczka, jak i na ulubionym pieczywie. Oczywiście nasz hummus sprawdzi się też w miksach warzywnych, sałatkach, czy dodatkach do dań obiadowych. Hummus, to zdrowa przekąska, doskonale wpływająca na układ trawienny, zawierająca cenne antyoksydanty i błonnik.

Naturalna proponuje zarówno bio hummus tradycyjny, naturalny, jak i hummus buraczany, a także wersję z czarnuszką. Nasz hummus można zakupić na miejscu, w restauracji, oraz w naszym sklepie internetowym. Hummus od Naturalna, poleca się na wiosnę!

 

 

Międzynarodowy Dzień Hummusu to doskonały moment by delektować się tym wyjątkowym daniem, a także by docenić jego kulturowe i kulinarne znaczenie. Niech będzie on okazją do odkrywania nowych smaków, dzielenia się przepisami i doświadczeniami z innymi oraz celebracji tego, co nas łączy i to niezależnie od tego, czy wybiercie tradycyjną wersję hummusu z ciecierzycy i tahini, czy też eksperymentujecie z różnymi dodatkami i przyprawami. Skorzystajcie z okazji, jaką jest Międzynarodowy Dzień Hummusu, by podzielić się tym wyjątkowym daniem z przyjaciółmi i rodziną. Wesołego świętowania!

 

 

Zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki vege-wydarzeń oraz z vege-katalogu, w którym znajdziecie m.in. restauracje i bary oferujące wegetariańskie i wegańskie jedzenie. Zachęcamy też do przysyłania za pośrednictwem specjalnego formularza propozycji nowych obiektów.

 

Najnowsze artykuły

BOŻE NARODZENIE W WERSJI WEGE – OFERTA ŚWIĄTECZNA 2024

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi czas na spotkania przy stole wypełnionym zarówno tradycyjnymi jak i bardziej współczesnymi daniami. Wiele osób coraz chętniej sięga po roślinne wersje świątecznych potraw, które nie tylko wspaniale smakują, ale też doskonale ...

czytaj dalej >

Międzynarodowy Dzień Hummusu 2024

Hummus pochodzi Bliskiego Wschodu, a jego głównymi składnikami są: gotowana ciecierzyca, tahini (czyli pasta sezamowa), sok z cytryny, czosnek i oliwa z oliwek. Jego korzenie sięgają starożytnego Egiptu, natomiast współcześnie jest on nie tylko nieodłącznym elementem kuchni krajów arabskich ...

czytaj dalej >

“PRZEBUDZENIA”, CZYLI PODRÓŻ W PRZYSZŁOŚĆ Z WWI

  Z jakiego powodu ludzie najczęściej przechodzą na weganizm?   Przechodzenie na weganizm może wynikać z różnych powodów. Oto kilka najczęstsze z nich: Względy etyczne: Niektórzy przechodzą na weganizm ze względów etycznych, uważając, że wykorzystywanie zwierząt do ...

czytaj dalej >