fbpx

WEGAŃSKA MODA. INSPIRACJE 2023

Weganizm to styl życia polegający na minimalizacji uczestnictwa w eksploatacji zwierząt, co oznacza nie tylko wykluczenie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego, ale też sprzeciw wobec wykorzystywania zwierząt do doświadczeń, czy w celach rozrywki, a także wobec ich hodowli z przeznaczeniem ...

TwitCount Button
Weganizm to styl życia polegający na minimalizacji uczestnictwa w eksploatacji zwierząt, co oznacza nie tylko wykluczenie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego, ale też sprzeciw wobec wykorzystywania zwierząt do doświadczeń, czy w celach rozrywki, a także wobec ich hodowli z przeznaczeniem na ubrania. Weganie unikają zatem produktów wykonanych z materiałów takich jak wełna, skóra, zamsz, futro, puch, filc, czy jedwab.

Czy to oznacza, że szafa weganina musi być uboga i nieciekawa? Absolutnie nie! Dzięki połączeniu inwencji producentów, tworzących coraz to nowe, innowacyjne materiały z wyobraźnią i kreatywnością projektantów, wegańska moda jest nie tylko możliwa, ale też niezwykle oryginalna, atrakcyjna i piękna.

W przedstawionej w niniejszym artykule prezentacji marek i sklepów znajdziecie podpowiedź gdzie szukać wegańskich produktów – zarówno tych do użytku codziennego, jak i na specjalne okazje – a także inspirację do poszukiwania mody bardziej przyjaznej dla środowiska i wolnej od cierpienia zwierząt. Przekonacie się też o bogactwie wegańskich alternatyw, które – mamy nadzieję – wielu Was zaskoczą 🙂

 

Spis treści:

  1. Fairma Ethical Design
  2. Remediumbag
  3. Alexandra K
  4. Estimon
  5. Fabryka Korka

 

Fairma Ethical Design

🔹 Rodzaj oferowanego asortymentu

Fairma Ethical Design to młoda, polska marka, która istnieje na rynku już od 2016 roku i oferuje przede wszystkim obuwie męskie i damskie, oraz akcesoria jak portfele, paski czy torby. Fairma powstała w odpowiedzi na rosnące oczekiwania coraz większej grupy świadomych konsumentów (jak również z własnej potrzeby), dla których ważni są ludzie wytwarzający produkty, które kupujemy, zwierzęta i środowisko.

🔹 Materiały, z których wytwarzane są produkty oraz ich specyfika

Fairma współpracuje z kilkoma niewielkimi zakładami w Polsce, które produkują buty i akcesoria z wysokiej jakości, hiszpańskiej mikrofibry z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100, Piñatexu (czyli materiału pozyskiwanego z włókien liści ananasa) i korka. W ofercie są też buty wykorzystujące bardzo trwały papier, tzw. Washpapa. Jednocześnie Fairma wciąż poszukuje nowych, jeszcze bardziej przyjaznych środowisku materiałów, z których będzie można tworzyć buty na lata, np. teraz wszystkie nowe kolekcje posiadają wyściółki z materiału BIOECO – czyli w 60% pozyskiwanego z kukurydzy i w 40% z przetworzonych butelek PET. W kolekcji zimowej będzie kolejna nowość, ale to niespodzianka 🙂

🔹 Wartości, którymi kieruje się firma

Fairma Ethical Design udowadnia, że skóra nie jest już dziś optymalnym wyborem, a nowoczesna technologia nadąża za zmieniającymi się potrzebami. Hasło w Fairmie, to “nasze etyczne wybory, to nasz lepszy świat!”.

 

Powrót do spisu treści

[materiały własne marki Fairma Ethical Design]

 

Remediumbag

🔹 Rodzaj oferowanego asortymentu

Firma Remediumbag powstała z założenia jako marka wegańska i przyjazna środowisku. Bliska jej była – i jest do tej pory – idea społecznej odpowiedzialności biznesu. Ze względu na fakt, że jest to właściwie jednoosobowe rzemiosło, założycielce łatwiej jest powyższe założenia kontrolować i wdrażać w działanie. Trzyma się ona również minimalizmu, zarówno w formie jak i w treści.
Firma bierze udział w akcji “Sklepy wolne od futer”. Za swoje projekty i idee marka otrzymała w 2020 roku wyróżnienie Modopolis – forum mody polskiej.

Remediumbag to głównie torby i torebki, ale dostępne również są różnego rodzaju dodatki: chusty lniane, saszetki, pojemniki, kosmetyczki, teczki, portfele, telefonistki, a nawet piórniki i organizery na biurko.

🔹 Materiały, z których wytwarzane są produkty oraz ich specyfika

W aktualnej ofercie sklepu znajdują się torby z washpapy, tkaniny korkowej, tyveku i lnu, a także tkanin z odzysku (odnalezionych na aukcjach). Wszystkie materiały są wegańskie: naturalne (np. len) lub nowoczesne, stworzone specjalnie jako alternatywa dla skóry (np. materiał z celulozy – Washpapa, materiał korkowy z naturalnego korka czy Tyvek, będący materiałem sztucznym, który jednak da się recyklingować).

🔹 Wartości, którymi kieruje się firma

Wszystkie produkty marki Remedium są wegańskie, tworzone z materiałów przyjaznych środowisku. To podejście jest obecne w całym procesie funkcjonowania – od projektu do wysyłki. Firma patrzy na produkt w sposób kompleksowy, a zatem również na to, czy jest on trwały i łatwy w użytkowaniu, a minimalizm w projektowaniu ułatwia ewentualne naprawy i recykling (produkty są wykonywane z jednego materiału, a torby często nie mają podszewek, ani metalowych zamków).

🔸 Dodatkowe informacje

Remediumbag działa lokalnie, kierując się zasadą wsparcia innych polskich firm, dlatego materiały kupowane są od polskich pośredników. Firma stara się sięgać po lokalne półprodukty (specjalne materiały pochodzą najdalej z krajów europejskich) lub tkaniny odnalezione (np. w lokalnych hurtowniach ). Zwraca też uwagę na ślad węglowy produktów, stąd brak opcji wysyłek zagranicznych.

 

Powrót do spisu treści

[fot. Agnieszka Sierpowska-Bartosik]


.

Alexandra K

🔹 Rodzaj oferowanego asortymentu

Alexandra K toruje drogę nowej erze mody. Nowoczesna i innowacyjna marka projektuje i produkuje torby i buty z myślą o środowisku, zwierzętach i ludziach.

🔹 Materiały, z których wytwarzane są produkty oraz ich specyfika

Firma używa najnowocześniejszych tkanin i technologii, aby tworzyć stylowe, trwałe produkty, które są jedyne w swoim rodzaju. Torebki i obuwie są wykonane z tkanin pochodzenia roślinnego, takich jak skóra kukurydziana, która składa się w 75% z biomasy kukurydzianej. Oznacza to, że produkty Alexandra K mają nieznaczny wpływ na środowisko, a ich produkcja wymaga zużycia niewielkiej ilości wody i energii odnawialnej. Współpracujący z marką włoscy producenci perfekcyjnie opanowali produkcję materiałów syntetycznych, tworząc produkty, które są mocne, trwałe i nie do odróżnienia od skóry naturalnej.

🔹 Wartości, którymi kieruje się firma

Alexandra K to Polska marka założona przez projektantkę Aleksandrę Kościkiewicz, która od początku swej działalności postawiła na filozofię “cruelty-free” – odpowiedzialną modę, wolną od cierpienia zwierząt. Postawienie w 100% na wegańskie materiały oraz najwyższą jakość wykonania stało się fundamentem marki, której produkty doceniły klientki na całym świecie.

Połączenie filozofii miłości do zwierząt i produktów charakteryzujących się najwyższą jakością, w całości wykonanych przez polskich kaletników, zaowocowało licznymi międzynarodowymi wyróżnieniami, w tym dla najlepszych produktów roku przyznawanych zarówno przez francuską, brytyjską, jak i niemiecką organizację PETA.

🔸 Dodatkowe informacje

Każdy produkt z logo Alexandra K jest wyjątkowy, starannie wykonany z innowacyjnych materiałów. Założycielka firmy wierzy, że moda powinna być inspirowana naturą i technologią, a jej marka jest świetnym przykładem realizacji tej wizji.

 

Powrót do spisu treści

[materiały własne marki Alexandra K]

 

Estimon

🔹 Rodzaj oferowanego asortymentu

Estimon to polska marka 100% wegańskich torebek i akcesoriów.

🔹 Materiały, z których wytwarzane są produkty oraz ich specyfika

Firma używa innowacyjnych skór roślinnych, w tym z winogron i kukurydzy. Skóry roślinne to materiały które charakteryzują się taką samą – jeśli nie lepszą – wytrzymałością co skóra zwierzęca, a w dodatku są bardzo odporne na zarysowania czy zabrudzenia.

🔹 Wartości, którymi kieruje się firma

Dla założycieli firmy nie ma nic ważniejszego niż szacunek – do planety, do zwierząt, a przede wszystkim do zdrowia. To czołowa wartość, która przyświeca marce, stąd jej apel, by powiedzieć razem STOP plastikowej eko-skórze oraz okrutnemu przemysłowi skórzanemu. Czas na roślinną rewolucję!

 

Powrót do spisu treści

[materiały własne marki Estimon]

 

Fabryka Korka

🔹 Rodzaj oferowanego asortymentu

W Fabryce Korka znajdziecie oryginalne i ciekawe tekstylia, ceramikę, akcesoria oraz biżuterię inspirowane Portugalią. Oferta obejmuje korkowe torby, torebki, portfele, kolczyki, naszyjniki, bransoletki, etui do okularów, podkładki, wachlarze i dużo innych, ciekawych produktów.

🔹 Materiały, z których wytwarzane są produkty oraz ich specyfika

Głównym typem produktów oferowanych w Fabryce Korka są produkty wykonane z portugalskiego korka. Korek pozyskiwany jest z kory dębu korkowego o nazwie Quercus suber, głównie w Portugalii, gdzie jest ściśle chroniony i wpisany na listę portugalskich skarbów narodowych. Korek jest surowcem odnawialnym o niesamowitych właściwościach, stąd jego szerokie zastosowanie w przemyśle, architekturze oraz modzie.

Właściwości korka w pigułce:

  • Korek jest ekologiczny – pozyskuje się go z kory dębu korkowego w sposób, który nie uszkadza drzewa
  • Korek jest wytrzymały – jego długość życia jest porównywalna do długości życia skóry
  • Korek jest wodoodporny – nie straszny mu deszcz
  • Korek jest bardzo lekki
  • Korek jest delikatny i przyjemny w dotyku
  • Korek jest wegański – 100% pochodzenia roślinnego
  • Korek jest hipoalergiczny i całkowicie nietoksyczny – nie uczula i nie podrażnia skóry
  • Korek ma śliczny, naturalny kolor – odnajdzie się w każdym zestawieniu kolorystycznym
  • Korek jest zaskakujący – mało kto wie, jakie cuda można z niego wyczarować. Element zaskoczenia gwarantowany!

🔹 Wartości, którymi kieruje się firma

Mieszkającej w Algarve, na południu Portugalii, właścicielce Fabryki Korka zależy na przeniesieniu kawałka tego kraju do Polski i na pokazaniu jego piękna zarówno poprzez inspirowane Portugalią produkty, jak i treści o życiu i walorach turystycznych regionu. Firma dba, by produkty, które można znaleźć w Fabryce Korka, były dobre jakościowo oraz możliwie ekologiczne, dlatego jej główny asortyment to produkty korkowe.

 

Powrót do spisu treści

[fot. Agnieszka Celejewska]


.

Cierpienie zwierząt, związane z tradycyjnym przemysłem odzieżowym, jest w większości ukryte, a konsument rzadko o nim słyszy, myśli o nim lub go widzi. Nie zmienia to jednak smutnego faktu, iż wiele konwencjonalnych materiałów, z których wykonane są nasze ubrania, czy torebki, pochodzi od zwierząt, które są trzymane w zamknięciu, torturowane i wykorzystywane przez całe swoje krótkie życie, a ostatecznie przedwcześnie zabijane. To ważne, by nie tracić ich z oczu podczas dokonywania naszych modowych wyborów.

Jednak za wyborem produktów wegańskich przemawiają nie tylko kwestie etyczne – równie ważnym zagadnieniem jest troska o planetę. I choć nie ma produktów, które w drodze do naszej szafy nie wygenerowałyby żadnego śladu węglowego, to świadomie podejmowane decyzje zakupowe mogą sprawić, że uda się go w znacznym stopniu zredukować.

A co z głosami tych, którzy twierdzą, że nasze indywidualne wybory i działania nie mają większego sensu i nie są w stanie niczego naprawić? Cóż. Najlepszą odpowiedzią na taką postawę są słowa Colleen Patrick-Goudreau, amerykańskiej autorki, uznanej ekspertki w zakresie kulinarnych, społecznych, etycznych i praktycznych aspektów życia wegańskiego:

“Nie zadowalaj się robieniem niczego tylko dlatego, że nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego. Rób coś!”.

 


Artykuł został przygotowany w oparciu o nadesłane materiały.

 

Zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki vege-wydarzeń oraz z vege-katalogu, w którym znajdziecie m.in. sklepy oferujące wegetariańskie i wegańskie produkty. Zachęcamy też do przysyłania za pośrednictwem specjalnego formularza propozycji nowych obiektów.

 

Najnowsze artykuły

BOŻE NARODZENIE W WERSJI WEGE – OFERTA ŚWIĄTECZNA 2024

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi czas na spotkania przy stole wypełnionym zarówno tradycyjnymi jak i bardziej współczesnymi daniami. Wiele osób coraz chętniej sięga po roślinne wersje świątecznych potraw, które nie tylko wspaniale smakują, ale też doskonale ...

czytaj dalej >

Międzynarodowy Dzień Hummusu 2024

Hummus pochodzi Bliskiego Wschodu, a jego głównymi składnikami są: gotowana ciecierzyca, tahini (czyli pasta sezamowa), sok z cytryny, czosnek i oliwa z oliwek. Jego korzenie sięgają starożytnego Egiptu, natomiast współcześnie jest on nie tylko nieodłącznym elementem kuchni krajów arabskich ...

czytaj dalej >

“PRZEBUDZENIA”, CZYLI PODRÓŻ W PRZYSZŁOŚĆ Z WWI

  Z jakiego powodu ludzie najczęściej przechodzą na weganizm?   Przechodzenie na weganizm może wynikać z różnych powodów. Oto kilka najczęstsze z nich: Względy etyczne: Niektórzy przechodzą na weganizm ze względów etycznych, uważając, że wykorzystywanie zwierząt do ...

czytaj dalej >