“Śmiałość i empatia” – spotkanie premierowe: Dariusz Gzyra i Elwira Sztetner
Zapraszamy na spotkanie premierowe z autor(k)ami książki “Śmiałość i empatia”: Dariuszem Gzyrą i Elwirą Sztetner.
Prowadzenie: Beata Prokopczuk-Daab (Wydawnictwo Czarne).
Publikacja (dwujęzyczna) poświęcona jest sytuacji zwierząt pozaludzkich – ukrytych ofiar współczesnych społeczeństw. Efekty ich krzywdy są często eksponowane w postaci produktów, praktyk i ich reprezentacji w obrazie i słowie. Traktowane są one jako normalne, pożądane i nieodzowne. Pomimo, że wszyscy stykamy się z nimi codziennie, odtwarzając wciąż szowinistyczne i przemocowe wzory kultury i życia społecznego, zwierzęta pozostają nierozpoznane jako ich ofiary.
Książka prezentuje cykl fotografii autorstwa Elwiry Sztetner, zatytułowany „Ćwiczenia z empatii”. Opowiada on o głębi wykluczenia zwierząt pozaludzkich używając z pozoru niewinnego medium – zabawek. Unika drastycznych obrazów, pokazując dramat z brutalną szczerością i zarazem swoistą dyskrecją. Możliwość użycia tworzywa tej opowieści w postaci seryjnie produkowanych przedmiotów służących zabawie, świadczy o powszechnym i ludycznym charakterze opresji zwierząt.
Sytuacja, w której znajdują się czujące zwierzęta inne niż ludzie, stawia wysokie wymagania przed każdym, kto ma ambicje przeciwdziałać ich wykluczeniu. Brakuje rozpoznania wagi tej tematyki w środowiskach politycznych – jest to przeoczenie i lekceważenie uniwersalne w skali nie tylko europejskiej, ale i światowej. Częścią publikacji jest zatem również zbiór tekstów „Myśli śmiałej polityki”, autorstwa Dariusza Gzyry. Jest on jednak skierowany nie tylko do klasy politycznej, a do każdego, kto jest częścią procesu zmiany społecznej.
UWAGA: książka będzie dostępna na miejscu, będzie możliwość poproszenia o dedykację.
Publikacja ukazała się dzięki wsparciu Sylwii Spurek, posłanki do Parlamentu Europejskiego i byłej Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.
O osobach autorskich:
Elwira Sztetner
Artystka wizualna i aktywistka związana z nurtem ekofeminizmu. W swojej twórczości poddaje krytycznej analizie antropocentryczny model świata. Kwestionuje system moralny usprawiedliwiający hodowlę i zabijanie zwierząt. Weganka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie zatrudniona na stanowisku profesory uczelni prowadzi Pracownię Tkaniny Artystycznej na macierzystym Wydziale Malarstwa. W roku akademickim założyła i była opiekunką „Koła Wyzwolenia Zwierząt” na ASP w Warszawie, a obecnie opiekuje się ekofeministycznym kołem naukowym „Ponad podziałami”.
Dariusz Gzyra
Filozof, autor, działacz społeczny. Po wydaniu książki „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018) zgłoszony do nagrody Paszporty POLITYKI. Wykłada na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku antropozoologia. Współtworzy kadrę dydaktyczną interdyscyplinarnych studiów podyplomowych “Prawa zwierząt” na Uniwersytecie SWPS. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Redaktor działu etyka praw zwierząt czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Twórca podcastu „Ważne nieważne”. Zajmuje się relacjami człowieka i innych zwierząt w świetle współczesnych koncepcji etycznych i politycznych oraz studiami nad weganizmem. Regularnie uczestniczy w debatach publicznych, stale współpracuje z mediami. Weganin od roku 1999.
[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]
Szczegóły
Data wydarzenia:
05.04.2024
Godzina rozpoczęcia:
18:00
Miejsce:
Księgarnia Czarnego, al. Jana Pawła II, 01-008 Warszawa
Organizator:
Dariusz Gzyra, Ważne nieważne. Podcast Dariusza Gzyry, Elwira Sztetner, W imię zwierząt
Strona wydarzenia:
https://fb.me/e/4o5kGA0JXWstęp:
Bezpłatny
Kategoria: