fbpx
string(0) ""

Ryby jako istoty czujące – debata w Białymstoku

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

🐟
Tym razem w ramach ogólnopolskiej koalicji Future Food 4 Climate zagłębimy się w temat RYBY JAKO ISTOTY CZUJĄCE i spojrzymy na te istoty zarówno od strony etycznego (nie)wykorzystywania, jak i biologii i ochrony środowiska.
Założenia: panel dyskusyjny w zakresie dobrostanu ryb, wpływu hodowli ryb na klimat i bioróżnorodność, ryby jako istoty czujące. W efekcie wypracowanie rekomendacji w zakresie dobrostanu ryb.

🐟
PROGRAM WYDARZENIA:
1. Debata zaproszonych panelistów: Andrzej Elżanowski, Maja Białek, Paweł Chyc, Luiza Wojda.
2. Rozmowa publiczności z ekspertami, sesja pytań i odpowiedzi.

🐟
UWAGA: Organizator utrwala przebieg imprezy dla celów dokumentacji. Wizerunek osób przebywających na terenie imprezy może zostać utrwalony, a następnie rozpowszechniony dla celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych oraz promocyjnych.
Wejście na spotkanie oznacza wyrażenie zgody na utrwalenie i potencjalne rozpowszechnienie wizerunku.

🐟
KOORDYNATORAMI projektu są Green REV Institute oraz Koalicja Future Food 4 Climate. Projekt jest realizowany przy wsparciu Animal Charity Evaluators w ramach Movement Grants.

 

PANELIŚCI

W roli eksperta zagości znany medialnie oraz z działalności aktywistycznej:
prof. dr hab. Andrzej Elżanowski – zoolog, bioetyk, wykładowca, autor publikacji naukowych. Profesor jest wykładowcą Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertem Rady Eksperckiej Green REV Institute. Od lat działa na polu humanitarnej ochrony zwierząt i publikuje na temat etyki traktowania zwierząt. Był członkiem Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w jej pierwszej kadencji (1999-2003), wiodącym współautorem projektu ostatniej udanej nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt (z 2010 r.) i architektem kampanii (2012-2014) przeciwko ubojowi rytualnemu. Przyczynił się do ulepszenia obowiązującej Ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych z 2015 r., która wprowadziła wymóg kwalifikowanej większości 2/3 głosów do zgody lokalnej komisji etycznej na wykonanie doświadczenia na zwierzętach. Obecnie działa jako Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz jest członkiem 1. Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Warszawie. W 2004 uhonorowany statuetką Przasnyskiego Koryfeusza.

dr Maja Białek – jest filozofką i kognitywistką z Wydziału Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w filozofii psychiatrii i filozofii umysłu, publikuje między innymi na temat antropomorfizmu i badania umysłów zwierząt. W badaniach pomagają jej cztery koty, najbardziej rudy.

Paweł Chyc – jest antropologiem kognitywnym. Prowadził długotrwałe badania etnograficzne w boliwijskiej Amazonii wśród ludu Moré. Przedmiotem jego badań były między innymi kulturowe wyobrażenia Indian Moré na temat zwierząt oraz ich wpływ na relacje Moré ze światem przyrody. Przygotowuje swój doktorat w Instytucie Antropologii i Etnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje na Uniwersytecie w Białymstoku jako członek Zakładu Socjologii Poznawczej. Prowadzi stronę na Facebooku: Antropolog w Boliwii.

Luiza Wojda – wolontariuszka w Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – VIVA!, aktywistka prozwierzęca, związana z grudniowymi interwencjami podczas sprzedaży żywych ryb, trenerka kuchni roślinnej, ekolożka, nauczycielka.

 

ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie LUWIA
Green REV Institute
Wydział Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku
Wydarzenie jest realizowane we współpracy z Green REV Institute, w ramach działań koalicji Future Food 4 Climate i wspierane w ramach Animal Charity Evaluators (Movement Grants).

 

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

 

Szczegóły

Data wydarzenia:

18.03.2024

Godzina rozpoczęcia:

17:00

Miejsce:

Wydział Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku

Strona wydarzenia:

https://fb.me/e/3AWif6NPQ

Wstęp:

Bezpłatny

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

18 Sty

Punk rock dla zwierzaków – koncert charytatywny dla fundacji Peruna

Koncert charytatywny z okazji czwartych urodzin Fundacji Peruna, wspierający zwierzęta przebywające w fundacji.

Garage Pub, Kraków, ul. Piłsudskiego 27

17 Gru

Krakowska Vegilia 2024

To wydarzenie dla każdego, kto zmienił lub zmienia swoje nawyki żywieniowe w trosce o zwierzęta, naszą planetę i własne zdrowie.

no bones, Kraków, ul. Bracka 15

17 Gru

Warszawska Vegilia 2024

To wydarzenie, podczas którego smakujemy świąteczne dania kuchni roślinnej, dzielimy się przepisami i wiedzą. Na luzie, bez oceniania, w atmosferze inspiracji i wsparcia.

Vege Miasto, Warszawa, al. Solidarności 60a