fbpx
string(0) ""

Pozaludzki wymiar wojny w Ukrainie. Wykład Dariusza Gzyry

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

Każda wojna ma nieuchronnie wymiar pozaludzki. Wojna w Ukrainie, której eskalację obserwujemy od lutego 2022 roku, nie jest wyjątkiem. Można jednak zauważyć, że pod pewnymi względami różni się od innych. Prześledzimy, co jest w niej wyjątkowe, a co uniwersalne – przy pomocy pojęć uchodźstwa, okupacji, narodowości, ekocydu i dehumanizacji. Przyjrzymy się losom różnych zwierząt pozaludzkich, wojennym wzorom konsumpcji, imionom i nazwom, sztuce, a także uwikłanym w wojnę weganom. W trakcie wykładu zobaczymy ponad 200 slajdów, które będą punktem wyjścia analizy dyskursu wokół wojny i zwierząt pozaludzkich. Wykład zorganizowany był wcześniej w sopockim Art Inkubatorze w ramach konferencji “Przyroda a dyskursy narodowe”, na Uniwersytecie Łódzkim w ramach fakultetu „Status zwierząt pozaludzkich w kulturze, prawie i filozofii”, a także w warszawskiej księgarni Wydawnictwa Czarne.

 

Dariusz Gzyra – filozof, publicysta, działacz społeczny. Autor niezwykłej i ważnej książki “Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018) zgłoszonej do nagrody Paszporty POLITYKI. Prowadzi zajęcia na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku antropozoologia. Współtworzy kadrę dydaktyczną interdyscyplinarnych studiów podyplomowych “Prawa zwierząt” na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Redaktor działu etyka praw zwierząt czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Twórca podcastu „Ważne nieważne”, przygotowywanego dla Krytyki Politycznej. Członek Rady Eksperckiej Green REV Institute. Zajmuje się relacjami człowieka i innych zwierząt w świetle współczesnych koncepcji etycznych i politycznych oraz studiami nad weganizmem.

 

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

Szczegóły

Data wydarzenia:

29.04.2023

Godzina rozpoczęcia:

16:00

Miejsce:

Instytut Filozofii UJ, Kraków, ul. Grodzka 52, sala 25

Strona wydarzenia:

https://fb.me/e/NRjdyg2A

Wstęp:

Bezpłatny

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

17 Lis

Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Oddajmy głos rybom”

"Praktyki wobec zwierząt w XXI wieku" to organizowana cyklicznie, coroczna ogólnopolska konferencja naukowa. Temat przewodni tegorocznej konferencji to "Oddajmy głos rybom".

online via MS Teams

11 Lis

Wege Festiwal Kraków (listopad 2023)

Wege Festiwal to mnóstwo pysznych stoisk z całego kraju! Bezmięsna kuchnia koreańska, wietnamska, japońska, turecka gotowana przez prawdziwych pasjonatów.

Hala Cracovia, al. Focha 40, Kraków

21 Paź

Krakowski Klub Książki Wegańskiej #9 – “Zwierzęcy punkt widzenia” Éric Baratay

Autor podejmuje próbę uwolnienia historii od tradycyjnej wizji antropocentrycznej, skupia uwagę na towarzyszach człowieka, żywych istotach wokół nas – zwierzętach.

Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo, Kraków, Mały Rynek 4