fbpx
string(0) ""

Porozmawiajmy o prawach zwierząt nie-ludzkich

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

Pierwszy dzień wiosny na Uniwersytecie Gdańskim to wyjątkowa okazja do tego, by rozmawiać o prawach zwierząt nie-ludzkich. Na Wydziale Nauk Społecznych będziecie mogli wziąć udział w prelekcjach osób zaangażowanych w obronę praw zwierząt nie-ludzkich.

11:30 – 12:30 Dariusz Gzyra – “Czy istnieje przemoc, której jeszcze nie zadano zwierzętom?”
13:15 – 14:45 Karolina Kuszlewicz – “Już nie rzeczy, jeszcze nie podmioty. Te trzecie – zwierzęta pozaludzkie w prawie.”

 

Przemoc jest zjawiskiem, które wymyka się prostym definicjom. Występuje w wielu formach. Niektóre są eksponowane i piętnowane, inne ukryte i odtwarzane – również bezwiednie – w ramach normy społecznej. Wbrew powierzchownym skojarzeniom, nie musi się łączyć wyłącznie z destrukcją, zniszczeniem i krzywdą. W trakcie wykładu przeanalizujemy status zwierząt pozaludzkich we współczesnym świecie i związane z nim praktyki i przekonania, skutkujące wieloma formami przemocy. Podstawą rozważań będzie długa lista różnych form przemocy, opisanych w literaturze przedmiotu – począwszy od przemocy fizycznej i psychicznej, poprzez strukturalną i symboliczną, po wizualną, powolną, obiektywną i wiele innych, rzadziej przywoływanych. Spróbujemy dostrzec to, co wymyka się uwadze, dokonać przychylniejszej zwierzętom interpretacji pojęć i zrozumieć, że wszyscy definiujemy przemoc, a sam sposób definiowania również może być przemocowy.

 

Po części akademickiej, zapraszamy na warsztaty wegańskie w Klubokawiarni Index (ul. Polanki 66), które rozpoczną się o godzinie 17:00. Będzie to niepowtarzalna okazja do nauki o wegańskim stylu życia, poznania nowych przepisów oraz wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami. Warsztaty poprowadzi Marlena Wronka cukiernik specjalizująca się w deserach roślinnych. W zawodzie pracuje od 2019 roku, z czego ostatnie 2,5 roku poświęciła cukiernictwu wegańskiemu opracowując metodą prób i błędów wiele autorskich przepisów. Jej marzeniem i celem jest rozpowszechnianie wiedzy oraz świadomości wśród amatorów słodkości, że wegańskie słodycze mogą być tak samo atrakcyjne jak ich tradycyjne odpowiedniki, a wykonanie ich nie jest wcale trudne.

 

Karolina Kuszlewicz jest niezależną aktywistką, która od lat angażuje się w obronę zwierząt i przyrody, nieustannie podnosząc głos w sprawach trudnych i kontrowersyjnych. Swoją misję traktuje z wielką powagą, często stając się niewygodną dla osób i organizacji eksploatujących zasoby naturalne. Nie posiada sponsorów, co podkreśla jej niezależność i determinację w działaniu. Przez lata prowadziła dziesiątki spraw sądowych na rzecz ochrony zwierząt i środowiska naturalnego, zawsze podkreślając, że jej działania są ‘w imieniu’ bezbronnych istnień i elementów natury, takich jak Wisła, lasy, góry, czy bagna.

Znana jest również z zaangażowania w edukację i popularyzację wiedzy o prawach zwierząt, co potwierdzają jej publikacje, w tym „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik” oraz „Komentarz do ustawy o ochronie zwierząt”. Jej działalność doceniana jest w środowisku naukowym, co znajduje odzwierciedlenie we współpracy z takimi uczelniami, jak Uniwersytet Śląski i Warszawski, gdzie od 2019 roku wykłada. Jest również członkinią Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy.

Jej zaangażowanie nie pozostaje niezauważone – regularnie otrzymuje nagrody i wyróżnienia, co potwierdzają liczne laury, w tym pierwsze miejsce w rankingu „Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra” w 2017 roku, obecność na liście Forbes Women w 2022 roku oraz nominacja do Superbohaterki Wysokich Obcasów w 2023 roku. Od 2017 roku prowadzi profil „W imieniu zwierząt i przyrody – głosem adwokatki”, będąc inspiracją dla wielu osób walczących o lepszy świat dla wszystkich jego mieszkańców.

 

Dariusz Gzyra – filozof, publicysta, działacz społeczny. Po wydaniu książki “Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018) zgłoszony do nagrody Paszporty POLITYKI. Prowadzi zajęcia na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku antropozoologia. Współtworzy kadrę dydaktyczną interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa zwierząt” na Uniwersytecie SWPS. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych. Redaktor działu etyka praw zwierząt czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Twórca podcastu „Ważne nieważne”. Członek Rady Eksperckiej Green REV Institute. Zajmuje się relacjami człowieka i innych zwierząt w świetle współczesnych koncepcji etycznych i politycznych, połączeniami pomiędzy etyką a estetyką, a także studiami nad weganizmem.

 

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

 

Szczegóły

Data wydarzenia:

21.03.2024

Godzina rozpoczęcia:

11:30

Miejsce:

Uniwersytet Gdański oraz Klubokawiarnia Index

Wstęp:

Bezpłatny

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

18 Sty

Punk rock dla zwierzaków – koncert charytatywny dla fundacji Peruna

Koncert charytatywny z okazji czwartych urodzin Fundacji Peruna, wspierający zwierzęta przebywające w fundacji.

Garage Pub, Kraków, ul. Piłsudskiego 27

17 Gru

Krakowska Vegilia 2024

To wydarzenie dla każdego, kto zmienił lub zmienia swoje nawyki żywieniowe w trosce o zwierzęta, naszą planetę i własne zdrowie.

no bones, Kraków, ul. Bracka 15

17 Gru

Warszawska Vegilia 2024

To wydarzenie, podczas którego smakujemy świąteczne dania kuchni roślinnej, dzielimy się przepisami i wiedzą. Na luzie, bez oceniania, w atmosferze inspiracji i wsparcia.

Vege Miasto, Warszawa, al. Solidarności 60a