fbpx
string(0) ""

Kuchnia z Klimatem: Ryby jako istoty czujące

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

Zapraszamy Was na kolejne smakowite i świąteczne spotkanie Kuchni z Klimatem!
🐟

Tym razem w ramach ogólnopolskiej koalicji Future Food 4 Climate zagłębimy się w temat RYBY JAKO ISTOTY CZUJĄCE i spojrzymy na te istoty zarówno od strony etycznego (nie)wykorzystywania, jak i biologii, ochrony środowiska oraz zdrowia / dietetyki.
Ponadto tradycyjnie porozmawiamy o tym, jak jeść lokalnie, sezonowo, roślinnie, zdrowo, a do tego tanio. Wiemy, że odpowiednio zaplanowana dieta roślinna spełnia zapotrzebowanie żywieniowe i może zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Dobrze zbilansowane diety roślinne są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania oraz dla sportowców.
🐟

PROGRAM WYDARZENIA:
1. Debata zaproszonych ekspertek i ekspertów: Edyta Hyła, Małgorzata Rusek, Szymon Kuś, Piotr Ziegler.
2. Rozmowa publiczności z ekspertami, sesja pytań i odpowiedzi.
3. Przedstawienie ekipy Kuchni z Klimatem i tego, co znajduje się na stołach.
4. Klimatyczny poczęstunek.
🐟

UWAGA! Poczęstunek będzie miał formę szwedzkiego stołu – należy przynieść własne sztućce i talerz/pojemnik na jedzenie. Zachęcamy również do wzięcia własnego popisowego dania (100% wegańskiego) i dzielenia się przepisami 🙂

POZNAJCIE EKSPERTÓW I EKSPERTKI:

Edyta Hyła – z wykształcenia i z pasji lekarka weterynarii. Specjalistka chorób psów i kotów o specjalizacji chirurgicznej. Zakochana w świecie lasu, gór i świata podwodnego – nurkuje. Od 30 lat wegetarianka z zamiłowaniem do gotowania. Chrześcijanka. Dumna matka dwójki dorosłych dzieci.

Małgorzata Rusek – dietetyczka z wykształcenia i pasji. Ukończyła SGGW w Warszawie oraz studiów podyplomowych z psychodietetyki na Uniwersytecie SWPS. W swojej praktyce zawodowej kieruje się wiedzą opartą na dowodach naukowych (Evidence Based Medicine – EBM). Specjalizuje się w dietetyce klinicznej (m.in. otyłość, insulinooporność, cukrzyca typu 2, choroba Hashimoto, PCOS, choroby układu krążenia), dietach wegetariańskich i niekontrolowanym jedzeniu.

Szymon Kuś – tarnogórzanin, miłośnik przyrody małych ojczyzn – Śląska i Małopolski z Karpatami włącznie, student UJ i UŚ, przyrodnik i historyk nauki, starszy przewodniczący Sekcji Ornitologicznej Koła Przyrodników Studentów UJ i członek zarządu Koła Przyrodników Studentów UJ, w 2023 r. pracownik Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, współzałożyciel Tarnogórskiego Drzewoszumu, współautor manifestu ŚRK. Prowadzi działalność naukową w zakresie zoologii, historii zoologii i gleboznawstwa.

Piotr Ziegler – Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na kierunkach fizyka i ochrona środowiska. Wykładowca w Polskiej Szkole Dendrologii i Arborystyki. Od 2019 roku zaangażowany aktywista klimatyczny i obrońca przyrody. Jeden z najaktywniejszych działaczy Śląskiego Ruchu Klimatycznego, w którym prowadzi działania edukacyjne, protestacyjne i polityczne na rzecz mitygacji i adaptacji do zmian klimatycznych. Edukator ekologiczny i klimatyczny, weganin. Sercem i duszą ekofeminista.
🐟

UWAGA: Organizator utrwala przebieg imprezy dla celów dokumentacji. Wizerunek osób przebywających na terenie imprezy może zostać utrwalony, a następnie rozpowszechniony dla celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych oraz promocyjnych.
Wejście na spotkanie oznacza wyrażenie zgody na utrwalenie i potencjalne rozpowszechnienie wizerunku.
🐟

KOORDYNATORAMI projektu są Green REV Institute oraz Koalicja Future Food 4 Climate. Projekt jest realizowany przy wsparciu Animal Charity Evaluators w ramach Movement Grants.

ORGANIZATORZY:
Śląski Ruch Klimatyczny
Klub Myśli Ekologicznej
BWA – Galeria Sztuki Współczesnej Katowice

PATRONATY/MATRONATY:
Miesięcznik Dzikie Życie
KOD Śląskie
Fundacja Rzecz Społeczna
Stowarzyszenie BoMiasto
Śląska Opinia
Europe Direct Śląskie

 

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

 

Szczegóły

Data wydarzenia:

16.12.2023

Godzina rozpoczęcia:

17:00

Miejsce:

Galeria Sztuki Współczesnej BWA, 40-004 Katowice, aleja Wojciecha Korfantego 6

Organizator:

Green REV Institute

Współorganizatorzy:

Śląski Ruch Klimatyczny, Klub Myśli Ekologicznej

Strona wydarzenia:

https://fb.me/e/6VhRjHRZC

Wstęp:

Szczegóły na stronie wydarzenia

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

29 Lut

REIWA Pokaz filmu i panel dyskusyjny – w obronie delfinów (Kraków)

Reiwa to tytuł filmu dokumentalnego poruszającego temat polowań na delfiny w Japonii, procederu handlu dzikimi zwierzętami – Wild Life Trade oraz problemu zamykania delfinów w niewoli.

ul. Pijarska 5/20, 31-015 Kraków

25 Lut

Kuchnia społeczna nr 64 – Azyl Prosiaczka Chrumka

W lutym będziemy zbierać fundusze na Azyl Prosiaczka Chrumka, położony w okolicy Legnicy. Opiekuje się nimi Martyna, która przyjedzie opowiedzieć nam jak wspaniałe są to istoty.

Zament, Wrocław, ul. Księcia Witolda 78

24 Lut

Wege Festiwal Wrocław (luty 2024)

Wege Festiwal to najlepsza sposobność, żeby poznać nowe potrawy i zainspirować się barwną i zdrową kuchnią roślinną.

Instytut Automatyki Systemów Energetycznych (IASE), 51-618 Wrocław, ul. Wystawowa 1