fbpx
string(0) ""

Krakowski Klub Książki Wegańskiej #9 – “Zwierzęcy punkt widzenia” Éric Baratay

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

21 października o godz. 16:00 odbędzie się dziewiąte spotkanie Krakowskiego Klubu Książki Wegańskiej. W jego trakcie podyskutujemy na temat książki “Zwierzęcy punkt widzenia. Inna wersja historii” Érica Baratay (wydanej w ubiegłym roku przez Wydawnictwo w Podwórku). Po raz kolejny ugości nas Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza BONOBO znajdująca się przy Małym Rynku 4., za co serdecznie dziękujemy.

Nowatorstwo pracy Érica Baratay polega na całkowicie odmiennym spojrzeniu na dzieje cywilizacji człowieka. Autor podejmuje próbę uwolnienia historii od tradycyjnej wizji antropocentrycznej, skupia uwagę na towarzyszach człowieka, żywych istotach wokół nas – zwierzętach. Przechodzi na ich stronę, patrzy z ich punktu widzenia, odwraca pytania, szuka wymowniejszych dokumentów, czyta na nowo i niekonwencjonalnie te, które już znamy. Jego celem jest ukazanie, jak zwierzęta przeżyły i odczuły zjawiska historyczne, w które zostały uwikłane, jak na nie zareagowały, a nawet – jak zmusiły człowieka do zmiany zachowania.”Żywe zwierzę – postuluje w swojej książce Éric Baratay – nie może nadal być białą plamą historii”.

Éric Baratay jest francuskim historykiem, profesorem uniwersytetu w Lyonie, członkiem Ins­titut Universitaire de France; specjalizuje się w badaniach nad historią zwierząt oraz ich relacji z ludźmi. Jest autorytetem w dziedzinie animal studies, której na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat poświęcił kilkanaście książek oraz liczne artykuły w prasie naukowej i w tomach zbiorowych.
W języku polskim ukazały się dotychczas trzy jego prace: “Zwierzęcy punkt widzenia. Inna wersja historii” (2012), “Zwierzęta w okopach. Zapomniane historie” (2013) oraz “Kocie sprawy. Koty tworzą swoją historię” (2021).

 

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

 

Szczegóły

Data wydarzenia:

21.10.2023

Godzina rozpoczęcia:

16:00

Miejsce:

Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo, Kraków, Mały Rynek 4

Organizator:

W imię zwierząt

Strona wydarzenia:

https://fb.me/e/40nGvWKMI

Wstęp:

Bezpłatny

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

17 Lis

Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Oddajmy głos rybom”

"Praktyki wobec zwierząt w XXI wieku" to organizowana cyklicznie, coroczna ogólnopolska konferencja naukowa. Temat przewodni tegorocznej konferencji to "Oddajmy głos rybom".

online via MS Teams

11 Lis

Wege Festiwal Kraków (listopad 2023)

Wege Festiwal to mnóstwo pysznych stoisk z całego kraju! Bezmięsna kuchnia koreańska, wietnamska, japońska, turecka gotowana przez prawdziwych pasjonatów.

Hala Cracovia, al. Focha 40, Kraków

21 Paź

Krakowski Klub Książki Wegańskiej #9 – “Zwierzęcy punkt widzenia” Éric Baratay

Autor podejmuje próbę uwolnienia historii od tradycyjnej wizji antropocentrycznej, skupia uwagę na towarzyszach człowieka, żywych istotach wokół nas – zwierzętach.

Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo, Kraków, Mały Rynek 4