fbpx
string(0) ""

“Katastrofa na talerzu” w Mikołowie

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

“Katastrofa na talerzu” – mikołowska premiera reportażu wraz z panelem dyskusyjnym i promocją kuchni roślinnej

Film “Katastrofa na talerzu” to podróż pokazująca z różnych perspektyw: osób decyzyjnych, osób aktywistycznych, reprezentantów świata nauki i zdrowia, rodziców, współczesny system żywności. Osoby te przyglądają się naszym talerzom i półkom sklepowym, szukając rozwiązań i wskazując na naprawcze działania legislacyjne, edukacyjne, a także podnoszą kwestię prawa dostępu do bezpiecznej, zdrowej, zrównoważonej, roślinnej żywności w placówkach oświatowych. “Katastrofa na talerzu” to przegląd kosztów, które generuje dzisiaj system produkcji żywności i rolnictwo zwierzęce. Kosztów dla zdrowia publicznego, takich jak choroby cywilizacyjne, ubóstwo żywnościowe, antybiotykooporność, kosztów środowiskowych, utraty bioróżnorodności, kosztów klimatycznych. Niezdrowa, nieetyczna żywność to problem globalny, który jest fundamentem katastrofy klimatycznej, środowiskowej, społecznej, zdrowotnej.

Po premierze filmu odbędzie się dyskusja z zaproszonymi gośćmi: osobami decyzyjnymi ze świata polityki i samorządu, aktywizmu i nauki, moderowana przez ambasadorów zielonej zmiany na talerzu, czyli Mikołów Roślinnie Yeah oraz degustacja kuchni wegańskiej – poczęstunek przygotuje @Komu Hummus?

Z zaproszonymi gośćmi będziemy rozmawiać o rozwiązaniach proklimatycznych na poziomie lokalnym i o transformacji systemu żywności. Punktem wyjścia do wspólnych rozważań będzie koncepcja błękitno-zielonego miasta oraz efekty projektu Mikołów dla klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem modułu Błękitno-zielone Szkoły. Będziemy szukać odpowiedzi m.in. na pytania: co możemy (z)robić – wspólnie, jak i indywidualnie – by zatrzymać coraz szybciej postępujący kryzys klimatyczny? Czy to, co znajduje się na naszym talerzu, będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zrównoważonej przyszłości? Jaką rolę odgrywa edukacja w kształtowaniu postaw młodych pokoleń w kwestii klimatu i żywności?

Film “Katastrofa na talerzu” powstał dzięki wsparciu Vegan Grants. Matronką honorową jest dr Sylwia Spurek, Posłanka do Parlamentu Europejskiego (Greens/EFA). Matronat i współpraca: Krytyka Polityczna. Film z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Wydarzenie jest współorganizowane przez Green REV Institute, w ramach koalicji Future food 4 Climate i jest jednym z serii spotkań EVS Talks 2024.

Partnerzy: Mikołów – ogród życia, Mikołów dla Klimatu, Stowarzyszenie Krawczyka 21

Wstęp: bezpłatne wejściówki dostępne w bibliotece
Wejściówki można także zarezerwować telefonicznie: 32 322 00 63 lub mailowo: wypozyczalnia@autograf.pl

 

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

 

Szczegóły

Data wydarzenia:

29.05.2024

Godzina rozpoczęcia:

17:30

Miejsce:

Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie, ul. Karola Miarki 5, 43-190 Mikołów

Wstęp:

Bezpłatny

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

26 Paź

Wege Festiwal Kraków (październik 2024)

Wege Festiwal to mnóstwo pysznych stoisk z całego kraju! Roślinne burgery, hot dogi pełne chrupiących warzyw, zdrowa pyszna kuchnia uliczna dla wszystkich.

Hala Cracovia, al. Focha 40, Kraków

14 Wrz

Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2024

Sytuacja zwierząt jest dramatycznie zła, a zmiany dzieją się bardzo powoli – wymagają codziennej pracy. Jednak duże wydarzenie uliczne jest bardzo potrzebne – i zwierzętom i nam samym.

Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie, ul. Nowy Świat 69

14 Lip

Wegańska Kuchnia Społeczna (Katowice)

Jeśli coś ugotujesz, wchodzisz za darmo, jeśli nie masz czasu na gotowanie płacisz wejście 20 zł. Całość kwoty zebranej na wydarzeniu przekazujemy Fundacji S.O.S dla Zwierząt w Maciejkowicach.

ul. Dworcowa 4, 40-012 Katowice