fbpx
string(0) ""

Katastrofa klimatyczna serwowana na talerzach. Dyskusja online.

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

Green REV Institute zaprasza na pierwszy okrągły stół organizowany w ramach Koalicji Future Food 4 Climate.
Dyskusja będzie poświęcona transformacji systemu żywności w kontekście edukacji klimatycznej i jest odpowiedzią na konsultacje publiczne dot. zrównoważonego systemu żywnościowego w UE realizowane przez Komisję Europejską. Transmisja wydarzenia będzie dostępna na Facebooku Green REV Institute już 26. lipca o 18:00

Okrągły Stół – edukacja klimatyczna. Klimat na Talerzu

Mamy przyjemność zaprosić wszystkie osoby zainteresowane związkiem klimatu i naszych talerzy na pierwszy Okrągły Stół organizowany w ramach Koalicji Future Food 4 Climate. Ta dyskusja będzie poświęcona transformacji systemu żywności w kontekście edukacji klimatycznej i żywnościowej oraz rekomendacjom dot. zrównoważonego systemu żywności.

Jak wspomina Natalia Pakuła, jedna z mówczyń Okrągłego Stołu zaplanowanego na 26. lipca, podkreślając konieczność naprawy systemu żywnościowego:

“Niemożliwa wydaje się walka ze zmianami klimatu bez natychmiastowej transformacji produkcji żywności będącej jednym z kluczowych elementów funkcjonowania gospodarek światowych.”

Te słowa mogłyby być zdaniem otwierającym naszą debatę.

Porozmawiamy również o tym, jakie są obecnie domyślne opcje żywnościowe w stołówkach szkolnych i jak to wpływa na system żywności, zgodnie z przekonaniem, które głosi Julia Radzikowska, kolejna mówczyni Okrągłego Stołu:

“Dzięki kompleksowej i rzetelnej edukacji klimatycznej, będziemy w stanie lepiej i efektywniej walczyć ze zmianą klimatu.”

Nawiążemy także do roli edukacji w budowaniu zrównoważonego systemu żywnościowego w oparciu o Europejski Zielony Ład, w tym strategię Od pola do stołu, biorąc pod uwagę słowa Piotra i Izabelli Miklaszewskich, prelegenta i prelegentki Okrągłego Stołu:

“Jeśli człowiek chce się nazywać najmądrzejszą istotą na planecie, to pora, aby zaczął się adekwatnie do tego zachowywać. Tymczasem najbogatsza 1/5 część ludzkości zużywa 80٪ zasobów planety. Na własne oczy widzieliśmy cenę, jaką płaci za to natura i ludzie zamieszkujący eksploatowane tereny.”

W dyskusji udział wezmą przedstawicielki i przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego, organizacji młodzieżowych, aktywiści i aktywistki, zaangażowani w kwestie klimatu i ochrony środowiska oraz naprawy systemu w kontekście polityki żywnościowej.

Podczas debaty głos zabiorą:

 • Aga Święch – Założycielka Fundacji OFF School, trenerka umiejętności społecznych, doradczyni zawodowa, konsultantka psychologiczna i tutorka. Autorka warsztatów edukacyjno – rozwojowych dla nastolatków i ich rodziców. Entuzjastka relacji opartej nawolności i akceptacji;
 • Alina Prochasek – Przewodnicząca Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, edukatorka, trenerka młodzieżowa, koordynatorka projektów, Wiceprezeska Fundacji Europejskie Inicjatywy na Śląsku, ekspertka w ramach projektu SAD Sieciowanie, Aktywność i Dialog, członkini Narodowej Rady Rozwoju Rady ds. Młodzieży przy Prezydencie RP Andrzeju Dudzie;
 • Julia Radzikowska – studentka ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz psychologii na Uniwersytecie Warszawskim;
 • Kacper Nowicki – Prezes Zarządu Fundacji Varia Posnania, były Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Poznania;
 • Malwina Chmara – Siedemnastoletnia aktywistka klimatyczna, ekologiczna, edukacyjna, feministyczna, walcząca o prawa zwierząt, osób uchodźczych oraz LGBTQ+. Działaczka Extinction Rebellion oraz Wolnej Edukacji;
 • Monika Zimnoch – Koordynowała i uczestniczyła w licznych projektach na rzecz szerzenia świadomości na tematy związane z kryzysem klimatycznym;
 • Natalia Pakuła – Studentka matematyki i ekonomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, aktywistka prozwierzęca;
 • Piotr i Izabella Miklaszewscy oraz ich przyjaciel, pies – Snupek – znani pod nazwą Podróże z Pazurem. W 2017 r. ruszyli w autostopową podróż. Dotychczas odwiedzili 37 krajów na 5 kontynentach. Autorzy przygodowo-edukacyjnej powieści komiksowej, w której poruszają trudne i istotne kwestie ekologiczne i społeczne;
 • Sylwia Łyskawka – EU Young Ocean Advocate, Członkini Narodowej Rady Rozwoju –
  Rady ds. Młodzieży przy Prezydencie RP.

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Green REV Institute. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Okrągłym Stole już we wtorek, 26. lipca, online.

Konieczna jest naprawa systemu żywnościowego!

Mimo, że Komisja Europejska dostrzegła, że obecny system produkcji żywności to źródło pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, utraty jakości życia, spadku bioróżnorodności, kryzysu zdrowotnego oraz zanieczyszczeń powietrza, gleb i wody, to pojedyncze, niepełne próby wdrażania zmian systemu żywnościowego są nieskuteczne. Ich nieadekwatność i niedopasowanie do potrzeby działania zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym są bolesne w skutkach dla wykorzystywanych zwierząt, środowiska naturalnego i zdrowia ludzi.

Konsultacje publiczne Komisji Europejskiej

Dlatego Komisja Europejska prowadziła do 21. lipca konsultacje #SustainableFoodSystem, które pełnią rolę działania na rzecz zbudowania kompleksowych ram zrównoważonego unijnego systemu żywnościowego.

Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską, w Polsce wypełniono tylko 77 ankiet w sprawie zrównoważonego systemu żywnościowego, co daje 3. miejsce na liście krajów europejskich. Mimo tej pozornej wygranej, dzięki tej inicjatywie musimy zdać sobie sprawę z tego, że głos obywateli i obywatelek wciąż nie jest dostatecznie reprezentowany w Unii Europejskiej.

Ewelina Łobodziec, Project Coordinator w Green REV Institute:

“To ostatni dzwonek na to, by prowadzić rozmowy i proponować realne rozwiązania dla naprawy systemu żywnościowego. Zegar klimatyczny nie zatrzymał się w czasie pandemii, w czasie wojny, nie zatrzyma się w czasie kryzysu gospodarczego”

Polska rzeczywistość

Jeśli mowa o działaniach podejmowanych na szczeblu krajowym, dobrym przykładem jest Warszawa, która to jest pierwszym miastem w Polsce, jakie opracowuje politykę żywnościową w kontekście reakcji na zmiany klimatyczne i wyzwania XXI wieku. Musimy być świadomi i świadome jednak, iż to kolejne lata będą kluczowe w odniesieniu do walki z katastrofą klimatyczną, której nieodłącznym elementem jest transformacja systemu żywności.

[zdjęcie i opis pochodzą od Organizatora]

Szczegóły

Data wydarzenia:

26.07.2022

Godzina rozpoczęcia:

18:00

Miejsce:

Internet

Organizator:

Green REV Institute

Strona wydarzenia:

https://fb.me/e/21buEKRhd

Wstęp:

Bezpłatny

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

26 Paź

Wege Festiwal Kraków (październik 2024)

Wege Festiwal to mnóstwo pysznych stoisk z całego kraju! Roślinne burgery, hot dogi pełne chrupiących warzyw, zdrowa pyszna kuchnia uliczna dla wszystkich.

Hala Cracovia, al. Focha 40, Kraków

14 Wrz

Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2024

Sytuacja zwierząt jest dramatycznie zła, a zmiany dzieją się bardzo powoli – wymagają codziennej pracy. Jednak duże wydarzenie uliczne jest bardzo potrzebne – i zwierzętom i nam samym.

Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie, ul. Nowy Świat 69

15 Cze

Weganie i weganki dla LGBTIQ+

Już po raz drugi ruszymy w Paradzie Równości jako Weganie i Weganki dla LGBTIQ+ Dołącz do nas i wspólnie pomaszerujmy dla praw człowieka, praw zwierząt i naszej planety.

Warszawa, Pałac Kultury i Nauki