fbpx
string(0) ""

Gołąb miejski – skrzydlaty obywatel miasta? Konferencja

Wydarzenie dodane przez użytkownika: InfoVege

W sobotę 13 kwietnia 2024 r. w krakowskim Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13) odbędzie się konferencja GOŁĄB MIEJSKI – SKRZYDLATY OBYWATEL MIASTA? Współistnienie z Gołębiami Miejskimi: wyzwania i perspektywy.

👉 ZAPISY: tutaj

 

ℹ️ Chcemy przyczynić się do zmiany postrzegania gołębi, upodmiotowienia ich, zwrócić uwagę na to, że są cennym elementem miejskiej fauny, który wpisuje się w charakter miejskiego krajobrazu.

🔷 Gołębie są spokojnymi i łagodnymi ptakami, które unikają konfrontacji z innymi ptakami i ludźmi. Są istotami inteligentnymi, potrafią się uczyć, a także pamiętać twarze i miejsca, z których otrzymują jedzenie. Mogą też wykazywać pewne formy współpracy, np. dzieląc się jedzeniem lub ostrzegając inne ptaki o niebezpieczeństwie. Mimo tego, jak napisała doktora Kamila Kobierzyńska (Wydział Fotografii Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu): „Patrzenie na gołębie ze zrozumieniem jest trudne. Odsuwamy przyrodę na dystans,
zamykamy się w bezpiecznych czterech ścianach, a gołębie naruszają nasz mir domowy, pakując się na balkony i parapety, w otwory wentylacyjne, gruchając i paskudząc. Wywołują u ludzi poczucie dyskomfortu?”.

🔷 Wierzymy, że rzetelna edukacja, zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, pozwoli upodmiotowić gołębie, nadać im w świadomości ludzkich mieszkanek i mieszkańców prawa, które de facto mają zapisane w odpowiednich ustawach. Krakusami wszakże jesteśmy zarówno my – ludzie, jak i gołębie zasiedlające Sukiennice, Kościół Mariacki czy Planty.

 

Nad wyzwaniami i perspektywami współistnienia ludzi z miejskimi gołębiami dyskutować będą:

🗣️ Michalina Bienkiewicz

🗣️ Michał Czuba z Fundacji Peruna – miłośnik ptaków, a w szczególności gołębi. W Fundacji Peruna, której jest prezesem, zajmuje się odkarmianiem, zdziczaniem i rehabilitacją dzikich gołębi oraz opieką nad gołębiami rasowymi. Fundacja Peruna prowadzi także pogadanki oraz warsztaty na temat ptaków w mieście.

🗣️ Dariusz Grochal z inicjatywy Zakaz Kolców – fotograf, redaktor portalu 3D-Press, nowohucianin. Miłośnik zwierząt, zwłaszcza gołębi. Opiekun Siwej i Herman. Chatka Golebia, inicjatywa Zakaz Kolców, twórca profilu historycznego Zanim powstała Nowa Huta, autor dwóch powieści sensacyjnych.

🗣️ dr hab. prof. UKEN Marcin Urbaniak – jest zoopsychologiem i bioetykiem na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zajmuje się zawodowo ewolucją struktur i procesów poznawczych oraz ich ujęciem porównawczym w królestwie zwierząt. Prowadzi badania w obszarach komunikacji międzygatunkowej oraz wokół zagadnień zwierzęcych zachowań społecznych i wyższych czynności psychicznych u wybranych gatunków. Wynikami swych badań uzasadnia konieczność ciągłej poprawy dobrostanu zwierząt. W czasie wolnym działa jako aktywista i edukator na rzecz ochrony przyrody.

🗣️ dr Kazimierz Walasz – Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne

 

Niebawem dowiecie się więcej na temat wszystkich osób uczestniczących w dyskusji.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa, ale o tym więcej napiszemy w swoim czasie.

🟩 Wydarzenie zostało objęte matronatem Posłanki dr. Sylwii Spurek (Greens/EFA).

 

[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]

 

 

Szczegóły

Data wydarzenia:

13.04.2024

Godzina rozpoczęcia:

13:30

Miejsce:

Centrum Kultury Podgórza, Kraków, ul. Sokolska 13

Organizator:

W imię zwierząt

Strona wydarzenia:

https://fb.me/e/1Lw1fVb9E

Wstęp:

Szczegóły na stronie wydarzenia

Inne wydarzenia, które mogę Cię zainteresować

26 Paź

Wege Festiwal Kraków (październik 2024)

Wege Festiwal to mnóstwo pysznych stoisk z całego kraju! Roślinne burgery, hot dogi pełne chrupiących warzyw, zdrowa pyszna kuchnia uliczna dla wszystkich.

Hala Cracovia, al. Focha 40, Kraków

17 Wrz

European Vegan Summit 2024

EVS to coś więcej niż konferencja— to prawdziwe wezwanie do działania! Wspólnie zrobimy kluczowy krok w stronę przyszłości opartej na zasadach sprawiedliwości i zrównoważonego rozwoju.

online

14 Wrz

Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2024

Sytuacja zwierząt jest dramatycznie zła, a zmiany dzieją się bardzo powoli – wymagają codziennej pracy. Jednak duże wydarzenie uliczne jest bardzo potrzebne – i zwierzętom i nam samym.

Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie, ul. Nowy Świat 69