Krakowski Klub Książki Wegańskiej #7 – “Dziękuję za świńskie oczy” D. Gzyry
29 kwietnia (sobota) o godz. 18:15 Krakowski Klub Książki Wegańskiej spotka się po raz trzeci w tym roku, a siódmy od rozpoczęcia działalności.
W ostatnią sobotę kwietnia spotkamy się, by porozmawiać o książce “Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” autorstwa Dariusza Gzyry (wydanej w 2018 r. przez Krytykę Polityczną).
Gościem specjalnym siódmego spotkania KKKW będzie Autor książki, o której będziemy dyskutować! Tak, Dariusz Gzyra we własnej osobie.
W opisie książki na stronie Wydawnictwa można przeczytać:
“Dariusz Gzyra uważa, że w świecie, w którym zło jest wszechobecne, widać wyraźnie, ile jest możliwości czynienia dobra. Weganizm postrzega jako kontestację systemu manipulującego ludźmi, a rozwijanie krytycznego myślenia jako podstawowy akt oporu. (…) Dziękuję za świńskie oczy to ważny głos w debacie na temat naszego stosunku do innych zwierząt. Autor nie tylko pokazuje, że zwierzęta są niezastąpionym źródłem wiedzy o świecie, w tym o ludziach, ale również jak bardzo potrzebna jest prowegańska polityka rozwoju”.
W jednej z recenzji napisano następujące słowa:
“Wydawało mi się, że jestem zorientowany w sytuacji zwierząt i głównym powodem, dla którego porzuciłem mięso, był sprzeciw wobec chowu przemysłowego. A mimo to książka Gzyry mną potrząsnęła. Nie wstrząsnęła (autor zdecydowanie unika taniego epatowania wszystkimi horrorami jakim poddajemy zwierzęta) ale właśnie potrząsnęła. Gzyra buduje bardzo spójny, sensowny i etycznie przekonujący światopogląd, w którego centrum są wszystkie zwierzęta (także ludzie). Pokazuje, jak poszczególne okołozwierzęce tematy (ubój rytualny, wędkarstwo, produkcja futer, zwierzęta w cyrku) są tylko instancjami znacznie szerszego problemu jakim jest miejsce zwierząt w kulturze, polityce, ekonomii, religii, tradycji. To spokojna (na tyle, na ile można na spokojnie pisać o nieskończonej krzywdzie zwierząt) prezentacja wizji bardziej sprawiedliwego, etycznego świata, w którym szanowana jest autonomia zwierząt”.
W innej natomiast, że to:
“Najpiękniejsza i najmądrzejsza książka o lubieniu zwierząt i prostej konsekwencji tego uczucia. Napisana przystępnym językiem, rzeczowa, bez zbędnego patosu czy grania na emocjach. Autor rozbiera na czynniki pierwsze szowinizm gatunkowy w naszym wykonaniu i zastanawia się nad jego przyczynami”.
Czy po pięciu latach od premiery książka “Dziękuję za świńskie oczy” wciąż potrząsa, a może wstrząsa? Czy weganizm to akt oporu? Czy musi się wiązać z sentymentalizmem? A może – jak napisał Jean Baudrillard – “nasz sentymentalizm w stosunku do zwierząt jest w szczególności swego rodzaju znakiem pogardy, jaką je darzymy”? Między innymi o tym porozmawiamy 29 kwietnia w gościnnych progach Księgarni i Kawiarni Podróżniczej Bonobo przy Małym Rynku 4.
Zapraszamy wszystkich!
[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]
Szczegóły
Data wydarzenia:
29.04.2023
Godzina rozpoczęcia:
18:15
Miejsce:
Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo, Kraków, Mały Rynek 4
Organizator:
Strona wydarzenia:
https://fb.me/e/2ndMOH15RWstęp:
Bezpłatny
Kategoria: