Wokół praw zwierząt w Polsce i w Niemczech. Dyskusja z F. Schmitz i D. Gzyrą
W dyskusjach o prawa zwierząt używa się różnych określeń mających podkreślić wagę istot, o których wiemy już, że potrafią odczuwać cierpienie, mimo że nie są ludźmi. Prawodawstwo w świecie zachodnim podąża w kierunku większej ochrony zwierząt, lecz zdaje się być bezradne wobec zwierząt hodowanych przemysłowo. Czy w Niemczech prawa zwierząt są lepiej chronione niż w Polsce? Jaka jest rola organów państwowych i organizacji pozarządowych, które dążą do trwałych zmian w prawie? Jak zrozumieć człowieczy dualizm, który czule opiekuje się własnym psem, a jednocześnie nie potrafi zrezygnować ze spożycia mięsa? Te tematy poruszą w rozmowie Friederike Schmitz, oraz Dariusz Gzyra,. Dyskusję poprowadzi Grzegorz Jankowicz.
Friederike Schmitz – niemiecka filozofka i publicystka. Przez wiele lat prowadziła badania i zajęcia dydaktyczne na różnych uniwersytetach. Od 2017 roku pracuje jako niezależna autorka i trenerka. Dr Friederike Schmitz specjalizuje się w prawach zwierząt i relacjach człowiek-zwierzę i jest zaangażowana w ruch na rzecz praw zwierząt oraz na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Opublikowała trzy książki poświęcone prawom zwierząt.
Dariusz Gzyra – działacz społeczny, publicysta, weganin, filozof, wykładowca. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Krytyka Polityczna, 2018). Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego, jeden z redaktorów czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Współtwórca Manifestu Wegańskiego. Prowadzi autorski podcast „Ważne nieważne” wydawany przez Krytykę Polityczną.
Grzegorz Jankowicz – aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, autor licznych publikacji, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury “Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego.
Dyskusja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.
[zdjęcie i opis pochodzą ze strony wydarzenia]
Szczegóły
Data wydarzenia:
21.04.2023
Godzina rozpoczęcia:
18:00
Miejsce:
Goethe-Institut Krakau, ul. Podgórska 34, 31-536 Kraków
Strona wydarzenia:
https://fb.me/e/593F6n7p0Wstęp:
Bezpłatny
Kategoria: